Sunset Hills Triathlon 2018 Awards

# of participants: 198# of finishers: 198last updated: 8/23/2019 9:59 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Male Overall 1st Jason Lind 1:01:05 M 50 5:17 0:54 33:42 0:38 20:33
2nd Caleb Wolters 1:03:19 M 25 5:41 0:56 36:10 0:50 19:40
3rd Boris Cvijanovic 1:05:20 M 36 4:04 1:16 35:09 0:33 24:16
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Female Overall 1st Katherine Velicki 1:06:19 F 25 4:57 1:09 39:09 0:52 20:10
2nd Katie Henderson 1:08:34 F 36 5:21 1:03 36:31 0:48 24:49
3rd Lory Cooper 1:11:59 F 31 5:31 1:04 41:33 0:42 23:08
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Clydesdale Overall 1st Kyle Hanner 1:19:02 M 28 7:23 3:02 38:05 1:48 28:42
2nd Marco Mariscal 1:25:43 M 40 5:28 1:44 44:55 0:59 32:35
3rd Reggie Kapka 1:31:24 M 28 6:22 2:34 45:41 2:27 34:17
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Athena Overall 1st Anne Jundt 1:31:42 F 38 6:05 1:24 49:32 1:37 33:01
2nd Monica Taylor 1:45:39 F 44 9:06 2:24 57:22 1:44 35:01
3rd Amy Pickler 1:48:05 F 37 13:23 4:20 54:08 2:02 34:10
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Co-Ed Team 1st Team Strom-Strom-Strom 1:24:16 M 30 4:03 0:53 54:58 0:35 23:45
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Male Team 1st Team Palmer-Palmer-Rhodes 1:17:21 M 33 6:32 0:56 40:23 1:01 28:27
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
Female Team 1st Team Figliola-Ferdinand-Figlio 1:33:17 F 8 9:30 0:40 48:57 1:01 33:07
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 1-14 1st Brendan Benigno 1:20:02 M 14 7:11 2:09 43:19 0:28 26:52
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 1-14 1st Rachel Singer 1:30:25 F 12 6:33 2:27 51:35 1:03 28:46
2nd Sophia Figliola 1:35:00 F 13 5:33 2:15 55:56 0:57 30:17
3rd Victoria McGaughey 1:55:17 F 14 4:26 9:18 1:01:48 3:58 35:45
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 15-19 1st Will Jordan 1:05:49 M 15 4:01 2:01 37:35 0:53 21:17
2nd Evan Knapp 1:07:23 M 15 5:38 0:48 37:16 0:49 22:50
3rd Adam Quigley 1:18:31 M 19 5:51 1:42 43:29 1:53 25:34
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 15-19 1st Maria Hyrc 1:18:01 F 19 4:36 1:47 45:43 1:31 24:22
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 20-24 1st Michael Kramer 1:17:41 M 22 4:53 0:53 40:26 0:41 30:46
2nd Ian De Moura 1:20:49 M 21 6:01 2:08 43:15 0:53 28:29
3rd Andrew Glasscock 1:28:28 M 22 5:39 2:03 51:11 0:43 28:50
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 20-24 1st Dani Skor 1:26:38 F 20 4:16 1:29 51:19 0:52 28:41
2nd Laura Warhover 1:48:04 F 23 4:59 1:42 1:04:34 1:04 35:43
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 25-29 1st David Zheng 1:13:17 M 27 5:15 1:29 44:18 2:23 19:50
2nd Michael Rodgers 1:13:25 M 25 6:46 2:35 41:10 0:57 21:55
3rd Danny Kearns 1:17:04 M 29 4:31 2:18 41:21 1:27 27:25
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 25-29 1st Amanda Schmidt 1:30:44 F 26 9:00 4:18 48:50 1:24 27:09
2nd Callee Riva 1:31:58 F 27 6:06 3:04 52:12 1:33 29:01
3rd Victoria Cui 1:33:57 F 25 4:31 1:42 53:10 1:05 33:26
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 30-34 1st Curtis Ahlers 1:10:31 M 32 5:14 1:31 35:30 1:31 26:44
2nd Elvir Begic 1:12:25 M 30 5:34 1:53 39:50 1:15 23:51
3rd Cory Obryant 1:14:51 M 34 5:38 1:18 42:12 0:59 24:43
