Wood River Triathlon 2016 Awards

# of participants: 355# of finishers: 314last updated: 8/9/2017 3:37 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Male Overall 1st Andrew Schranck 1:01:59 M 26 5:50 0:33 29:40 0:49 25:05
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Female Overall 1st Renee White 1:11:55 F 40 8:45 1:16 33:58 1:45 26:08
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Team Overall 1st Team MORA-Steinberg-Fancher 1:23:06 F 35 10:36 0:35 39:02 0:46 32:06
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 12-17 1st Andrew Berndt 1:05:29 M 17 7:44 1:32 32:14 1:16 22:40
2nd Francesco Romano 1:13:52 M 16 9:42 2:48 35:12 1:32 24:35
3rd Blake Elder 1:15:37 M 16 7:42 1:13 36:05 1:07 29:28
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 12-17 1st Ginny Schrank 1:23:20 F 17 7:14 1:43 40:30 1:15 32:36
2nd Paige Nowak 1:50:20 F 14 9:34 2:23 50:23 1:11 46:47
3rd Leah Geis 1:59:04 F 14 11:22 3:08 56:55 1:59 45:37
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 18-24 1st Alexander Schenk 1:15:33 M 23 6:54 1:04 34:59 1:21 31:12
2nd Alex Toennies 1:22:09 M 22 8:40 2:06 36:06 1:20 33:54
3rd Brandon Thoma 1:24:03 M 24 9:51 2:56 38:29 1:01 31:44
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 18-24 1st Christine Cunningham 1:16:44 F 23 9:46 1:48 36:15 1:18 27:35
2nd Robyn Johnson 1:25:46 F 19 10:45 2:22 40:03 1:24 31:10
3rd Lindsey Payne 1:29:47 F 23 9:56 2:37 41:29 1:38 34:06
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 25-29 1st Trent Seaver 1:09:47 M 25 7:54 1:26 32:36 1:09 26:41
2nd Brandon Winkelmann 1:14:07 M 26 8:40 0:47 34:15 1:37 28:47
3rd Zachary Meszaros 1:15:28 M 25 9:15 1:57 32:55 1:50 29:29
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 25-29 1st Christina Sliepka 1:15:30 F 25 25:22
2nd Nicole Titus 1:26:35 F 25 11:05 2:45 36:25 1:28 34:50
3rd Elizabeth Lane 1:31:14 F 26 8:32 2:20 47:20 1:23 31:37
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 30-34 1st Ben Haskins 1:07:15 M 34 8:25 1:44 30:47 1:30 24:47
2nd Paul Yemm 1:13:48 M 32 6:36 0:55 33:04 1:18 31:53
3rd Joshua Newman 1:21:30 M 31 9:45 1:13 33:30 1:58 35:03
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 30-34 1st Adrienne Berra 1:15:55 F 30 9:23 1:23 33:03 1:51 30:12
2nd Meredith Erwin 1:17:01 F 31 7:39 1:39 34:59 1:45 30:57
3rd Deb Roberts 1:22:19 F 34 10:53 2:27 30:38 1:38 36:41
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 35-39 1st Curtis Keller 1:07:44 M 36 7:00 1:33 32:00 1:15 25:55
2nd Randy Thoroman 1:18:00 M 35 10:21 0:59 34:26 2:44 29:29
3rd Peter Maag 1:20:19 M 36 11:31 5:04 35:02 2:27 26:13
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 35-39 1st Jen Haskins 1:16:09 F 38 8:28 2:10 34:59 1:20 29:10
2nd Carolan Cross 1:16:19 F 36 7:16 1:35 33:58 2:34 30:54
3rd Emily Johnson 1:16:38 F 36 8:31 1:01 33:44 1:31 31:50
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 40-44 1st Shane May 1:16:04 M 43 9:15 1:11 33:09 1:18 31:09
