Winter Short Track Mountain Bike Series #5 2019 Awards

# of participants: 276# of finishers: 225last updated: 2/17/2019 4:03 pm
Result Questions?
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Expert Men 1st BOBBY BRYSON 1 9 13 54:03.96
2nd PHILIP FORD 2 3 13 54:07.08
3rd LEVI PORTER 3 5 13 54:11.72
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
F Expert/Sport Women 1st PHILICIA MARION 1 178 9 43:22.21
2nd SARAH GRIFFITH 2 181 9 43:55.23
3rd BONNIE KLEFFMAN 3 180 9 44:52.37
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Super Sport Men 1st DANIEL SCHIERMEYER 1 510 10 43:08.53
2nd SHAWN ULIKOWSKI 2 526 10 43:19.31
3rd MARCUS BARTON 3 500 10 45:09.40
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Sport Men 19 - 39 1st LIAM BAARTMAN 1 701 10 44:24.18
2nd ZACH TUSSEL 2 739 10 45:17.58
3rd CONNER SNAVELY 3 709 10 45:34.04
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Sport Men 40+ 1st CRAIG BAARTMAN 1 100 10 46:10.82
2nd RICHARD KIRKMAN 2 118 10 47:01.91
3rd EVAN ST.CLAIR 3 123 10 48:04.57
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
F Sport Women 1st MADISON MALONEY 1 942 9 45:05.69
2nd TINA BICKFORD 2 941 8 42:38.42
3rd JULIE HAAS 3 933 8 42:44.38
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Masters Men 50+ 1st ROBERT MOBLEY 1 658 8 37:41.71
2nd DWAYNE DEESE 2 653 8 37:48.32
3rd RICH DILLEN 3 654 8 38:14.48
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Clydesdale 1st BENJAMIN MCWHORTER 1 785 6 28:25.81
2nd JASON MARTIN 2 780 6 29:02.83
3rd NATE KOLOVICH 3 781 6 32:58.46
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Beginner Men 19 - 29 1st JOSIAH HASKETT 1 273 5 24:35.09
2nd CONNER WINN 2 293 5 25:28.94
3rd GABRIEL BLACKWELDER 3 279 5 25:34.12
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Beginner Men 30 - 39 1st NICK ELSTON 1 631 5 22:48.70
2nd JEREMY CARTER 2 615 5 26:30.35
3rd CHRISTOPHER HINSON 3 600 5 27:20.64
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Beginner Men 40+ 1st KEVIN CHARRON 1 52 6 30:24.49
2nd JIM BRYANT 2 91 6 30:25.14
3rd BOBBY LINDSAY 3 80 6 31:06.11
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
F Beginner Women 1st ALEXANDRA CARDOZO 1 912 5 29:11.39
2nd MIRA LANUTO 2 923 5 29:32.74
3rd SARAH MAUPIN 3 905 5 30:02.80
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
JUNIORS GIRLS 1st ALEXANDRA CARDOZO 1 961 5 28:58.74
2nd MIRA LANUTO 2 968 4 23:30.33
3rd GRACE GREENWICH 3 965 4 24:54.45
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
JUNIOR BOYS 10 UNDER 1st ETHAN CHRYST 1 813 5 26:35.56
2nd DALTON REX 2 815 4 25:43.87
3rd BRODY ST. CLAIR 3 817 4 26:43.45
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Junior Boys 11 - 13 1st AUSTIN HAESSLEY 1 457 5 25:22.86
2nd DAVIS BREEDLOVE 2 410 5 25:52.51
3rd RILEY CAMPE 3 411 5 26:15.28
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Junior Boys 14 - 18 1st LIAM BAARTMAN 1 232 5 22:03.59
2nd BROGAN TROTT 2 246 5 22:15.80
3rd COLIN KIRILA 3 210 5 22:27.05
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Single Speed 1st ANDY BARNES 1 300 8 36:43.53
2nd RICHARD TSUI 2 310 8 36:54.03
3rd BRIAN BRADLEY JR 3 302 8 37:33.21