St. Pat's in 5 Points Get to the Green 2019 Awards

# of participants: 2062# of finishers: 1861last updated: 3/20/2019 9:10 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace City
10K Overall Male (Gun Time) 1st JONATHAN MCGINNIS 31:58.44 3483 5:08/mile ROCK HILL
2nd ISAAC HOMER 38:14.88 3493 6:09/mile LEXINGTON
3rd TIMOTHY GIBSON 38:23.90 3119 6:10/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
10K Overall Female (Gun Time) 1st PIPPA RICHTER 42:16.39 3460 6:47/mile COLUMBIA
2nd IVANKA TOLAN 42:32.17 3379 6:50/mile COLUMBIA
3rd JESSA WIGINGTON 43:08.56 3414 6:56/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
10K Male Master (Gun Time) 1st PHIL MIDDEN 38:29.08 3254 6:11/mile COLUMBIA
2nd BRIAN KISTNER 40:35.59 3199 6:31/mile FLORENCE
3rd ROSS SHEALY 40:45.80 3335 6:33/mile CAYCE
Award Place Name Time Bib Pace City
10K Female Master (Gun Time) 1st JENNIFER SHOOK 47:47.89 3340 7:40/mile COLUMBIA
2nd TAYLOR SHARPLE 48:10.02 3439 7:41/mile
3rd AMANDA LYONS 49:10.54 3223 7:53/mile LEXINGTON
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 11-14 1st AUSTIN FODDRILL 59:48.21 3102 9:37/mile SUMTER
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 15-19 1st HENRY LONG 41:49.41 3446 6:43/mile COLUMBIA
2nd TREY HASELDEN 53:27.74 3152 8:36/mile
3rd HOLDEN GABRIEL 53:55.27 3112 8:40/mile CHAPIN
Award Place Name Time Bib Pace City
F 10K 15-19 1st LANEY HAYES 53:25.63 3159 8:35/mile CHAPIN
2nd MERRITT REEVES 1:02:09.82 3491 10:00/mile COLUMBIA
3rd ISABELLA YATES 1:09:12.45 3502 11:08/mile HILLSBORO
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 20-24 1st PEYTON ERICSON 40:41.45 3476 6:32/mile COLUMBIA
2nd LOGAN ALLMAN 40:45.18 3001 6:33/mile COLUMBIA
3rd AUSTIN COALE 40:51.33 3048 6:34/mile CONCORD
Award Place Name Time Bib Pace City
F 10K 20-24 1st CALLIE RUMFELT 46:22.67 3323 7:27/mile
2nd JULIA FONSHELL 46:23.88 3103 7:28/mile HADDONFIELD
3rd TAYLOR SHARPLE 48:01.89 3438 7:43/mile JOHNS CREEK
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 25-29 1st LOGAN HAWKE 41:00.01 3156 6:35/mile LEXINGTON
2nd MATTHEW TORCHIA 41:18.17 3453 6:38/mile COLUMBIA
3rd MCCRAY WEEKS 43:35.13 3402 7:00/mile SUMTER
Award Place Name Time Bib Pace City
F 10K 25-29 1st CHELSEA BAKER 45:15.51 3503 7:17/mile COLUMBIA
2nd NICOLE RYBAR 46:27.17 3325 7:28/mile COLUMBIA
3rd SHANNON MCNELIS 49:05.41 3486 7:54/mile CAYCE
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 30-34 1st TIM LUTZ 39:57.67 3222 6:25/mile COLUMBIA
2nd BOBBY SCOTT 40:18.35 3331 6:29/mile CAYCE
3rd WILLIAM FAULKNER 40:19.41 3090 6:29/mile HICKORY
Award Place Name Time Bib Pace City
F 10K 30-34 1st TAMARA SHELDON 46:27.50 3336 7:28/mile COLUMBIA
2nd MEGAN KISTLER 47:06.91 3198 7:34/mile COLUMBIA
3rd KATIE YOUNG 47:27.19 3423 7:38/mile HOPKINS
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 35-39 1st MATT HUSBAND 41:25.94 3180 6:40/mile OXFORD
2nd SCOTT STEELE 41:46.32 3353 6:43/mile SUMTER
3rd JAKE WHITSETT 43:55.97 3410 7:04/mile
Award Place Name Time Bib Pace City
F 10K 35-39 1st HOLLY HECKENDORN 46:12.36 3162 7:26/mile COLUMBIA
2nd MACKENZIE COLLIER 47:27.73 3053 7:38/mile NEW YORK
3rd KIMBERLY HARDIN 49:48.95 3145 8:01/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 40-44 1st MATT MCGRIEVY 44:48.07 3248 7:12/mile COLUMBIA
2nd NICOLAE MUT 44:52.26 3269 7:13/mile SUMTER
