SC Rivalry Run 2016 Awards

# of participants: 285# of finishers: 246last updated: 11/19/2016 10:01 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace City ST
5K Overall Male 1st PARKER ROOF 19:06.3 2320 6:08/mile CHAPIN SC
2nd JOSEPH HUMPHREYS 19:44.7 2383 6:21/mile CHAPIN SC
3rd ROSS SHEALY 19:48.7 2332 6:22/mile CAYCE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
5K Overall Female 1st PIPPA RICHTER 20:05.8 2398 6:28/mile COLUMBIA SC
2nd JESSICA JOHNSON 22:16.7 2236 7:10/mile LEXINGTON SC
3rd JOYCE WELCH 25:23.3 2364 8:10/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
5K Male Masters 1st SCOT FISCHER 21:06.4 2196 6:47/mile BLYTHEWOOD SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
5k Female Masters 1st SHELLEY HINSON 25:36.6 2225 8:14/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 10 & Under 1st TATE WELCH 25:23.0 2365 8:10/mile LEXINGTON SC
2nd ZACH ROBBINS 25:52.5 2317 8:19/mile IRMO SC
3rd ERIC GREENWOOD IV 26:46.4 2215 8:37/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 10 & Under 1st MIA WARNOCK 31:53.8 2358 10:15/mile IRMO SC
2nd REGAN MCGUIRE 38:16.4 2266 12:19/mile IRMO SC
3rd LOGAN WOODRUFF 39:39.3 2413 12:45/mile BOILING SPRINGS SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 11-14 1st ROB SILVERIO 21:18.2 2390 6:51/mile IRMO SC
2nd CHRISTOPHER FALCONE 25:49.7 2190 8:18/mile COLUMBIA SC
3rd ARIE VANDAM 29:22.4 2394 9:27/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 11-14 1st PHOEBE FISCHER 29:33.1 2195 9:30/mile BLYTHEWOOD SC
2nd ADRIANA VANDAM 31:53.5 2519 10:15/mile IRMO SC
3rd NINA SHEALY 36:02.4 2330 11:35/mile CAYCE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 15-19 1st BARON STANTON 21:40.3 2407 6:58/mile COLUMBIA SC
2nd MARSHALL PINTO 23:16.2 2296 7:29/mile COLUMBIA SC
3rd LOGAN MILLER 39:38.4 2274 12:45/mile FORT MILL SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 15-19 1st LUCY FISCHER 33:57.5 2194 10:55/mile BLYTHEWOOD SC
2nd CAROLINE STEWART 35:52.9 2343 11:32/mile COLUMBIA SC
3rd MORGAN BODEM 39:38.2 2159 12:45/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 20-24 1st BRANDON MARTIN 28:24.7 2387 9:08/mile TRAVELERS REST SC
2nd IAN LOUGHLIN 32:36.4 2252 10:29/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 20-24 1st PAIGE VALLEJOS 28:05.1 2352 9:02/mile CHANDLER AZ
2nd B. CHRISTINA CHISHOLM 29:18.3 2173 9:25/mile COLUMBIA SC
3rd KELLEY MCMURPHY 30:05.7 2270 9:41/mile CAYCE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 25-29 1st MATTHEW RAMSEY 21:47.3 2303 7:00/mile COLUMBIA SC
2nd ANDREW JOHNSON 22:16.8 2234 7:10/mile LEXINGTON SC
3rd BRIAN WALKER 23:16.9 2355 7:29/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 25-29 1st SALLY WARNER 25:27.5 2357 8:11/mile LEXINGTON SC
2nd SARAH JOHNSON 28:09.9 2240 9:03/mile LEXINGTON SC
3rd ANNA WOLF 28:35.9 2371 9:12/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 30-34 1st JASON MINKEL 21:34.6 2275 6:56/mile COLUMBIA SC
2nd STEPHEN STORY 23:25.8 2346 7:32/mile COLUMBIA SC
