Shiprock Marathon 2016 Awards

# of participants: 1154# of finishers: 1025last updated: 5/9/2016 3:08 pm
Result Questions?
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
Marathon Overall Male 1st G Anthony Kunkel 2:46:48.4 1 6:22/mile 184 24 M Marathon Durango
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
Marathon Overall Female 1st Tennille Taylor 3:12:45.6 9 7:21/mile 188 37 F Marathon Farmington
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
Mara Relay 125 & Under Team Overall 1st Derrick Joey 2:53:30.7 1 6:37/mile 380 24 M Marathon Relay 125 and under Chinle TEAM DEL MUERTO
2nd Lana Reid 3:23:10.0 2 7:45/mile 321 13 F Marathon Relay 125 and under Albuquerque Ridge Runners
3rd James Bahe 3:25:34.3 3 7:50/mile 397 14 M Marathon Relay 125 and under Chinle Relayted
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
Mara Relay 126 to 175 Overall Team 1st Rodney Lowe 2:40:34.3 1 6:07/mile 338 34 M Marathon Relay 126 to 175 Farmington Save The Oil Field
2nd Allison Denetchee 3:21:18.6 2 7:41/mile 414 24 F Marathon Relay 126 to 175 Lukachukai MILE HIGH RUNNERS
3rd Sara Hildebrand 3:23:33.8 3 7:46/mile 396 34 F Marathon Relay 126 to 175 Durango Im not resisting
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
Mara Relay 176 to 225 Overall Team 1st Robby Holyan 3:13:20.3 1 412 37 M Marathon Relay 176 to 225 Shiprock DINE' RUNNERS RUNNING CLUB
2nd Richard Tomlinson 3:15:32.2 2 357 24 M Marathon Relay 176 to 225 Gallup UNM Gallup Running Club 2
3rd Roger Stash 3:31:44.3 3 387 44 M Marathon Relay 176 to 225 Shiprock AML Badgers
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
Mara Relay 226 & up Overall Team 1st Bob Burns 3:35:32.9 1 368 61 M Marathon Relay 226 and up Farmington Heart and Sole
2nd Hoffman Shorty 3:44:08.4 2 369 56 M Marathon Relay 226 and up El Mirage Team Tortoise
3rd Jeff Wellborn 4:04:48.4 3 445 50 M Marathon Relay 226 and up Gallup Rock Stars
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
Mara Relay ALL WOMEN Overall Team 1st Amber Lalla 4:20:08.8 1 9:55/mile 324 22 F Marathon Relay All Female Gallup Food is Medicine
2nd Mamie Denetclaw 4:43:47.6 2 10:49/mile 367 52 F Marathon Relay All Female Shiprock Team Beef
3rd Adrian Harry 5:07:39.7 3 11:44/mile 332 33 F Marathon Relay All Female Fruitland Stampeding Turtles
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
Mara Relay ALL MEN Overall Team 1st Deleana Otherbull 5:28:13.6 4 12:31/mile 335 31 F Marathon Relay All Female Albuquerque CSVANWTeam
2nd Tammie Curtis 5:41:11.8 5 13:01/mile 342 41 F Marathon Relay All Female Mesa Fab Five
3rd Elsie Dan 6:14:33.8 6 14:17/mile 363 57 F Marathon Relay All Female Shiprock Desert Divas
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
Half Marathon Overall Male 1st Alvin Begay 1:12:30.0 1 5:32/mile 1379 26 M Half Marathon Ganado
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
Half Marathon Overall Female 1st Alvina Begay 1:21:18.0 7 6:12/mile 3001 35 F Half Marathon
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Marathon 1-19 1st Jonathan Charley 3:54:40.6 50 8:57/mile 143 19 M Marathon Kirtland
2nd Tyrell David 4:03:03.9 64 9:16/mile 238 17 M Marathon Farmington
3rd Ian Tom 5:37:07.9 192 12:52/mile 237 19 M Marathon lukachukai
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Marathon 1-19 1st Alyxandra Todich'Ii'Ni Lawson 5:22:34.7 180 12:18/mile 21 19 F Marathon Watsonville