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 30-34 1st Adrienne Berra 1:14:41 F 32 5:56 1:26 40:01 1:20 25:57
2nd Nicole Kovaluk 1:19:53 F 31 6:46 2:02 43:05 1:38 26:20
3rd Amy Guignon 1:19:58 F 31 4:58 1:17 43:51 0:54 28:57
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 35-39 1st Kicky Maufman 1:05:40 M 35 4:38 0:56 36:41 0:42 22:41
2nd Nicholas Hoeing 1:12:51 M 38 5:17 1:21 41:43 1:05 23:23
3rd Justin Stahr 1:13:30 M 35 5:07 1:43 42:24 1:02 23:13
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 35-39 1st Michelle Harrell 1:17:19 F 36 6:04 1:46 37:44 1:37 30:07
2nd Amy Swanson 1:18:27 F 35 6:05 1:19 45:35 1:19 24:08
3rd Melissa Mayer 1:26:06 F 37 6:38 2:20 47:59 1:50 27:17
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 40-44 1st Christopher Benigno 1:06:30 M 44 4:50 1:12 37:12 0:49 22:25
2nd Irwin Tani 1:10:44 M 44 5:32 1:27 38:18 1:31 23:55
3rd David Custis 1:12:00 M 41 4:53 1:50 39:21 1:18 24:37
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 40-44 1st Michelle Rahn 1:22:03 F 42 7:00 2:01 43:16 1:41 28:03
2nd Tracy Jo Pasieka 1:22:44 F 42 6:12 1:07 45:56 0:59 28:27
3rd Anna Brown 1:27:40 F 42 6:56 1:36 45:00 2:30 31:37
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 45-49 1st Charles Green 1:11:53 M 48 5:30 1:08 38:05 1:25 25:43
2nd Jason Jordan 1:12:23 M 48 5:44 2:15 37:33 1:27 25:22
3rd Craig Jacobs 1:13:36 M 49 5:49 0:58 40:04 1:33 25:11
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 45-49 1st Jennifer Potratz 1:20:17 F 49 7:08 1:28 40:01 1:17 30:21
2nd Jennifer McDonnell 1:41:26 F 48 8:08 2:39 1:00:40 1:09 28:47
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 50-54 1st James Feher 1:07:17 M 53 4:40 1:07 34:23 0:58 26:08
2nd Andrew Franke 1:30:33 M 54 6:59 2:07 45:53 2:58 32:34
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 50-54 1st Jp Julie Palmer 1:13:14 F 53 5:35 1:16 38:39 0:54 26:47
2nd Helen Meurer 1:21:31 F 52 6:29 1:10 42:55 1:17 29:39
3rd Kristie Skor 1:30:52 F 53 7:37 2:56 48:37 2:08 29:33
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 55-59 1st Vincent Lombardi 1:13:18 M 56 5:56 1:34 37:36 1:33 26:36
2nd David Dejean 1:13:37 M 58 6:08 1:22 39:49 1:06 25:11
3rd Mike Putnam 1:14:03 M 56 6:16 2:33 38:16 3:18 23:39
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 55-59 1st Lori Schultz 1:45:17 F 55 6:39 2:12 53:12 4:10 39:02
2nd Robin Kramer-Granzow 1:49:11 F 57 9:45 2:21 1:01:34 1:52 33:38
3rd Penny Horcher 2:55:47 F 57 11:35 4:32 1:36:35 2:53 1:00:10
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 60-64 1st Bob Ericson 1:12:05 M 60 5:35 0:41 38:14 1:00 26:33
2nd Ken Wagner 1:16:59 M 61 6:44 1:08 39:11 1:24 28:31
3rd Mark Voelpel 1:37:50 M 63 9:11 3:31 48:21 4:44 32:00
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 60-64 1st Cheresa Stelle 1:30:43 F 60 6:12 1:59 48:33 1:07 32:50
2nd Terea Telford 1:32:30 F 60 6:29 2:12 42:48 1:52 39:06
3rd Cid Bauer 2:01:14 F 62 8:09 4:58 54:59 3:41 49:25
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
M Individual 65-99 1st John L Needham 1:25:10 M 72 8:14 1:53 40:49 1:52 32:20
2nd Paul Meier 1:29:13 M 65 6:12 1:46 45:45 1:49 33:39
3rd Thomas Richard 1:30:17 M 65 8:52 3:22 46:18 1:49 29:54
Award Place Name Time Gender Age Swim Time T1 Bike Time T2 Run Time
F Individual 65-99 1st Christina Martin 1:47:08 F 65 8:19 3:15 53:01 3:10 39:21