3rd JUSTIN WILLIAMS 24:21.0 2396 7:50/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 30-34 1st JAZMINE KANE 28:33.7 2243 9:11/mile COLUMBIA SC
2nd STEPHANIE HRISKO 28:50.9 2228 9:17/mile LEXINGTON SC
3rd ANNE MARIE CROSSWELL 30:59.4 2177 9:58/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 35-39 1st TRAVIS BOX 23:57.9 2162 7:42/mile COLUMBIA SC
2nd CHRISTOPHER YANCEY 24:15.0 2373 7:48/mile BARNWELL SC
3rd CHAD BATEMAN 24:35.5 2157 7:54/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 35-39 1st STEPHANIE HAMBY 26:55.0 2517 8:39/mile SIMPSONVILLE SC
2nd RONDA SANDERS 27:56.4 2322 8:59/mile WEST COLUMBIA SC
3rd ANGELA PEAKE 30:23.4 2526 9:46/mile PAULINE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 40-44 1st WILL JOHNSON 23:06.2 2241 7:26/mile ELGIN SC
2nd BRYAN COOK 24:36.7 2174 7:55/mile SUMTER SC
3rd ERIC GREENWOOD III 26:47.9 2214 8:37/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 40-44 1st SARA SIMS 33:51.6 2337 10:53/mile WEST COLUMBIA SC
2nd SUSAN JENNINGS 35:41.8 2233 11:29/mile LEXINGTON SC
3rd CASSANDRA RHODES 36:18.3 2309 11:41/mile BLYTHEWOOD SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 45-49 1st BRANDT TILLOTSON 21:14.9 2392 6:50/mile HOUSTON TX
2nd LANGSTON SPOTTS 24:54.2 2341 8:00/mile WEST COLUMBIA SC
3rd WILLIAM RITTER 26:13.4 2313 8:26/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 45-49 1st STEPHANIE FISCHER 25:45.2 2197 8:17/mile BLYTHEWOOD SC
2nd LESLIE RIOPELLE 29:20.8 2311 9:26/mile LEXINGTON SC
3rd LEANN MILES 31:15.3 2272 10:03/mile IRMO SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 50-54 1st DONALD PROSSER 23:36.2 2301 7:35/mile AUGUSTA GA
2nd RICHARD COOK 25:22.0 2175 8:09/mile CAYCE SC
3rd FRANK SEIER 28:02.0 2324 9:01/mile BLYTHEWOOD SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 50-54 1st RENEE MCCORMICK 26:43.2 2264 8:36/mile COLUMBIA SC
2nd EUREKA ROBERTSON 28:07.7 2319 9:03/mile IRMO SC
3rd PAMELA BABBITT 29:39.5 2400 9:32/mile ELGIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 55-59 1st JOHN GASQUE 27:13.0 2209 8:45/mile COLUMBIA SC
2nd ARTHUR NELSON 30:58.5 2284 9:58/mile BILOXI MS
3rd PAUL YOUNG 34:52.1 2374 11:13/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 55-59 1st LISA SMARR 27:47.1 2399 8:56/mile COLUMBIA SC
2nd LYNNE DAVIS 30:55.0 2182 9:57/mile CAYCE SC
3rd KATHRYN GOWAN 34:54.4 2211 11:14/mile PICKENS SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 60-64 1st BRYAN MCKENZIE 27:09.2 2388 8:44/mile MCBEE SC
2nd LEEDS BARROLL 29:16.8 2375 9:25/mile LEXINGTON SC
3rd PETE POORE 30:32.4 2298 9:49/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 60-64 1st CHERYLL STETAR 39:21.5 2342 12:40/mile IRMO SC
2nd WILMA FRYE 49:18.7 2420 15:52/mile COLUMBIA SC
3rd MARY MCPHATTER 49:18.9 2417 15:52/mile ABERDEEN NC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F 5K 65-69 1st SHARON SHERBOURNE 34:34.9 2336 11:07/mile BLYTHEWOOD SC
2nd DIANE BEAN 35:47.6 2376 11:31/mile LEXINGTON SC
3rd DEE JENKINS 47:09.2 2524 15:10/mile BISHOPVILLE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M 5K 70 & Over 1st ROCKY SODERBERG 33:31.2 2340 10:47/mile SUMTER SC