Wood River Triathlon 2017 Awards

# of participants: 265# of finishers: 233last updated: 8/12/2017 11:24 am
Result Questions?
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
Male Overall 1st Jason Lind 1:05:25 8:15 0:58 29:15 1:43 25:11 M 1 49
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
Female Overall 1st Renee White 1:09:54 8:47 0:49 33:18 1:32 25:26 F 1 41
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
Team Overall 1st Team Haggard-Haggard-Sebestik 1:02:26 7:45 1:01 31:28 0:54 21:17 M 1 31
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 12-19 1st Blake Elder 1:11:12 7:42 1:21 34:00 1:18 26:48 M 6 17
2nd Alex Roth 1:13:06 8:32 1:09 34:48 1:08 27:26 M 12 19
3rd Cam Potter 1:25:22 9:22 2:42 48:07 1:00 24:09 M 63 17
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 12-19 1st Katelyn Singh 1:19:09 9:18 1:54 39:45 0:56 27:13 F 5 17
2nd Paige Nowak 1:52:10 8:37 3:13 52:33 1:09 46:36 F 79 15
3rd Avery Townsend 1:53:47 10:54 2:43 53:43 2:14 44:12 F 81 17
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 20-24 1st Alexander Toennies 1:20:22 8:16 2:35 36:51 1:12 31:26 M 42 23
2nd James Lymberopoulos 1:21:04 8:25 1:52 35:41 1:31 33:33 M 44 23
3rd Chase Kinder 1:21:40 8:20 2:22 36:03 1:22 33:31 M 50 20
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 20-24 1st Becca Bledsoe 1:30:20 10:05 2:32 41:07 1:53 34:42 F 28 22
2nd China Rongey 1:34:46 9:00 2:18 38:52 2:33 42:00 F 34 22
3rd Grace Schaper 1:40:29 9:27 3:53 47:45 2:03 37:19 F 47 23
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 25-29 1st Trent Sever 1:10:06 7:45 1:38 34:17 0:58 25:27 M 4 26
2nd Brandon Winkelmann 1:13:37 9:02 1:06 34:34 1:04 27:48 M 14 27
3rd Zachary Meszaros 1:13:58 9:00 2:46 32:27 1:43 28:01 M 16 26
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 25-29 1st Brittany Newman 1:22:22 10:55 1:58 37:42 1:37 30:09 F 10 28
2nd Diane Threlkeld 1:22:49 6:41 1:44 35:35 1:35 37:12 F 13 28
3rd Nicole Meszaros 1:24:39 9:51 2:23 36:50 1:35 33:58 F 16 26
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 30-34 1st Mark Dorris 1:09:25 8:30 1:38 30:40 1:29 27:06 M 3 34
2nd Josh Newman 1:11:53 8:17 1:04 31:00 1:38 29:50 M 8 32
3rd Tom Lutz 1:19:52 11:03 2:48 33:18 1:19 31:22 M 36 33
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 30-34 1st Adrienne Berra 1:15:11 9:01 1:30 33:34 1:50 29:15 F 2 31
2nd Lauren Voelker 1:30:05 7:53 1:35 38:29 1:53 40:13 F 26 32
3rd Maria Lewis 1:35:59 8:31 4:13 46:51 1:23 35:00 F 38 34
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 35-39 1st Gregory Becker 1:11:11 7:11 1:03 34:18 1:54 26:44 M 5 39
2nd Justin White 1:12:56 10:25 1:12 31:09 1:11 28:58 M 11 36
3rd Michael Pohlmann 1:20:21 11:02 1:21 35:38 1:25 30:53 M 41 39
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 35-39 1st Lydia Mikoff 1:22:41 7:27 1:46 38:58 1:44 32:45 F 12 39
2nd Rainy Reinhadt 1:27:30 10:12 1:50 38:41 2:50 33:56 F 19 39
3rd Kris Mendoza 1:29:00 12:21 2:04 39:50 1:09 33:35 F 23 39
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 40-44 1st Quentin Stiritz 1:13:18 9:14 1:59 33:09 1:35 27:19 M 13 44
2nd Jeff Penner 1:14:46 9:34 0:56 33:00 1:14 30:01 M 19 44
