Winter Short Track Mountain Bike Series #2 2019 Awards

# of participants: 315# of finishers: 276last updated: 1/27/2019 4:23 pm
Result Questions?
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Expert Men 1st ZAC FELPEL 1 14 13 54:06.49
2nd RODDY BURGESS 2 2 13 54:07.16
3rd BOBBY BRYSON 3 9 13 54:09.10
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
F Expert/Sport Women 1st PHILICIA MARION 1 178 8 40:58.72
2nd SARAH GRIFFITH 2 181 8 40:59.80
3rd BONNIE KLEFFMAN 3 180 8 41:25.13
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Super Sport Men 1st SHAWN ULIKOWSKI 1 505 10 44:08.35
2nd DANIEL SCHIERMEYER 2 510 10 44:14.04
3rd MARCUS BARTON 3 500 10 44:15.27
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Sport Men 19 - 39 1st LIAM BAARTMAN 1 701 9 39:43.79
2nd CONNER SNAVELY 2 709 9 39:55.23
3rd JASON HOOPER 3 722 9 41:53.03
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Sport Men 40+ 1st CRAIG BAARTMAN 1 100 9 41:51.02
2nd JOSHUA LONEY 2 108 9 42:13.43
3rd STEVE OLIPHANT 3 125 9 42:13.64
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
F Sport Women 1st MADISON MALONEY 1 942 8 42:12.25
2nd TINA BICKFORD 2 941 8 45:20.27
3rd JULIE HAAS 3 933 8 45:33.86
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Masters Men 50+ 1st ROBERT MOBLEY 1 658 8 37:15.25
2nd RICH DILLEN 2 654 8 37:58.12
3rd DWAYNE DEESE 3 653 8 38:09.52
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Clydesdale 1st RUSSELL NEWTON 1 784 6 28:43.05
2nd STEVE OLIPHANT 2 773 6 28:43.32
3rd JASON MARTIN 3 780 6 29:09.89
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Beginner Men 19 - 29 1st KYLE SMITH 1 280 5 23:54.93
2nd JOSIAH HASKETT 2 273 5 25:03.92
3rd GABRIEL BLACKWELDER 3 279 5 26:49.83
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Beginner Men 30 - 39 1st JEREMY CARTER 1 615 5 26:08.67
2nd LEE BALDWIN 2 616 5 26:09.95
3rd CHRISTOPHER HINSON 3 600 5 30:05.39
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Beginner Men 40+ 1st DAVY OVERCASH 1 76 6 31:41.58
2nd BRAD MALONEY 2 61 6 31:51.12
3rd KEVIN CHARRON 3 52 6 32:59.85
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
F Beginner Women 1st ALEXANDREA CARDOZO 1 912 5 29:12.62
2nd RACHAEL GRANT 2 917 5 30:46.71
3rd SARAH MAUPIN 3 905 5 30:56.01
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
JUNIORS GIRLS 1st ALEXANDRA CARDOZO 1 961 5 30:29.86
2nd MIRA LANUTO 2 968 4 26:54.16
3rd GRACE GREENWICH 3 965 4 27:25.93
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
JUNIOR BOYS 10 UNDER 1st ETHAN CHRYST 1 813 5 27:49.92
2nd MAC KAYSEN 2 808 5 31:45.89
3rd DALTON REX 3 815 5 32:57.98
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Junior Boys 11 - 13 1st DAVIS BREEDLOVE 1 410 5 26:31.38
2nd RILEY CAMPE 2 411 5 27:24.16
3rd LOGGAN BEATTY 3 409 5 27:25.27
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Junior Boys 14 - 18 1st LIAM BAARTMAN 1 232 6 27:11.70
2nd NICK ELSTON 2 207 6 27:21.85
3rd CONNER SNAVELY 3 254 6 27:44.69
Award Place Name Rank Bib Laps Elapsed Time
M Single Speed 1st JAMES PEARL 1 316 8 35:47.95
2nd RICHARD TSUI 2 310 8 36:38.36
3rd ANDY BARNES 3 300 8 36:38.89