West Elk Bicycle Classic 2016 Awards

# of participants: 238# of finishers: 201last updated: 9/11/2016 12:03 pm
Result Questions?
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
Overall Male 135 Mile 1st Stig Somme 6:17:06.75 1 6:17:06.75 1 135 Mile M 45
2nd Dave Wiens 6:21:19.78 2 6:21:19.78 2 135 Mile M 51
3rd Ryan Trimble 6:29:17.36 3 6:29:17.36 3 135 Mile M 20
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
Overall Female 135 Mile 1st Rhae Shaw 6:53:18.37 1 6:53:18.37 205 135 Mile F 41
2nd Jill Cerderholm 7:06:13.36 2 7:06:13.36 204 135 Mile F 46
3rd Kristin Carpenter-ogden 7:20:18.00 3 7:20:18.00 105 135 Mile F 46
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
M 135 Mile 20-24 1st Matthew Rothrock 7:21:31.00 30 7:21:31.00 153 135 Mile M 23
2nd Chris Edmonds 7:25:46.36 32 7:25:46.36 91 135 Mile M 24
3rd Alexander Flores 7:32:23.43 38 7:32:23.43 181 135 Mile M 21
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
M 135 Mile 25-29 1st Dan Findley 7:05:21.80 23 7:05:21.80 15 135 Mile M 29
2nd Harris Feldman 7:27:10.23 34 7:27:10.23 90 135 Mile M 26
3rd Andrew Wells 7:34:02.37 39 7:34:02.37 123 135 Mile M 25
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
F 135 Mile 25-29 1st Caitlin Bowerman 7:47:08.00 5 7:47:08.00 46 135 Mile F 26
2nd Leilani Bruntz 8:41:35.35 9 8:41:35.35 177 135 Mile F 27
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
M 135 Mile 30-34 1st Zach Dolzani 6:33:36.01 9 6:33:36.01 81 135 Mile M 30
2nd Michael Haubert 7:21:24.51 29 7:21:24.51 115 135 Mile M 34
3rd Seth Michael 7:28:04.11 35 7:28:04.11 166 135 Mile M 31
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
M 135 Mile 35-39 1st Warren Sutton 6:36:12.19 11 6:36:12.19 157 135 Mile M 36
2nd Zach Heuscher 6:48:14.38 16 6:48:14.38 111 135 Mile M 35
3rd Juan Navarro 7:00:45.63 18 7:00:45.63 106 135 Mile M 39
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
F 135 Mile 35-39 1st Malinda Gillispie 7:54:07.51 6 7:54:07.51 152 135 Mile F 36
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
M 135 Mile 40-44 1st Scott Simmons 6:29:22.01 6 6:29:22.01 203 135 Mile M 44
2nd Barkley Robinson 6:30:17.47 7 6:30:17.47 92 135 Mile M 43
3rd Darryn Biggerstaff 6:45:51.79 15 6:45:51.79 171 135 Mile M 43
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
F 135 Mile 40-44 1st Nancy Landon 9:51:45.84 18 9:51:45.84 138 135 Mile F 43
2nd Oksana Kovalenko 10:56:19.27 20 10:56:19.27 33 135 Mile F 40
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
M 135 Mile 45-49 1st Rick Willis 6:29:18.27 4 6:29:18.27 199 135 Mile M 46
2nd Pete Dahle 6:29:19.39 5 6:29:19.39 202 135 Mile M 48
3rd Bill Grey 6:34:50.67 10 6:34:50.67 174 135 Mile M 47
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
F 135 Mile 45-49 1st Kristina Kittelson 7:37:35.23 4 7:37:35.23 140 135 Mile F 49
2nd Angela Des Cognets 8:04:11.69 7 8:04:11.69 35 135 Mile F 48
3rd Amy Bertsch 8:04:12.98 8 8:04:12.98 125 135 Mile F 47
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
M 135 Mile 50-54 1st Charlie Hayes 6:32:58.21 8 6:32:58.21 28 135 Mile M 53
2nd Scott Steffen 6:44:01.28 14 6:44:01.28 161 135 Mile M 50
3rd Brendan Hemp 7:03:05.97 20 7:03:05.97 102 135 Mile M 53
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
F 135 Mile 50-54 1st Maureen Boyle 8:53:07.98 12 8:53:07.98 146 135 Mile F 50
2nd Kristi Dallmeyer 8:53:52.59 13 8:53:52.59 37 135 Mile F 52
3rd Lori Stone 9:00:35.28 14 9:00:35.28 20 135 Mile F 53
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
M 135 Mile 55-59 1st Brian Miller 7:08:44.92 24 7:08:44.92 182 135 Mile M 55
2nd David Williams 7:37:33.81 44 7:37:33.81 62 135 Mile M 57
3rd Larry Kaufman 7:52:54.63 62 7:52:54.63 65 135 Mile M 55
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
F 135 Mile 55-59 1st Tracy Zaik 8:46:51.90 10 8:46:51.90 167 135 Mile F 57
2nd Nathalie Potvin 8:52:49.84 11 8:52:49.84 84 135 Mile F 55
3rd Martha Pomares 9:36:01.57 17 9:36:01.57 154 135 Mile F 58
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
M 135 Mile 60-64 1st Jim Clark 7:29:18.42 36 7:29:18.42 173 135 Mile M 61
2nd Rich Smith 8:05:45.00 77 8:05:45.00 180 135 Mile M 61
3rd Andy Albershardt 8:18:25.42 83 8:18:25.42 6 135 Mile M 61
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
M 135 Mile 65-69 1st Steve Riggle 8:30:25.83 90 8:30:25.83 135 135 Mile M 65
2nd Dan Dwyer 8:36:32.69 95 8:36:32.69 142 135 Mile M 66
3rd Scott Schlapkohl 9:00:37.14 102 9:00:37.14 151 135 Mile M 65
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
Overall Male 52 Mile 1st Casey Roberts 2:32:46.90 1 2:32:46.90 290 52 Mile M 31
2nd Randall Gilleon 2:34:25.31 2 2:34:25.31 289 52 Mile M 49
3rd John Hutchinson 2:35:33.63 3 2:35:33.63 27 52 Mile M 36
Award Place Name Time OA Place Finish Time Bib Category Gender Age
Overall Female 52 Mile 1st Anne Oravec 3:02:30.08 1 3:02:30.08 50 52 Mile F 33
2nd Jere Thomas 3:11:49.60 2 3:11:49.60 288 52 Mile F 50
3rd Terry Morreale 3:22:32.65 3 3:22:32.65 283 52 Mile F 44