Wood River Triathlon 2015 Awards

# of participants: 377# of finishers: 323last updated: 8/4/2015 12:44 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Male Overall 1st Mike Barro 1:02:08 M 47 7:26 0:41 28:52 1:09 23:58
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Female Overall 1st Lynn Collins 1:10:16 F 40 7:50 0:30 31:49 1:03 29:02
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Team Overall 1st Team Beauty and the Beasts 1:03:56 M 27 7:19 0:31 29:19 0:44 26:02
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 1-14 1st Mark Eldridge 1:22:17 M 13 8:42 3:20 36:29 1:05 32:38
2nd Oliver Johnson 1:31:05 M 14 10:12 3:25 42:32 1:02 33:52
3rd Ian Mears 1:33:59 M 14 8:38 2:43 44:48 1:47 36:02
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 1-14 1st Paige Nowak 2:00:51 F 13 9:07 2:05 51:26 1:24 56:47
2nd Leigh Gies 2:01:06 F 13 9:12 2:12 51:34 2:47 55:18
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 15-19 1st Austin Zahm 1:14:37 M 19 8:34 0:24 32:42 0:48 32:07
2nd Alex Roth 1:17:00 M 17 8:23 1:19 32:39 0:50 33:46
3rd Jett Durr 1:19:58 M 17 8:07 1:48 38:49 1:07 30:05
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 15-19 1st Robyn Johnson 1:24:54 F 18 9:28 1:57 40:20 0:56 32:12
2nd Kaleigh Grace 1:29:45 F 16 8:52 2:10 42:41 2:08 33:52
3rd Hannah McNiff 1:43:11 F 16 9:20 1:39 56:23 1:16 34:31
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 20-24 1st Caleb Schoeber 1:09:09 M 23 7:48 1:37 31:35 1:31 26:37
2nd Alex Toennies 1:09:54 M 21 8:04 2:23 35:01
3rd Alexander Schenk 1:11:46 M 22 6:38 1:05 32:32 1:32 29:58
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 20-24 1st Abby Burgdorf 1:19:23 F 20 8:51 2:28 37:58 1:12 28:51
2nd Nicole Titus 1:20:42 F 24 9:57 1:59 34:33 1:27 32:45
3rd Shea St.peters 1:30:34 F 20 9:20 2:26 39:11 1:14 38:21
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 25-29 1st Brandon Winkelmann 1:12:09 M 25 8:28 0:48 32:47 1:15 28:48
2nd Thomas Gage 1:13:29 M 29 11:18 1:53 30:57 1:30 27:49
3rd Michael Beal 1:13:34 M 27 7:51 1:01 30:47 1:47 32:06
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 25-29 1st Sarah Scarborough 1:23:09 F 25 9:40 2:08 37:12 1:36 32:31
2nd Savanah Newman 1:33:56 F 29 11:26 2:20 40:44 2:22 37:03
3rd Ashton Raines 1:37:07 F 26 9:25 2:23 46:22 1:24 37:32
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 30-34 1st Randy Thoroman 1:10:18 M 34 9:52 1:12 32:11 1:37 25:23
2nd Brad Eastman 1:10:29 M 33 7:57 0:39 1:37 33:41 26:33
3rd Scott Waeltz 1:11:17 M 30 10:33 1:07 30:44 1:54 26:57
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 30-34 1st Laura Hemmer 1:23:18 F 33 7:42 1:01 35:46 2:55 35:53
2nd Laura Sullivan 1:26:15 F 32 9:51 2:25 38:23 2:12 33:22
3rd Suzanne Schnarre 1:27:57 F 30 8:50 3:05 38:26 1:38 35:55
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 35-39 1st Brian Schoenholz 1:03:58 M 36 8:06 0:31 29:40 1:03 24:35
2nd Shaun Schnettgoecke 1:09:42 M 36 8:52 0:49 30:07 1:08 28:44
3rd Dan Tripp 1:10:29 M 38 8:41 0:35 30:47 1:08 29:16
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 35-39 1st Renee White 1:14:19 F 39 8:44 2:03 33:48 1:53 27:49
2nd Emily Johnson 1:19:42 F 35 9:17 1:14 34:20 1:45 33:04
