Winter Short Track Mountain Bike Series #3 2019 Awards

# of participants: 327# of finishers: 289last updated: 2/5/2019 3:17 pm
Result Questions?
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Expert Men 1st BOBBY BRYSON 1 9 13 52:58.24
2nd ROBERT MARION 2 8 13 53:18.35
3rd CHRIS WIECZOREK 3 7 13 53:31.60
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
F Expert/Sport Women 1st PHILICIA MARION 1 178 9 42:16.66
2nd BONNIE KLEFFMAN 2 180 9 42:54.99
3rd APRIL WELLS 3 177 9 47:16.88
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Super Sport Men 1st JAMES PEARL 1 519 10 43:16.34
2nd MARCUS BARTON 2 500 10 43:30.12
3rd DANIEL SCHIERMEYER 3 510 10 43:33.85
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Sport Men 19 - 39 1st LIAM BAARTMAN 1 701 9 39:53.41
2nd CONNER SNAVELY 2 709 9 40:15.71
3rd JASON HOOPER 3 722 9 40:16.05
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Sport Men 40+ 1st CRAIG BAARTMAN 1 100 9 40:51.63
2nd RICHARD KIRKMAN 2 118 9 41:27.59
3rd TOD SCHMIDT 3 119 9 41:45.13
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
F Sport Women 1st MADISON MALONEY 1 942 9 44:40.30
2nd TINA BICKFORD 2 941 8 42:01.88
3rd JULIE HAAS 3 933 8 42:10.03
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Masters Men 50+ 1st JEFF WELCH 1 670 8 35:38.80
2nd ROBERT MOBLEY 2 658 8 36:05.04
3rd DWAYNE DEESE 3 653 8 36:49.21
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Clydesdale 1st JASON MARTIN 1 780 6 27:25.50
2nd BEN MCWHORTER 2 785 6 29:43.44
3rd JOHN SCHANEWOLF 3 786 6 31:36.01
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Beginner Men 19 - 29 1st KYLE SMITH 1 280 5 22:45.63
2nd JOSIAH HASKETT 2 273 5 24:16.87
3rd CONNER WINN 3 283 5 25:18.31
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Beginner Men 30 - 39 1st NICK ADAMS 1 621 5 25:49.35
2nd ROGER FENWICK 2 601 5 26:28.26
3rd JASON HEATH 3 622 4 21:52.46
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Beginner Men 40+ 1st KEVIN CHARRON 1 52 6 30:23.57
2nd CHAD JONES 2 78 6 30:43.02
3rd JONATHAN HARDING 3 87 6 30:52.76
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
F Beginner Women 1st ALEXANDRA CARDOZO 1 912 5 27:58.56
2nd SARAH MAUPIN 2 905 5 29:13.98
3rd ANNA ROSATI 3 907 5 30:35.57
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
JUNIORS GIRLS 1st ALEXANDRA CARDOZO 1 961 5 28:56.15
2nd GRACE GREENWICH 2 965 5 32:41.38
3rd MATILDA GENTRY 3 963 4 26:56.65
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
JUNIOR BOYS 10 UNDER 1st ETHAN CHRYST 1 813 5 26:47.47
2nd MAC KAYSEN 2 808 5 29:56.31
3rd DALTON REX 3 815 5 33:01.70
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Junior Boys 11 - 13 1st DAVIS BREEDLOVE 1 410 5 25:57.74
2nd RILEY CAMPE 2 411 5 27:12.70
3rd BRENDAN DIEHL 3 415 5 27:13.66
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Junior Boys 14 - 18 1st LIAM BAARTMAN 1 232 7 31:11.55
2nd CONNER SNAVELY 2 254 7 31:45.20
3rd NICK ELSTON 3 207 7 32:09.68
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Single Speed 1st RICHARD TSUI 1 310 8 35:28.76
2nd ANDY BARNES 2 300 8 35:46.72
3rd CHARLES ROBINSON 3 312 8 37:12.12