St. Pat's in 5 Points Get to the Green 2018 Awards

# of participants: 2070# of finishers: 1839last updated: 3/21/2018 11:50 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace City ST
10K Overall Male (Gun Time) 1st GREG LOWING 34:16.28 2478 5:30/mile COLUMBIA SC
2nd JUSTIN JONES 36:11.11 2488 5:49/mile ELGIN SC
3rd TIMOTHY GIBSON 37:03.70 2448 5:57/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
10K Overall Female (Gun Time) 1st LINN HALL 40:23.52 2483 6:29/mile COLUMBIA SC
2nd JANINA SIMMONS 45:17.65 2454 7:15/mile COLUMBIA SC
3rd MARY CHRIS SATTERTHWAITE 47:38.39 2479 7:39/mile CHARLOTTE NC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
10K Male Master (Gun Time) 1st DREW WILLIAMS 38:23.60 1702 6:10/mile COLUMBIA SC
2nd PHIL MIDDEN 39:09.79 1054 6:18/mile COLUMBIA SC
3rd WHITNEY KEEN 40:11.44 816 6:28/mile CAMDEN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
10K Female Master (Gun Time) 1st JULIANNE REYNOLDS 48:52.77 2470 7:51/mile COLUMBIA SC
2nd STEPHANIE FISCHER 51:48.50 500 8:19/mile BLYTHEWOOD SC
3rd AMY RASE 52:32.88 1282 8:22/mile WHEELERSBURG OH
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 11-14 1st TJ MIZZELL 50:26.25 2468 8:07/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 11-14 1st SARAH LONG 59:18.69 2474 9:32/mile COLUMBIA SC
2nd EMMA DANBACK 1:04:19.91 366 10:21/mile SUMTER SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 15-19 1st SOPHIE HODGE 50:56.05 712 8:11/mile FAYETTEVILLE NC
2nd MAGGIE HODGE 54:52.24 711 8:49/mile FAYETTEVILLE NC
3rd TAYLOR JOHNSON 1:35:56.64 792 15:26/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 20-24 1st BEN VERMEIL 44:03.56 2458 7:05/mile COLUMBIA SC
2nd NICHOLAS BRAUSCH 53:32.11 183 8:36/mile COLUMBIA SC
3rd JASON WHITEMAN 55:01.17 1687 8:51/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 20-24 1st CHANDLER KNOTT 54:39.33 845 8:47/mile COLUMBIA SC
2nd VICTORIA TURNBULL 55:01.32 1611 8:51/mile AURORA IL
3rd ELISE AMBOS 56:45.73 2441 9:08/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 25-29 1st ALEXANDER BABOS 43:07.88 2486 6:56/mile ELGIN SC
2nd MATT TALLEY 43:12.19 1568 6:57/mile COLUMBIA SC
3rd WILLIAM CARMICHAEL 45:35.31 251 7:20/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 25-29 1st KATIE REININGER 51:35.27 1302 8:18/mile COLUMBIA SC
2nd ANNA JUNG 54:13.96 804 8:43/mile COLUMBIA SC
3rd ALYSSA JENKINS 54:41.18 781 8:48/mile GREENVILLE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 30-34 1st RYAN PLEXICO 37:56.07 2462 6:06/mile CHAPIN SC
2nd WILLIAM PLENK 41:06.12 1233 6:36/mile MEMPHIS TN
3rd DAVID HE 43:14.56 679 6:57/mile CAYCE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 30-34 1st ASHLEY FERRARA 49:30.14 491 7:58/mile COLUMBIA SC
2nd JESSICA FICKLING 49:51.39 493 8:01/mile COLUMBIA SC
3rd MISTY DICHRISTINA 52:17.84 2476 8:25/mile EL PASO TX
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 35-39 1st PHILIP SIMONEAUX 42:47.98 1460 6:53/mile COLUMBIA SC
2nd BOBBY BARTLEY 43:19.17 95 6:58/mile COLUMBIA SC
3rd NICOLAE MUT 48:24.20 1129 7:47/mile SUMTER SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 35-39 1st GENA OCHAL 48:04.10 2453 7:44/mile COLUMBIA SC
2nd BRANDY CLEMENTS 50:16.28 294 8:05/mile LEXINGTON SC
3rd KIM POLLARD 53:48.08 1237 8:39/mile ATLANTA GA
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 40-44 1st ALEX MCDONALD 41:03.07 1005 6:36/mile COLUMBIA SC
2nd JD ROWELL 50:09.93 1379 8:04/mile LEXINGTON SC
