Run The South Charlotte 2018 Awards

# of participants: 547# of finishers: 487last updated: 8/6/2018 11:50 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
5K Male Overall(GUN) 1st DYLAN LOWRY 16:21.52 897 5K 16:21.35 5:16/mile
2nd CHRIS RAULLI 16:52.88 639 5K 16:52.49 5:26/mile
3rd IAN MACURDA 20:00.06 548 5K 19:59.74 6:27/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
5K Female Overall(GUN) 1st VERONICA MICHEL 26:15.20 567 5K 26:08.35 8:25/mile
2nd CATE MERCIER 26:39.71 565 5K 26:06.86 8:25/mile
3rd ASHLEIGH POLLOCK 27:13.35 622 5K 27:13.03 8:46/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
5K Male Masters Winner(GUN) 1st THOMAS ARBUTHNOT 20:24.51 310 5K 20:24.19 6:34/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
5K Female Masters Winner(GUN) 1st LAURA FRICANO 27:22.34 438 5K 27:16.01 8:47/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
10K Male Overall(GUN) 1st RYAN MEDAS 39:05.30 562 10K 39:03.59 6:17/mile
2nd ROBERT COLLEA 40:40.57 825 10K 40:39.37 6:33/mile
3rd LEE BRANSCOME 45:51.72 345 10K 45:49.87 7:23/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
10K Female Overall(GUN) 1st CARRIE ALLEN 48:24.84 303 10K 48:20.89 7:47/mile
2nd KATIE HARBOLD 49:59.84 833 10K 49:47.34 8:01/mile
3rd CHERYL TODD 50:06.54 727 10K 50:04.60 8:04/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
10K Male Masters Winner(GUN) 1st DIETRICH GLAS 47:10.66 449 10K 46:55.07 7:34/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
10K Female Masters Winner(GUN) 1st CAROLANN SARACCO 52:22.04 665 10K 52:18.81 8:26/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
13.1 Female Overall Winners(GUN) 1st SARA DIAZ 1:32:16.98 404 Half Marathon 1:32:16.81 7:02/mile
2nd KAYLA BRATCHER 1:35:45.74 346 Half Marathon 1:35:45.57 7:18/mile
3rd LINDA SINGLETON 1:42:18.22 682 Half Marathon 1:42:13.21 7:48/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
13.1 Male Overall Winners(GUN) 1st JOE SMITH 1:23:45.44 692 Half Marathon 1:23:45.27 6:23/mile
2nd FRED JOHNSON 1:29:35.39 501 Half Marathon 1:29:35.22 6:50/mile
3rd HARRISON REEVES 1:37:45.08 640 Half Marathon 1:37:42.57 7:27/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
13.1 Male Masters Winner(GUN) 1st MARTY LOHR 1:39:46.27 541 Half Marathon 1:39:46.10 7:36/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
13.1 Female Masters Winner(GUN) 1st BROOKE FORTIER 1:44:02.32 436 Half Marathon 1:43:56.75 7:56/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 20-24 1st JACK MORDEY 1:43:16.18 786 Half Marathon 1:43:16.18 7:52/mile
2nd WIL FARMER 1:55:10.88 428 Half Marathon 1:55:10.88 8:47/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 20-24 1st REAGAN ALLEY 1:43:57.04 304 Half Marathon 1:43:57.04 7:56/mile
2nd CAMERON DOVE 1:46:04.65 413 Half Marathon 1:46:04.65 8:05/mile
3rd MCKENNA DOVE 1:51:36.18 414 Half Marathon 1:51:36.18 8:31/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 15-19 1st MICHAEL MCKINNEY 1:54:18.07 555 Half Marathon 1:54:18.07 8:43/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 15-19 1st KATHERINE REEVES 1:44:33.25 642 Half Marathon 1:44:33.25 7:58/mile
2nd OLIVIA TARABOI 2:04:17.16 716 Half Marathon 2:04:17.16 9:29/mile
3rd BRENNAN DOVE 2:34:59.85 412 Half Marathon 2:34:59.85 11:49/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 25-29 1st ERIC CLARKE 1:39:18.40 374 Half Marathon 1:39:18.40 7:34/mile
2nd JOHN HERR 1:41:16.76 795 Half Marathon 1:41:16.76 7:43/mile
3rd CHRIS GODFREY 1:56:56.41 451 Half Marathon 1:56:56.41 8:55/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 25-29 1st ELIZABETH SMALL 1:59:05.13 799 Half Marathon 1:59:05.13 9:05/mile
