YMCA Pumpkin Run 5K 2017 Awards

# of participants: 222# of finishers: 210last updated: 10/28/2017 10:01 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Overall Male 1st TREY MCCAIN 18:42.18 199 6:01/mile COLUMBIA SC
2nd SEAN MARDEN 18:52.72 86 6:04/mile COLUMBIA SC
3rd JOSEPH KIPROTICH 19:40.96 74 6:20/mile WEST COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Overall Female 1st ABIGAIL WHITE 21:18.58 153 6:51/mile CHAPIN SC
2nd MACKENZIE JOHNSON 21:21.81 72 6:52/mile COLUMBIA SC
3rd ALLISON SPIREK 21:39.98 133 6:58/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Male Masters 1st ROSS SHEALY 20:38.78 126 6:38/mile CAYCE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Female Masters 1st HEATHER HAWN 25:53.46 55 8:19/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 10 & Under 1st DANIEL NAVARRO 22:52.09 203 7:21/mile COLUMBIA SC
2nd BRADY CHAVIS 22:57.42 19 7:23/mile IRMO SC
3rd CHRISTOPHER HIONIS 26:08.58 65 8:24/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 10 & Under 1st KENDRA MILES 22:34.13 93 7:15/mile LEXINGTON SC
2nd MICHELLE EVANS 34:00.12 188 10:56/mile LEXINGTON SC
3rd KATHRYN WHITE 35:54.71 155 11:33/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 11-14 1st TYLER MILES 21:48.25 94 7:01/mile LEXINGTON SC
2nd CALVIN SMITH 22:56.82 129 7:23/mile CHAPIN SC
3rd CARMINE KEENE 22:57.35 197 7:23/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 11-14 1st MUNIRAH GORDON 21:41.86 45 6:59/mile COLUMBIA SC
2nd SOPHIE BURKETT 24:29.39 186 7:52/mile COLUMBIA SC
3rd JUDITH SHAVER 25:02.75 122 8:03/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 15-19 1st NATHAN WILLIAMS 19:44.69 185 6:21/mile COLUMBIA SC
2nd TAYLOR THOMAS 20:10.77 143 6:29/mile CHAPIN SC
3rd BEN HAWKINS 21:22.14 190 6:52/mile PROSPERITY SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 15-19 1st MAGGIE JONES 25:19.26 214 8:08/mile COLUMBIA SC
2nd EMMA MCINNES 28:32.55 90 9:11/mile IRMO SC
3rd EMMA CORENELL 42:42.13 21 13:44/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 20-24 1st SAM NOBLET 21:37.48 99 6:57/mile COLUMBIA SC
2nd JASE PUGH 26:07.64 120 8:24/mile ELGIN SC
3rd AUSTIN OSBORNE 48:42.90 103 15:40/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 20-24 1st JESSICA POWELL 48:43.48 118 15:40/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 25-29 1st BLAKE BROWN 25:42.97 13 8:16/mile DURHAM NC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 25-29 1st JULIA FULLER 29:32.78 39 9:30/mile CHAPIN SC
2nd TABATHA GULLARD 32:47.62 48 10:33/mile BLYTHEWOOD SC
3rd TATIANA PACHECO-BROWN 1:13:10.86 112 23:33/mile DURHAM NC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 30-34 1st JUSTIN ATKINS 20:20.64 2 6:32/mile DOBSON NC
2nd ZACK FULLER 21:26.04 40 6:53/mile IRMO SC
3rd CHRIS GULLARD 24:58.77 46 8:02/mile BLYTHEWOOD SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 30-34 1st CHARITY BROOKS 25:54.44 11 8:20/mile COLUMBIA SC
2nd JACCI BUSBIN 30:34.80 15 9:50/mile CHAPIN SC
3rd LEANN EDWARDS 32:28.02 34 10:26/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 35-39 1st BEN JACKSON 21:44.86 68 6:59/mile IRMO SC
2nd ROB WHORTON 26:09.00 193 8:24/mile COLUMBIA SC
3rd JASON BROOKS 28:46.40 12 9:15/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 35-39 1st SARA BONNER 22:40.43 8 7:17/mile IRMO SC