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Marathon 20-29 1st Ryan Houselog 3:15:21.5 10 7:27/mile 12 29 M Marathon Casa Grande
2nd Mark Kimball 3:25:47.8 21 7:51/mile 135 27 M Marathon Salt Lake City
3rd Randy Gonzales 3:26:38.3 23 7:53/mile 79 25 M Marathon Farmington
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Marathon 20-29 1st Kayleigh Matook 3:34:08.4 32 8:10/mile 26 26 F Marathon Grand Junction
2nd Kayla Scheer 3:37:30.2 36 8:18/mile 202 26 F Marathon Albuquerque
3rd Devon Gorman 3:55:33.6 55 8:59/mile 151 23 F Marathon Chinle
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Marathon 30-39 1st Trent Taylor 2:56:37.6 2 6:44/mile 226 35 M Marathon Gilbert
2nd Wayne Sekaquaptewa 2:56:47.0 3 6:44/mile 71 36 M Marathon Scottsdale
3rd Ryan Niehaus 2:57:54.0 4 6:47/mile 187 32 M Marathon Farmington
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Marathon 30-39 1st Felicia Sekaquaptewa 3:59:21.0 60 9:08/mile 70 37 F Marathon Scottsdale
2nd Ronda Olson 4:01:45.1 63 9:13/mile 228 38 F Marathon Tuba City
3rd Amber Manuelito 4:03:44.2 65 9:18/mile 181 35 F Marathon Chandler
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Marathon 40-49 1st Sean Bowman 3:07:09.4 6 7:08/mile 74 40 M Marathon Sunnyvale
2nd Larry Butler 3:09:59.6 7 7:15/mile 259 40 M Marathon Tuba City
3rd Cade Remsburg 3:18:59.6 13 7:35/mile 95 43 M Marathon West Des Moines
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Marathon 40-49 1st Caroline Sekaquaptewa 3:16:44.2 12 7:30/mile 148 41 F Marathon Tempe
2nd Katrin Silva 3:26:13.8 22 7:52/mile 185 45 F Marathon Las Vegas
3rd Lisa Diemoz 3:41:00.5 40 8:26/mile 84 44 F Marathon Martinez
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Marathon 50-59 1st Vincent Hesch 3:22:18.8 14 7:43/mile 68 53 M Marathon Santa Fe
2nd Brad Kautz 3:22:51.2 15 7:44/mile 169 58 M Marathon Dulce
3rd Philip Hodge 3:25:36.1 20 7:50/mile 113 50 M Marathon Little Elm
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Marathon 50-59 1st Joanne Moss 3:54:23.1 49 8:56/mile 160 50 F Marathon Asheville
2nd Marilyn Martinez 4:18:30.9 86 9:52/mile 69 53 F Marathon Grants
3rd Bella Grover 4:31:59.4 104 10:22/mile 223 58 F Marathon Polacca
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Marathon 60-69 1st Gilbert Barker 3:49:22.8 48 8:45/mile 80 60 M Marathon Littleton
2nd Bruce Hatathli 4:06:31.3 70 9:24/mile 218 61 M Marathon Cameron
3rd John Kern 4:13:54.3 76 9:41/mile 111 62 M Marathon Juneau
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Marathon 60-69 1st Grace Wasielewski 4:11:49.8 75 9:36/mile 51 62 F Marathon Prospect Heights
2nd Debbie Dusch 4:51:11.5 138 11:06/mile 299 60 F Marathon Concord
3rd Jeannie Armagost 5:57:23.0 204 13:38/mile 124 61 F Marathon Zebulon
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Marathon 99-99 1st Travis Nez 3:23:33.0 16 7:46/mile 18 25 M Marathon
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Half Marathon 1-19 1st Santiago Hardy 1:15:38.6 3 5:46/mile 1551 17 M Half Marathon Chinle
2nd aniutea anderson 1:36:22.2 32 7:21/mile 1548 14 M Half Marathon farmington
3rd Quinlan Keoni 1:36:47.4 34 7:23/mile 787 19 M Half Marathon Winslow
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Half Marathon 1-19 1st Ayna Tracy 1:48:03.6 79 8:14/mile 676 16 F Half Marathon Fort Defiance
2nd Olivia Shorty 1:57:35.8 135 8:58/mile 825 18 F Half Marathon El Mirage
3rd Kailiah Lee 1:57:35.9 136 8:58/mile 934 16 F Half Marathon Kirtland