2nd KINSEY DUNST 2:07:02.31 419 Half Marathon 2:07:02.31 9:41/mile
3rd PILAR RAMOS 2:12:08.62 797 Half Marathon 2:12:08.62 10:05/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 30-34 1st TOMAS MACIEL 1:41:57.94 547 Half Marathon 1:41:57.94 7:47/mile
2nd PHILLIP RILEY 1:44:32.53 649 Half Marathon 1:44:32.53 7:58/mile
3rd GREGORY KUCHARSKI 1:54:20.19 523 Half Marathon 1:54:20.19 8:43/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 30-34 1st KIMBERLY ADAMS 1:45:17.26 300 Half Marathon 1:45:17.26 8:02/mile
2nd SIOBHAN HAVLIK 1:45:27.36 784 Half Marathon 1:45:27.36 8:03/mile
3rd MILITA RANA 1:57:57.90 793 Half Marathon 1:57:57.90 9:00/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 35-39 1st JASON TERRY 1:38:24.06 789 Half Marathon 1:38:24.06 7:30/mile
2nd JOHN VOGT 1:44:46.35 740 Half Marathon 1:44:46.35 7:59/mile
3rd BRANDON SCHOEN 1:48:22.71 668 Half Marathon 1:48:22.71 8:16/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 35-39 1st MELISSA POWERS 1:54:32.77 626 Half Marathon 1:54:32.77 8:44/mile
2nd ASHLEY MOHR 1:55:22.76 573 Half Marathon 1:55:22.76 8:48/mile
3rd CHRISTIN BROADWATER 2:02:11.67 352 Half Marathon 2:02:11.67 9:19/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 40-44 1st BRANDON THOMPSON 1:41:47.59 721 Half Marathon 1:41:47.59 7:46/mile
2nd BRADLEY LAMB 1:41:52.20 785 Half Marathon 1:41:52.20 7:46/mile
3rd JOE SHEERER 1:46:21.29 674 Half Marathon 1:46:21.29 8:07/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 40-44 1st LAURA TERRY 1:52:36.46 790 Half Marathon 1:52:36.46 8:35/mile
2nd LANNA KWON 1:57:27.47 524 Half Marathon 1:57:27.47 8:57/mile
3rd CLAUDETTE DAHLBERG 1:58:07.34 390 Half Marathon 1:58:07.34 9:01/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 45-49 1st TIFFANY BARNICKEL 1:57:57.32 322 Half Marathon 1:57:57.32 9:00/mile
2nd PAMELA MOORE 2:03:40.26 576 Half Marathon 2:03:40.26 9:26/mile
3rd JENNIFER SMITH 2:03:52.91 690 Half Marathon 2:03:52.91 9:27/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 50-54 1st FRITZ GANTZER 1:45:31.80 440 Half Marathon 1:45:31.80 8:03/mile
2nd JOSE MEDINA 1:56:17.22 563 Half Marathon 1:56:17.22 8:52/mile
3rd JOHN STRAIN 1:59:06.61 703 Half Marathon 1:59:06.61 9:05/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 45-49 1st CHAD CHAMPION 1:46:08.29 371 Half Marathon 1:46:08.29 8:06/mile
2nd ERIC SMITH 1:59:06.35 689 Half Marathon 1:59:06.35 9:05/mile
3rd JAMIE BULLARD 2:02:01.92 358 Half Marathon 2:02:01.92 9:18/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 50-54 1st BECCA WEAVER 2:05:39.80 778 Half Marathon 2:05:39.80 9:35/mile
2nd TAMMY HOWE 2:07:59.00 489 Half Marathon 2:07:59.00 9:46/mile
3rd MARIE WALTON 2:10:42.37 745 Half Marathon 2:10:42.37 9:58/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 55-59 1st SCHACK VON RUMOHR 1:40:38.34 741 Half Marathon 1:40:38.34 7:40/mile
2nd SCOTT HAMMONTREE 1:54:47.46 462 Half Marathon 1:54:47.46 8:45/mile
3rd JAMES KOVACS 2:07:07.94 518 Half Marathon 2:07:07.94 9:42/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 55-59 1st JUDY CASWELL 1:55:22.79 369 Half Marathon 1:55:22.79 8:48/mile
2nd LEE DOSTER-WARD 2:08:32.35 411 Half Marathon 2:08:32.35 9:48/mile
3rd REBA MCLAUGHLIN 2:18:18.55 559 Half Marathon 2:18:18.55 10:33/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 60-64 1st JOSEPH WHITE 1:53:40.62 752 Half Marathon 1:53:40.62 8:40/mile
2nd DANA LEVITT 1:58:07.49 536 Half Marathon 1:58:07.49 9:01/mile
3rd CHUCK LINDSAY 2:18:30.02 538 Half Marathon 2:18:30.02 10:34/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 60-64 1st DEBRA KOVACS 2:34:45.89 517 Half Marathon 2:34:45.89 11:48/mile