3rd Charles McFarlin 1:18:40 8:44 2:34 32:54 1:56 32:29 M 31 42
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 40-44 1st Jeanna Clark 1:23:05 10:02 1:58 34:17 1:48 34:58 F 14 44
2nd Jeanine Cain 1:30:33 8:02 2:28 40:55 2:36 36:30 F 30 40
3rd Jessica Ciccolella-Kahl 1:36:30 9:24 3:44 43:43 2:44 36:53 F 40 44
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 45-49 1st John Roth 1:07:25 8:16 1:00 30:46 1:25 25:57 M 2 48
2nd James Clark 1:13:55 7:56 1:13 32:12 1:33 31:00 M 15 48
3rd Phil Stevens 1:16:26 8:53 2:20 33:19 1:39 30:13 M 23 49
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 45-49 1st Ann Knoyle 1:18:29 7:51 2:33 36:33 2:33 28:57 F 3 49
2nd Jan Wrischnik 1:20:41 9:03 2:02 35:52 2:07 31:36 F 6 46
3rd Stacey Kotzamanis 1:22:17 8:58 1:42 33:05 1:49 36:41 F 9 45
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 50-54 1st James Ritter 1:11:27 7:36 1:10 31:51 1:27 29:21 M 7 51
2nd Scott Schuyler 1:12:35 10:32 1:02 28:51 1:43 30:24 M 9 51
3rd Jay Hunt 1:12:49 6:28 1:01 31:11 1:36 32:30 M 10 50
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 50-54 1st Debra Ritter 1:18:54 8:43 2:13 35:25 2:10 30:20 F 4 50
2nd Rhonda Grammer 1:21:11 9:33 1:15 37:14 2:12 30:55 F 8 53
3rd Mary Jo Jalinsky 1:23:23 12:13 2:28 35:45 2:20 30:35 F 15 52
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 55-59 1st Stephen Brummer 1:16:05 7:20 1:50 33:28 1:40 31:46 M 22 56
2nd Vern Hurley 1:17:18 8:47 0:59 35:42 1:45 30:03 M 25 57
3rd Tim Holland 1:18:02 10:00 1:27 34:22 2:10 30:00 M 28 57
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 55-59 1st Joy Elder 1:20:52 8:55 0:58 35:41 1:34 33:42 F 7 57
2nd Pamela Calvert 1:28:21 9:41 2:09 40:13 0:59 35:19 F 22 58
3rd Judy Durr 1:29:11 7:57 1:44 35:29 1:45 42:14 F 24 58
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 60-64 1st Carl Dake 1:18:15 9:37 1:41 34:29 1:59 30:27 M 29 62
2nd Keith Timmins 1:19:37 9:32 2:10 33:56 2:02 31:54 M 34 62
3rd Gary Payne 1:29:44 12:28 3:27 36:33 2:27 34:47 M 74 60
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 60-64 1st Margaret Montibeller 1:47:17 12:08 2:14 41:11 1:26 50:16 F 65 60
2nd Kathleen Vest 1:50:59 12:03 4:09 46:23 1:32 46:50 F 75 60
3rd Angie Clark-Hellon 2:29:16 13:12 5:20 58:40 4:00 1:08:02 F 102 61
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 65-69 1st Bob Patterson 1:21:27 9:33 1:39 34:25 1:43 34:06 M 48 65
2nd Keith Kuelker 1:29:07 10:36 2:28 35:27 1:22 39:12 M 70 66
3rd Chris Matsuno 1:48:19 11:39 3:30 43:28 2:22 47:18 M 110 69
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
F Individual 65-69 1st Joy Honegger 1:45:21 15:34 3:33 44:03 2:19 39:50 F 62 66
2nd Jo Eickmeier 1:46:32 12:12 2:49 42:27 2:01 47:01 F 64 67
3rd Helen King 2:01:03 14:03 4:16 53:22 1:23 47:57 F 88 68
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 70-74 1st Larry Gillespie 1:50:25 16:00 3:06 44:31 2:07 44:40 M 112 73
Award Place Name Time Swim T1 Bike T2 Run Gender Gender Rank Age
M Individual 75-99 1st Robert Klenk 1:56:05 14:52 4:27 42:32 2:46 51:25 M 114 81
2nd Robert Logsdon 2:37:18 11:40 4:56 1:10:08 2:49 1:07:42 M 118 78