2nd Matt Cain 1:30:45 M 43 7:28 3:23 36:04 3:32 40:17
3rd William Vatterott 1:31:20 M 40 9:43 3:43 41:17 1:57 34:39
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 40-44 1st Karen Hatch 1:20:49 F 41 8:59 1:25 34:02 1:55 34:27
2nd Elysia Krieger 1:22:36 F 42 10:46 1:54 36:30 1:46 31:38
3rd Jeanna Clark 1:23:07 F 43 10:21 2:09 34:04 2:00 34:31
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 45-49 1st Rob Wieland 1:02:38 M 49 7:16 1:03 28:59 1:04 24:15
2nd James Clark 1:09:12 M 47 7:28 1:17 30:15 1:19 28:51
3rd Jay Hunt 1:14:49 M 49 6:44 1:07 30:25 1:21 35:10
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 45-49 1st Debra Ritter 1:19:22 F 49 9:14 1:37 34:57 1:52 31:40
2nd Jan Wrischnik 1:22:07 F 45 9:20 2:10 35:07 1:42 33:45
3rd Erica Hunt 1:27:28 F 48 10:39 3:07 39:23 3:14 31:04
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 50-54 1st Robert Montani 1:10:34 M 52 7:03 1:43 31:16 1:25 29:05
2nd James Ritter 1:14:09 M 50 8:05 1:23 31:27 2:00 31:11
3rd Michael Duchek 1:14:26 M 50 9:42 1:09 33:06 1:37 28:51
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 50-54 1st Mary Jo Jalinsky 1:23:31 F 51 12:48 1:56 34:42 2:33 31:29
2nd Karyn Weber 1:24:36 F 50 11:15 2:48 38:47 1:57 29:47
3rd Rhonda Grammer 1:25:03 F 52 10:02 1:25 37:20 2:03 34:11
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 55-59 1st Stephen Brummer 1:15:18 M 55 7:30 1:33 33:26 1:34 31:12
2nd Vern Hurley 1:18:21 M 56 8:31 1:03 35:49 1:38 31:18
3rd Edward Matecki 1:21:40 M 58 8:38 1:27 34:47 2:01 34:45
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 55-59 1st Joy Elder 1:21:06 F 56 8:49 1:07 35:16 1:12 34:40
2nd Melissa Moore-Schmitt 1:26:26 F 55 10:40 2:07 37:32 1:33 34:32
3rd Judy Durr 1:27:24 F 57 8:04 1:31 33:14 1:44 42:49
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 60-64 1st Carl Dake 1:12:51 M 61 9:01 0:57 32:40 1:46 28:25
2nd Keith Timmins 1:15:52 M 61 9:31 1:53 32:05 1:45 30:35
3rd Frank Curotto 1:18:20 M 62 11:48 1:17 31:35 2:07 31:32
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 60-64 1st Angie Hellon-Clark 2:33:32 F 60 12:59 8:37 57:39 2:13 1:12:02
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 65-69 1st Bob Patterson 1:19:48 M 66 9:34 1:32 32:27 1:54 34:20
2nd Jz Zielinski 1:21:35 M 67 10:20 2:05 31:32 2:43 34:52
3rd George Bognar 1:31:55 M 69 10:27 3:41 41:07 1:46 34:52
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 65-69 1st Jo Eickmeier 1:55:39 F 66 11:48 5:03 48:52 1:31 48:23
2nd Helen King 2:09:07 F 67 14:21 4:41 59:21 2:30 48:12
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 70-74 1st John Needham 1:31:18 M 70 13:06 2:14 34:29 2:21 39:05
2nd Larry Gillespie 1:48:53 M 72 15:11 3:16 44:50 2:52 42:42
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 75-99 1st Robert Klenke 1:52:58 M 80 15:57 2:46 41:22 2:55 49:56
2nd Jim Noonan 2:17:03 M 78 18:12 6:58 56:07 3:20 52:23
3rd Robert W Logsdon 2:41:03 M 77 11:28 4:51 1:17:09 3:16 1:04:16