2nd DEANNA SPRINGALL 3:04:23.73 696 Half Marathon 3:04:23.73 14:04/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M Half Marathon 65-69 1st RICHARD HEFNER 1:52:07.91 775 Half Marathon 1:52:07.91 8:33/mile
2nd ROBERT RICHARDSON 3:13:56.38 646 Half Marathon 3:13:56.38 14:48/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F Half Marathon 70-98 1st JOAN THOMPSON 3:07:51.32 723 Half Marathon 3:07:51.32 14:20/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M 5K 1-14 1st LESTER THREATT 28:12.54 891 5K 28:12.54 9:05/mile
2nd LANDON HART 31:15.19 466 5K 31:15.19 10:04/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F 5K 1-14 1st OLIVIA SANTORO 39:50.30 890 5K 39:50.30 12:51/mile
2nd AVA CALLAHAN 45:10.13 364 5K 45:10.13 14:34/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M 5K 15-19 1st BRYSON MACE 20:07.58 546 5K 20:07.58 6:29/mile
2nd DYLAN LAMB 20:35.81 884 5K 20:35.81 6:38/mile
3rd ALEX NAM 25:35.83 587 5K 25:35.83 8:15/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F 5K 15-19 1st LAUREN KRUM 31:30.03 522 5K 31:30.03 10:09/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F 5K 20-24 1st ALICIA NAM 34:51.87 588 5K 34:51.87 11:14/mile
2nd LAUREN DURAND 59:16.21 420 5K 59:16.21 19:07/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M 5K 25-29 1st CHARLES RATH 25:09.39 638 5K 25:09.39 8:06/mile
2nd KUMAR ARUMUGAM 28:44.94 313 5K 28:44.94 9:16/mile
3rd ALEX NUGENT 29:37.28 596 5K 29:37.28 9:33/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F 5K 25-29 1st KENLEY LESAK 30:43.41 535 5K 30:43.41 9:54/mile
2nd LAURA COVIAN 34:29.66 385 5K 34:29.66 11:07/mile
3rd STORMIE JUENGER 42:39.86 506 5K 42:39.86 13:45/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M 5K 30-34 1st THOMAS PARKER 25:23.01 895 5K 25:23.01 8:11/mile
2nd DAVID MORRISON 26:00.25 578 5K 26:00.25 8:23/mile
3rd ZAIN KHAN 32:16.05 512 5K 32:16.05 10:24/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F 5K 30-34 1st MOLLY MORRISON 29:22.86 580 5K 29:22.86 9:28/mile
2nd ANNA NORRIS 30:21.69 595 5K 30:21.69 9:47/mile
3rd CATE MORRIS 38:20.79 577 5K 38:20.79 12:22/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M 5K 35-39 1st PETE MICHEL 22:33.41 899 5K 22:33.41 7:16/mile
2nd CHARLES CROWLEY 31:53.88 386 5K 31:53.88 10:17/mile
3rd DAVID ORR 35:39.96 610 5K 35:39.96 11:30/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F 5K 35-39 1st LYDIA LEISING 29:54.57 534 5K 29:54.57 9:38/mile
2nd KARI O'BRION 35:51.44 597 5K 35:51.44 11:34/mile
3rd DIONNE DAVIS 39:26.50 397 5K 39:26.50 12:43/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M 5K 40-44 1st CHRIS XISTRIS 28:44.23 768 5K 28:44.23 9:16/mile
2nd KA YAU FONG 29:13.80 435 5K 29:13.80 9:25/mile
3rd AARON TERRY 35:53.71 717 5K 35:53.71 11:34/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F 5K 40-44 1st NICOLE GILEWICZ 27:18.13 448 5K 27:18.13 8:48/mile
2nd MELISSA XISTRIS 28:44.03 769 5K 28:44.03 9:16/mile
3rd JOANNA ANDERSON 31:31.58 874 5K 31:31.58 10:10/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M 5K 45-49 1st ANDREW ORTAGLIA 21:04.21 611 5K 21:04.21 6:47/mile
2nd RANDY WHALEY 22:24.88 893 5K 22:24.88 7:13/mile
3rd WILLIAM ERTEL 27:59.53 427 5K 27:59.53 9:01/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
F 5K 45-49 1st BECKIE CALVERT 29:23.69 881 5K 29:23.69 9:28/mile
2nd TRICIA HART 31:15.80 467 5K 31:15.80 10:05/mile
3rd JELENA KRUM 35:01.18 521 5K 35:01.18 11:17/mile
Award Place Name Time Bib Category Elapsed Time Pace City
M 5K 50-54 1st ANDREW ANNAND 26:02.01 896 5K 26:02.01 8:23/mile
2nd ANDY LUKACS 31:49.51 879 5K 31:49.51 10:15/mile
3rd MARK MILLER 35:32.39 572 5K 35:32.39 11:27/mile