3rd Tracy Bremerkamp 1:20:56 F 36 12:09 1:49 35:13 1:50 29:54
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 40-44 1st Doug Havlin 1:03:44 M 42 6:57 0:30 28:59 1:01 26:15
2nd Jeff Penner 1:10:33 M 42 9:21 0:49 30:59 1:13 28:08
3rd Nathan Wilson 1:14:04 M 40 8:24 1:01 33:06 1:59 29:32
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 40-44 1st Kelly Fox 1:11:18 F 43 9:15 1:43 34:38 1:17 24:23
2nd Jill Laswell 1:16:18 F 43 9:42 1:06 32:54 1:36 30:57
3rd Jan Wrischnik 1:19:46 F 44 8:56 2:48 34:05 2:04 31:50
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 45-49 1st Dave Pitts 1:08:07 M 46 7:19 0:36 29:43 1:05 29:22
2nd Tom Selm 1:08:48 M 49 7:12 0:49 30:33 1:08 29:04
3rd John Roth 1:09:03 M 46 8:27 1:20 31:15 1:39 26:20
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 45-49 1st Debra Ritter 1:21:03 F 48 10:24 1:41 35:28 2:07 31:22
2nd Margie McCarthy 1:26:29 F 49 11:24 1:50 37:29 2:48 32:56
3rd Rene Butler 1:26:51 F 45 11:04 1:07 39:53 1:35 33:10
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 50-54 1st Michael Wehr 1:11:31 M 52 8:52 0:40 31:44 1:15 28:58
2nd John James 1:14:38 M 52 8:33 2:28 34:26 1:58 27:11
3rd Tony Valdez 1:15:26 M 50 9:42 1:05 32:45 1:10 30:42
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 50-54 1st Melissa Moore-Schmitt 1:16:26 F 54 10:13 1:35 30:10 1:25 33:01
2nd Mary Jo Jalinsky 1:20:14 F 50 11:34 1:54 33:52 2:28 30:25
3rd Robin Rongey 1:22:45 F 51 10:59 1:34 34:12 2:00 33:58
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 55-59 1st Rich Stone 1:14:41 M 57 9:20 2:17 34:16 1:02 27:44
2nd Vern Hurley 1:16:32 M 55 8:37 1:03 35:12 1:44 29:55
3rd Bob Sanders 1:20:15 M 55 12:22 1:58 34:25 1:12 30:16
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 55-59 1st Catherine Beal 1:24:55 F 59 9:59 1:28 35:58 1:30 35:58
2nd Pamela Calvert 1:27:18 F 56 10:25 1:50 37:30 1:13 36:18
3rd Judy Johnson-Durr 1:27:40 F 56 7:40 1:27 33:56 1:29 43:07
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 60-64 1st Carl Dake 1:13:11 M 60 9:16 1:04 32:06 1:21 29:21
2nd Keith Timmins 1:15:37 M 60 9:31 1:40 32:59 1:34 29:51
3rd Gary Crews 1:27:28 M 64 10:05 2:37 34:43 2:18 37:44
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 60-64 1st Tanya Crews 1:23:43 F 60 8:00 1:20 33:54 1:58 38:28
2nd Kay Hathcock 1:44:52 F 63 11:09 2:11 38:40 1:43 51:08
3rd Jane Hawanchak 1:44:59 F 62 13:49 3:10 45:35 1:44 40:40
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 65-69 1st Bob Patterson 1:17:07 M 65 9:27 1:18 31:46 1:50 32:44
2nd George Bognor 1:39:07 M 68 10:27 6:01 45:11 1:57 35:29
3rd Jim McAdamis 1:40:15 M 65 11:47 4:57 39:47 2:58 40:44
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 65-69 1st Jo Eickmeier 1:47:37 F 65 11:35 4:24 40:00 2:20 49:16
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 70-74 1st Bill Coyne 1:40:02 M 72 10:02 2:27 40:58 2:05 44:29
2nd Gary Highfill 1:41:06 M 71 10:32 2:49 38:05 2:26 47:11
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 75-79 1st Jim Noonan 2:13:31 M 77 17:34 8:58 59:42 4:49 42:25
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 80-99 1st Robert Klenk 1:48:37 M 80 14:26 2:57 39:50 2:55 48:26