3rd IVERY BALDWIN 51:12.92 2442 8:14/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 40-44 1st BRANDI AVANT 53:17.54 58 8:34/mile COLUMBIA SC
2nd CHUNLING XIE 54:52.25 2436 8:49/mile WEST COLUMBIA SC
3rd CINDY MUILENBURG 56:31.27 1114 9:05/mile LEESVILLE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 45-49 1st DOUG FIELDING 40:16.40 2482 6:28/mile LUGOFF SC
2nd RANDALL HRECHKO 42:17.11 742 6:48/mile COLUMBIA SC
3rd JOHN CORBETT 43:12.07 330 6:57/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 45-49 1st ANEYSA BENGSTON 56:13.95 119 9:03/mile REMBERT SC
2nd EMILY LOCKMAN 56:48.43 2465 9:08/mile COLUMBIA SC
3rd ANN PRINCE 57:49.78 1257 9:18/mile BLYTHEWOOD SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 50-54 1st TONY KOCHERT 42:53.98 849 6:54/mile COLUMBIA SC
2nd JOEY SWEARINGEN 47:21.71 1556 7:37/mile WEST COLUMBIA SC
3rd MARK CHICKERING 51:45.91 279 8:19/mile CAMDEN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 50-54 1st ZONYA AUTMON 58:36.50 57 9:25/mile DURHAM NC
2nd LEE DEPRET-BIXIO 1:00:02.31 393 9:39/mile COLUMBIA SC
3rd MARIA DOWLING 1:11:53.14 422 11:34/mile SUMMERVILLE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 55-59 1st JAMES MCINTOSH 48:07.16 1017 7:44/mile COLUMBIA SC
2nd MARK ZION 53:11.58 1752 8:33/mile IRMO SC
3rd JEFF SMITH 1:00:15.25 1478 9:41/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 55-59 1st DONNA FREEMAN 55:59.07 526 9:00/mile BLYTHEWOOD SC
2nd PAMELA ANDERSON 57:01.80 2438 9:10/mile MULLINS SC
3rd ALLISON HARDIN 57:09.08 646 9:11/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 60-64 1st PETE O'BOYLE 44:57.37 1152 7:14/mile COLUMBIA SC
2nd KENT HAYS 1:00:24.28 676 9:43/mile COLUMBIA SC
3rd WAYNE MCCABE 1:11:19.64 990 11:28/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 60-64 1st SUE PORTER 58:47.38 1245 9:27/mile COLUMBIA SC
2nd LISA WITLEN 1:34:00.51 1720 15:07/mile DENVER CO
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 65-69 1st WILLIAM ISKRZAK 1:02:20.79 765 10:02/mile ELGIN SC
2nd PETE POORE 1:09:57.41 1240 11:15/mile COLUMBIA SC
3rd BRUCE SORENSEN 1:29:46.03 1493 14:26/mile EASTOVER SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 10K 70 & Over 1st ARNOLD FLOYD 57:59.63 509 9:20/mile HARTSVILLE SC
2nd ROD BAILEY 1:04:28.44 65 10:22/mile ROCHESTER NY
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 10K 70 & Over 1st SHIRLEY BRUINSMA 1:25:44.41 202 13:48/mile LEESBURG FL
Award Place Name Time Bib Pace City ST
5K Overall Male (Gun Time) 1st SAM MEREDITH 16:44.23 1049 5:23/mile LOUISVILLE KY
2nd ROBERT CARTER 17:11.03 259 5:31/mile COLUMBIA SC
3rd ERIC ALLERS 18:55.73 23 6:05/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
5K Overall Female (Gun Time) 1st MARY CLAIRE COX 19:48.39 2002 6:22/mile COLUMBIA SC
2nd JAIS WARD 20:02.37 1649 6:26/mile IRMO SC
3rd KAITI NUTT 20:10.93 1855 6:29/mile HARTSVILLE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
5K Male Master (Gun Time) 1st JUSTIN BAKER 19:57.92 69 5:57/mile COLUMBIA SC
2nd KARL LINDQUIST 20:35.13 910 6:37/mile COLUMBIA SC
3rd T.J. LYERLY 21:00.33 1838 6:44/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
5K Female Master (Gun Time) 1st IVANKA TOLAN 21:09.24 1598 6:48/mile COLUMBIA SC
2nd SARAH ALLERS 21:42.33 24 6:59/mile COLUMBIA SC
3rd MARY MCNERNEY 23:30.38 1038 7:31/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 10 & Under 1st HADI JABALI 23:15.88 770 7:29/mile COLUMBIA SC
2nd DANIEL NAVARRO 23:39.84 1974 7:36/mile COLUMBIA SC
3rd LEO BUGENSKE 24:49.10 207 7:59/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 10 & Under 1st EMME CROSLAND 28:29.04 350 9:10/mile COLUMBIA SC