3rd IVERY BALDWIN 46:47.99 3444 7:31/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 10K 40-44 1st JESSICA CLARY 49:56.12 3046 8:02/mile ELGIN
2nd HEATHER HUGG 50:03.38 3481 8:03/mile LEXINGTON
3rd JULIET ROBERTS 52:04.55 3317 8:22/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 45-49 1st ANTHONY HERNANDEZ 42:28.34 3165 6:50/mile LEXINGTON
2nd ROBERT MATHEWS 42:38.12 3236 6:51/mile COLUMBIA
3rd JOHN CORBETT 42:38.82 3059 6:51/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 10K 45-49 1st ANN PRINCE 56:41.56 3305 9:07/mile BLYTHEWOOD
2nd HEATHER HAWN 56:51.46 3157 9:09/mile COLUMBIA
3rd JENNIFER KEUP 57:32.93 3192 9:15/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 50-54 1st PAUL DROHOMIRECKY 42:31.74 3081 6:50/mile COLUMBIA
2nd JOHN SHERRER 43:41.20 3338 7:01/mile COLUMBIA
3rd WINSTON HOLLIDAY 44:23.50 3175 7:08/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 10K 50-54 1st BELINDA MOON 50:52.17 3262 8:11/mile LUGOFF
2nd GAY PETREY 51:23.93 3292 8:16/mile CAYCE
3rd LEE DEPRET-BIXIO 54:26.80 3077 8:45/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 55-59 1st FRANCISCO MORA 47:32.00 3435 7:39/mile LEXINGTON
2nd GENE ZEIGLER 48:56.04 3449 7:52/mile COLUMBIA
3rd PHIL TOGNERI 49:11.28 3377 7:55/mile LEXINGTON
Award Place Name Time Bib Pace City
F 10K 55-59 1st COLEEN STRASBURGER 49:41.17 3355 7:59/mile COLUMBIA
2nd MARY DEEG 51:46.64 3073 8:20/mile DELANO
3rd TERESA HARRINGTON 58:19.68 3147 9:23/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 60-64 1st KENT HAYS 58:53.86 3160 9:28/mile COLUMBIA
2nd JIM MANNING 1:04:21.21 3227 10:21/mile COLUMBIA
3rd TIM COFFEY 1:13:51.20 3049 11:53/mile BLYTHEWOOD
Award Place Name Time Bib Pace City
F 10K 60-64 1st LOIS LEABURN 58:19.08 3208 9:23/mile WEST COLUMBIA
2nd SUE PORTER 58:57.05 3301 9:29/mile COLUMBIA
3rd KAREN GORDON 1:19:53.74 3129 12:51/mile
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 65-69 1st BILL ISKRZAK 56:22.45 3184 9:04/mile ELGIN
Award Place Name Time Bib Pace City
M 10K 70 & Over 1st BRUCE SORENSEN 1:24:46.58 3348 13:38/mile EASTOVER
Award Place Name Time Bib Pace City
5K Overall Male (Gun Time) 1st ERIC ALLERS 18:31.37 522 5:57/mile COLUMBIA
2nd JONATHAN ROBSON 18:45.48 1919 6:01/mile GAINESVILLE
3rd DREW WILLIAMS 18:53.65 1729 6:04/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
5K Overall Female (Gun Time) 1st MACKENZIE JOHNSON 19:59.71 1812 6:24/mile
2nd SARAH ALLERS 21:13.80 523 6:49/mile COLUMBIA
3rd KELSEY KATA 21:37.55 1093 6:56/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
5K Male Master (Gun Time) 1st WHITNEY KEEN 19:34.17 1095 6:17/mile CAMDEN
2nd ED AUFULDISH 19:38.04 537 6:19/mile IRMO
3rd JESSE WISEMAN 20:18.73 1740 6:30/mile MT PLEASANT
Award Place Name Time Bib Pace City
5K Female Master (Gun Time) 1st CHANTAL FAURE 23:30.88 847 7:31/mile CHAPIN
2nd AMANDA CHARLTON 24:22.68 686 7:50/mile COLUMBIA
3rd CLAUDIA ZAMBRANO 24:41.20 1763 7:56/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 5K 10 & Under 1st WALKER DARBY 25:54.14 2001 8:20/mile COLUMBIA
2nd PARKS VAN VLAKE 26:55.00 1679 8:39/mile
3rd CAMERON WHEELER 28:11.01 1947 9:04/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 5K 10 & Under 1st KATE CHRISTMUS 27:15.29 694 8:46/mile
2nd ANNA CHRISTMUS 27:16.29 693 8:46/mile
3rd HARPER A'HERN 28:01.74 500 9:01/mile
Award Place Name Time Bib Pace City