2nd ZELMA JACKSON 24:21.17 195 7:50/mile COLUMBIA SC
3rd EMILIE KEENE 24:44.49 198 7:57/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 40-44 1st ANGEL MANUEL 20:40.38 85 6:39/mile COLUMBIA SC
2nd ALEX MCDONALD 21:09.44 215 6:48/mile
3rd JODY HENRY 24:05.90 57 7:45/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 40-44 1st KATHY FLETCHER 28:17.96 38 9:06/mile DUNCAN SC
2nd RACHEL DIMARIA 28:37.68 25 9:12/mile CHAPIN SC
3rd CHRISTINA MCCARTY 29:02.41 177 9:20/mile
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 45-49 1st JOHNATHAN KIRKWOOD 21:53.85 75 7:02/mile COLUMBIA SC
2nd HO-JIN KOH 23:54.06 77 7:41/mile IRMO SC
3rd DANIEL COMPTON 27:41.20 20 8:54/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 45-49 1st AMY WHITE 26:23.29 154 8:29/mile CHAPIN SC
2nd YEVETTE SHAVER 27:55.95 202 8:59/mile COLUMBIA SC
3rd GABRIELLA SWEARINGEN 29:29.06 135 9:29/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 50-54 1st KEVIN POTTS 23:42.72 117 7:37/mile IRMO SC
2nd ROY SHELLEY 23:52.20 127 7:40/mile COLUMBIA SC
3rd JOEY SWEARINGEN 24:57.07 136 8:01/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 50-54 1st JULIE HAMMOND 30:36.05 191 9:50/mile CHAPIN SC
2nd SUSAN WEAVER 33:50.47 146 10:53/mile COLUMBIA SC
3rd STACY BOWEN 38:22.44 161 12:21/mile BLYTHEWOOD SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 55-59 1st CHRIS MUENZER 21:32.84 213 6:56/mile
2nd DAVE MICHAELSON 28:18.91 208 9:06/mile
3rd JEFF SMITH 29:00.34 130 9:20/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 55-59 1st DIANNE STEADMAN 32:04.16 134 10:19/mile IRMO SC
2nd CHERYL NICCUM 34:50.28 164 11:12/mile BLYTHEWOOD SC
3rd HARRIET MOBLEY 42:11.40 98 13:34/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 60-64 1st TOMMY OUTLAW 32:00.57 111 10:18/mile CHAPIN SC
2nd BRAD HARMAN 39:57.93 51 12:51/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 60-64 1st CHERYL OUTLAW 32:56.57 109 10:36/mile CHAPIN SC
2nd PHYLLIS STOKER 38:27.03 167 12:22/mile ELGIN SC
3rd JACQULINE OWENS 50:19.21 182 16:11/mile
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 65-69 1st ALEX PONOMAREV 28:22.02 116 9:07/mile COLUMBIA SC
2nd LEEDS BARROLL 30:11.41 183 9:43/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 70 & Over 1st ARNOLD FLOYD 28:57.39 162 9:19/mile HARTSVILLE SC
2nd HENRY HOLT 32:59.42 210 10:37/mile
3rd RICH WEAVER 39:53.17 147 12:50/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 70 & Over 1st ELEASE BROWN 1:05:40.22 14 21:08/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Run Hard 1 Mile Grades 1st-2nd 1st ALEX GIBBS 8:04.35 41 8:04/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Run Hard 1 Mile Grades 1st-2nd 1st EMILY THOMAS 12:06.30 140 12:06/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Run Hard 1 Mile Grades 3rd-5th 1st OWEN JACKSON 7:18.10 70 7:18/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Run Hard 1 Mile Grades 3rd-5th 1st KARA ALLWOOD 9:42.33 1 9:42/mile BLYTHEWOOD SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Run Hard 1 Mile Open Overall 1st MIKE DIMARIA 11:58.96 24 11:58/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Run Hard 1 Mile Open Overall 1st ANGELINHA OTTICH 11:43.86 105 11:43/mile COLUMBIA SC
2nd JULIANNA JAYNE 12:03.80 374 12:03/mile IRMO SC
3rd ELLIE YEARGIN 15:23.32 159 15:23/mile IRMO SC