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Half Marathon 20-29 1st Adrian Herder 1:16:37.6 4 5:50/mile 1404 23 M Half Marathon Kykotsmovi
2nd Sterling Grey 1:18:00.6 5 5:57/mile 295 29 M Half Marathon Phoenix
3rd Chad Upshaw 1:21:50.4 8 6:14/mile 1057 23 M Half Marathon Toadlena
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Half Marathon 20-29 1st Michelle Howe 1:35:06.2 30 7:15/mile 1082 29 F Half Marathon Flagstaff
2nd Jessica Wagner 1:37:44.9 37 7:27/mile 652 24 F Half Marathon Gallup
3rd Tamarie Tracey 1:39:22.2 46 7:35/mile 1542 20 F Half Marathon Tsaile
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Half Marathon 30-39 1st Gavin Sosa 1:13:24.7 2 5:36/mile 913 37 M Half Marathon Shiprock
2nd Justin Casiquito 1:19:56.7 6 6:06/mile 634 33 M Half Marathon Jemez Pueblo
3rd Benjamin Willis 1:26:59.7 13 6:38/mile 502 39 M Half Marathon Albuquerque
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Half Marathon 30-39 1st Molly Hummel 1:29:33.6 20 6:50/mile 1025 31 F Half Marathon Farmington
2nd Megan Longinotti 1:41:53.5 50 7:46/mile 276 33 F Half Marathon Durango
3rd Linnabah Snyder 1:43:11.8 53 7:52/mile 1053 35 F Half Marathon Denver
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Half Marathon 40-49 1st Marvin Fernando 1:27:55.5 15 6:42/mile 677 40 M Half Marathon Laguna
2nd Elroy Tso 1:28:47.8 17 6:46/mile 1520 44 M Half Marathon Yahtahey
3rd Mark Jones 1:29:23.7 18 6:49/mile 1550 41 M Half Marathon Farmington
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Half Marathon 40-49 1st Tonya Thayer Meyer 1:49:21.6 91 8:20/mile 618 44 F Half Marathon Rockford
2nd Brenda Brown 1:49:49.3 93 8:23/mile 612 45 F Half Marathon Bloomfield
3rd Esther Arviso 1:49:55.7 94 8:23/mile 1390 46 F Half Marathon Farmington
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Half Marathon 50-59 1st Troy Eid 1:28:12.1 16 6:43/mile 685 52 M Half Marathon Morrison
2nd Emerson Smith 1:33:02.0 27 7:06/mile 637 51 M Half Marathon Kirtland
3rd Nelson McCabe 1:36:50.1 35 7:23/mile 291 54 M Half Marathon Brimhall
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Half Marathon 50-59 1st Stephanie Gutz 1:51:34.7 102 8:31/mile 537 50 F Half Marathon El Prado
2nd Judith Seeds Miller 1:52:49.1 109 8:36/mile 875 57 F Half Marathon Bakersfield
3rd Thelma David 1:53:08.7 110 8:38/mile 580 56 F Half Marathon Keams Canyon
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Half Marathon 60-69 1st Dale Louis 1:44:49.8 63 8:00/mile 699 60 M Half Marathon Grants
2nd Jerry Howell 1:45:05.7 64 8:01/mile 862 61 M Half Marathon Evergreen
3rd Keith Baker 1:45:27.6 67 8:03/mile 941 61 M Half Marathon Farmington
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Half Marathon 60-69 1st Sandy Willie 2:20:17.0 338 10:42/mile 669 62 F Half Marathon Shiprock
2nd Kate Rivers 2:20:41.3 343 10:44/mile 995 61 F Half Marathon Santa Fe
3rd Linda Romero 2:30:25.6 421 11:28/mile 1590 61 F Half Marathon Albuquerque
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Half Marathon 70-98 1st Chester Kalb 2:39:24.1 486 12:10/mile 520 70 M Half Marathon Key West
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
F Half Marathon 70-98 1st Shirley Y Lewis 4:06:27.0 678 18:48/mile 613 70 F Half Marathon Chandler
Award Place Name Time OA Race Rank Pace Bib Age Gender Category City Team Name
M Half Marathon 99-99 1st Unknown Runner 1:48:30.2 85 8:16/mile 1234 99 M Half Marathon