M 5K 11-14 1st BROOKS HARTIN 21:30.67 1791 6:55/mile
2nd BRADY CHAVIS 21:42.72 2067 6:59/mile IRMO
3rd JACK PURDY 22:04.69 2063 7:06/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 5K 11-14 1st CAITLIN KELLY 26:36.22 1843 8:33/mile LEXINGTON
2nd NINA SHEALY 26:52.29 1544 8:38/mile CAYCE
3rd CHARLOTTE PEAVY 30:59.62 1369 9:58/mile
Award Place Name Time Bib Pace City
M 5K 15-19 1st ANDREW SULLIVAN 19:29.53 2070 6:16/mile COLUMBIA
2nd CLAYTON MCMILLAN 20:17.27 1232 6:31/mile COLUMBIA
3rd ORIE LINDLER 20:34.56 1938 6:37/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 5K 15-19 1st MAGGIE GAITHER 22:05.84 892 7:06/mile ELGIN
2nd LOTTIE FOLLINE 24:34.51 870 7:54/mile COLUMBIA
3rd GRACE EMERSON 24:50.03 825 7:59/mile CHAPIN
Award Place Name Time Bib Pace City
M 5K 20-24 1st ROBERT BALBONI 20:45.17 548 6:40/mile MARION
2nd COOPER GRAY 20:51.62 2009 6:42/mile ATLANTA
3rd JACOB COLTRANE 21:11.79 1835 6:49/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 5K 20-24 1st LAUREN STROTHERS 21:40.23 1612 6:58/mile CHARLOTTE
2nd HALEY SAXBY 22:09.39 1521 7:07/mile COLUMBIA
3rd AMY HUNNICUTT 22:45.97 1829 7:19/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 5K 25-29 1st JOHN CADDLE 19:38.63 2012 6:19/mile COLUMBIA
2nd GRAHAM WINN 20:13.27 1738 6:30/mile COLUMBIA
3rd JASON PECORELLA 20:24.00 1371 6:33/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 5K 25-29 1st LIZ LOCKE 21:59.12 2020 7:04/mile COLUMBIA
2nd ABIGAIL HUDAK 22:38.77 1037 7:17/mile
3rd RACHEL DOMINICK 23:56.84 1815 7:42/mile WEST COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 5K 30-34 1st KEVIN WILCOX 20:06.04 1725 6:28/mile COLUMBIA
2nd JEFFREY THORNTON 20:23.20 1973 6:33/mile KIHEI
3rd JOSE VEGA 20:44.17 2079 6:40/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 5K 30-34 1st SUMMER BROWN 23:02.04 633 7:24/mile LEXINGTON
2nd ROXINE CHAPSKI 24:19.45 685 7:49/mile COLUMBIA
3rd MAKENZIE WILSON 25:13.79 1736 8:07/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 5K 35-39 1st JASON DIMERY 19:12.18 787 6:10/mile LEXINGTON
2nd BEN BOWER 20:40.39 605 6:39/mile COLUMBIA
3rd EDDIE BROWN 21:24.78 630 6:53/mile LEXINGTON
Award Place Name Time Bib Pace City
F 5K 35-39 1st JULIE BOWER 22:56.63 606 7:23/mile COLUMBIA
2nd BRANDY CLEMENTS 23:04.29 703 7:25/mile LEXINGTON
3rd CAROL MOSKEL 23:15.10 1285 7:29/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 5K 40-44 1st JAY BAKER 20:46.91 547 6:41/mile LEXINGTON
2nd KEVIN ROBINSON 20:57.36 1478 6:44/mile COLUMBIA
3rd T.J. LYERLY 21:14.95 1969 6:50/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 5K 40-44 1st BRIE MCGRIEVY 25:21.26 1216 8:09/mile COLUMBIA
2nd NATALIE BRITT 25:31.37 627 8:12/mile COLUMBIA
3rd EMILY DEPASS 26:17.63 774 8:27/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 5K 45-49 1st BRIAN CASTRO 23:17.46 677 7:29/mile COLUMBIA
2nd GREGORY PRIDE 23:19.26 1939 7:30/mile COLUMBIA
3rd WILLIAM RICHARDSON 23:37.50 1951 7:36/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
F 5K 45-49 1st TAMARA PARSONS 25:36.98 1361 8:14/mile COLUMBIA
2nd RENATA RANDMCFADDEN 26:22.79 1431 8:29/mile LEXINGTON
3rd MICHELLE BARNES 26:48.12 556 8:37/mile COLUMBIA
Award Place Name Time Bib Pace City
M 5K 50-54 1st DAN COLE 20:22.35 1930 6:33/mile COLUMBIA
2nd FRANK KOENIG 23:18.77 1110 7:30/mile
3rd FRANK SEIER 23:38.89 1534 7:36/mile BLYTHEWOOD