2nd ELIZABETH FASSOTH 31:00.43 1950 9:58/mile COLUMBIA SC
3rd MACKENZIE MAKLA 37:05.46 962 11:56/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 11-14 1st JAMES HOLLIDAY 21:49.06 720 7:01/mile COLUMBIA SC
2nd BROOKS HARTIN 21:54.92 1823 7:03/mile COLUMBIA SC
3rd CHRISTIAN BUGESS 22:18.78 2020 7:10/mile LANDRUM SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 11-14 1st HALEY WEIL 25:56.15 1673 8:20/mile LEXINGTON SC
2nd NINA SHEALY 27:48.60 1436 8:57/mile CAYCE SC
3rd COLLEEN STEVENSON 30:12.73 1517 9:43/mile AIKEN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 15-19 1st LOGAN LAWSON 19:55.89 883 6:24/mile COLUMBIA SC
2nd CAMERON COBB 22:57.40 1941 7:23/mile COLUMBIA SC
3rd JOHN ANDREWS 24:06.51 2011 7:45/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 15-19 1st JULIA KEEN 23:43.42 815 7:38/mile CAMDEN SC
2nd MADISON FINLEY 23:46.08 496 7:38/mile COLUMBIA SC
3rd LAUREN HOLLIDAY 25:10.78 722 8:06/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 20-24 1st SETH BOLLENBECKER 19:32.08 146 6:17/mile N CHARLESTON SC
2nd WESLEY LONG 20:19.77 924 6:32/mile BLUFFTON SC
3rd MAX HARDIN 20:29.95 647 6:35/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 20-24 1st MADDI DAGENHART 24:31.74 365 7:53/mile COLUMBIA SC
2nd BAILEY TIMS 24:40.24 1590 7:56/mile COLUMBIA SC
3rd MARISSA ROTH 25:20.11 1375 8:09/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 25-29 1st DREW ADAMS 19:35.52 4 6:18/mile RALEIGH NC
2nd JOHN NAVARRO 20:58.87 1137 6:45/mile COLUMBIA SC
3rd DANIEL PATRICK 21:36.75 1195 6:57/mile CAYCE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 25-29 1st LIZZIE MEIER 20:31.81 1045 6:36/mile NORTH AUGUSTA SC
2nd SARAH MAE LAMMERT 20:39.52 873 6:38/mile GREENSBURG PA
3rd AMANDA BAKER 24:08.81 67 7:46/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 30-34 1st HARDEE SANDERS 19:37.14 1392 6:18/mile COLUMBIA SC
2nd JOSE VEGA 20:43.78 1999 6:40/mile COLUMBIA SC
3rd ANDREW BUSH 20:50.87 220 6:42/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 30-34 1st KAELON STIER 22:50.47 1522 7:21/mile COLUMBIA SC
2nd JANE MCDANIEL 22:53.35 1003 7:22/mile CHAPEL HILL NC
3rd ALEXANDREA KNEECE 23:57.74 1960 7:42/mile AIKEN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 35-39 1st JASON DIMERY 19:15.58 412 6:11/mile LEXINGTON SC
2nd AARON MASON 19:55.98 976 6:24/mile LEXINGTON SC
3rd MICHAEL LAWSON 21:02.80 884 6:46/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 35-39 1st CAROL MOSKEL 22:36.40 1927 7:16/mile COLUMBIA SC
2nd MARLANA NOEL 25:30.11 1147 8:12/mile COLUMBIA SC
3rd LAUREN ELLIOTT 25:46.19 451 8:17/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 40-44 1st KEVIN ROBINSON 21:49.57 1346 7:01/mile COLUMBIA SC
2nd MICHAEL MANCINI 22:08.30 1772 7:07/mile COLUMBIA SC
3rd MATTHEW DAVID 23:57.62 377 7:42/mile ROCK HILL SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 40-44 1st SHEILA BELL 23:49.15 117 7:39/mile BLYTHEWOOD SC
2nd JANET SULLIVAN 25:47.44 1543 8:18/mile COLUMBIA SC
3rd BRIE MCGRIEVY 27:41.04 1013 8:54/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 45-49 1st ANDREW ORTAGLIA 21:02.44 1165 6:46/mile COLUMBIA SC
2nd JOHNATHAN KIRKWOOD 21:53.16 837 7:02/mile COLUMBIA SC
3rd GREGORY PRIDE 22:57.95 1256 7:23/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 45-49 1st KATHI CORBETT 26:06.41 1805 8:24/mile COLUMBIA SC
2nd KIMBERLY HOLLIDAY 26:30.24 721 8:31/mile COLUMBIA SC
3rd TRACY TISDALE 26:41.10 1593 8:35/mile COLUMBIA SC