Run! Ballantyne 8K/5K Race & Fun Run 2017 Awards

# of participants: 1614# of finishers: 1401last updated: 5/23/2017 1:30 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace
5K Male Overall GUN TIME 1st STEVE RIVARD 16:53.06 2381 5:26/mile
2nd JOSH DOWNEY 18:48.42 2177 6:01/mile
3rd RODOLFO SEQUEYRO 19:06.35 2400 6:08/mile
Award Place Name Time Bib Pace
5K Female Overall GUN TIME 1st YAEL POWELL 20:18.35 1459 6:32/mile
2nd ILANA THOMMEN 21:36.57 2568 6:56/mile
3rd DEBBIE DEBICELLA 21:46.88 2164 6:59/mile
Award Place Name Time Bib Pace
8K Male Overall GUN TIME 1st BRIAN ZICKEFOOSE 27:54.75 2480 5:36/mile
2nd BRIAN LEVY 29:41.56 1556 5:58/mile
3rd NICHOLAS O'BRIEN-PIFER 30:18.56 2651 6:05/mile
Award Place Name Time Bib Pace
8K Female Overall GUN TIME 1st CHRISTINE WITTE 27:33.85 2657 5:32/mile
2nd FLORA MAYS 30:09.65 2658 6:02/mile
3rd KATIE STEEVES 34:16.08 1894 6:53/mile
Award Place Name Time Bib Pace
5K Male Master 1st GEORGE CRUMP 19:35.85 2560 6:18/mile
2nd ROB WYSZYNSKI 19:39.28 1390 6:19/mile
3rd STEVE HABEGGER 19:41.07 2222 6:20/mile
Award Place Name Time Bib Pace
5K Female Master 1st KIM COOKE 21:52.84 2151 7:02/mile
2nd DEBORAH EDWARDS 22:31.08 2184 7:14/mile
3rd MARY FLYNN 22:49.38 1329 7:20/mile
Award Place Name Time Bib Pace
8K Male Master 1st MICHAEL CREASON 30:27.70 2155 6:07/mile
2nd CHRISTIAN MESSERSCHMIDT 31:38.23 1867 6:21/mile
3rd DAVID CUTCHINS 31:59.79 2157 6:26/mile
Award Place Name Time Bib Pace
8K Female Master 1st AMY CRONIN 36:59.22 2662 7:26/mile
2nd KALYANI CHALASANI 37:21.96 2033 7:31/mile
3rd BROOKE FORTIER 37:30.75 1077 7:32/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 1-10 1st BRYCE COOKE 22:29.85 2150 7:14/mile
2nd KEVIN FLYNN 22:42.79 1328 7:18/mile
3rd BRAYDEN HOPEY 23:15.79 1965 7:29/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 1-10 1st BRIDGET HORNE 28:59.49 1968 9:19/mile
2nd EMILY NESTOR 29:19.92 2001 9:26/mile
3rd LANIE EDWARDS 29:37.36 1951 9:32/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 11-14 1st ALEX PEREZ 19:15.39 2357 6:11/mile
2nd MAX YEGGE 20:46.64 1423 6:41/mile
3rd NICLAS KERGER 21:23.53 1979 6:53/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 11-14 1st EMILY ADAMO 23:55.26 2084 7:41/mile
2nd MOLLY CANON 24:40.36 1939 7:56/mile
3rd RILEY CORN 25:09.35 1165 8:05/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 15-19 1st FRITZ STOCKMANN 21:12.54 2430 6:49/mile
2nd RISHI GHOSH 22:34.60 2205 7:15/mile
3rd AJ WIRT 23:05.98 2525 7:26/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 15-19 1st AINSLEY SAWYER 24:07.11 2390 7:45/mile
2nd ZOE SIX 24:38.94 2414 7:56/mile
3rd MCKENNA CORN 26:08.42 1164 8:24/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 20-24 1st JACOB BREIG 21:30.29 2110 6:55/mile
2nd MICHAEL ROBERTS 27:33.93 1909 8:52/mile
3rd MATTISON MILLER 29:09.64 2328 9:23/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 20-24 1st CAIT BAKER 27:06.72 1733 8:43/mile
2nd HANNA HASKER 28:16.50 2230 9:06/mile
3rd WHITNEY BRITT 28:17.90 1840 9:06/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 25-29 1st BELAL ELRAHAL 20:05.62 2187 6:28/mile
2nd JEREMIAH LUITHLE 21:29.31 2297 6:54/mile
3rd JORDAN FREEMAN 22:15.18 2587 7:09/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 25-29 1st KRISTIN HINTON 24:57.88 1607 8:02/mile
2nd CASEY WEST 25:39.66 1529 8:15/mile
3rd JENNIFER ORNELAS 26:42.16 1050 8:35/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 30-34 1st BRIAN BAUM 20:03.25 1535 6:27/mile
2nd DANIEL CHILTON 20:40.06 2138 6:39/mile
3rd JUSTIN MUSICK 21:20.33 1494 6:52/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 30-34 1st RACHEL WREDE 22:49.71 1903 7:20/mile
2nd ELYSE MOORE 23:17.13 1133 7:29/mile
3rd KRISTIE FARRELL 26:20.92 1300 8:28/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 35-39 1st ERIC RINEBOLD 19:39.38 2380 6:19/mile
2nd DANIEL JENKINS 22:42.04 2502 7:18/mile
3rd TUCKER POSTON 23:35.36 1817 7:35/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 35-39 1st LAURA PARKER 22:20.29 2547 7:11/mile
2nd MAGHAN COOK 22:41.82 2148 7:18/mile
3rd PAYTON WOODARD 23:16.89 2555 7:29/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 40-44 1st THOMAS ARBUTHNOT 19:55.73 2089 6:24/mile
2nd JEREMY BARRON 20:44.84 1734 6:40/mile
3rd DONAVAN MCFALLS 22:22.79 2312 7:12/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 40-44 1st CARMEN ABERNATHY 23:33.39 2080 7:34/mile
2nd ANNE SLUDER 23:56.35 1088 7:42/mile
3rd ROBIN MILFORD 24:10.49 2326 7:46/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 45-49 1st DESMOND WALLACE 19:43.96 2454 6:21/mile
2nd XIAODONG JIN 21:48.72 1704 7:01/mile
3rd CHRIS MANN 23:31.12 2301 7:34/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 45-49 1st TANYA ROSARIO 26:00.92 1630 8:22/mile
2nd LOURDES SIEBERT 26:08.92 2566 8:24/mile
3rd TC YOST 26:54.71 1637 8:39/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 50-54 1st PAUL HATTENHAUER 20:58.52 2496 6:45/mile
2nd NEAL WALSH 21:57.24 2523 7:03/mile
3rd ABDEL MOUSSAFIR 22:16.04 2338 7:10/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 50-54 1st MARTHA GRANT 24:15.20 1828 7:48/mile
2nd SONIA SCARCELLA 28:16.38 2483 9:05/mile
3rd BRIGIT LANE 29:37.26 2286 9:32/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 55-59 1st ADAM NEWMAN 22:27.21 2545 7:13/mile
2nd FRANK MCCREE 22:54.07 2586 7:22/mile
3rd JEFF VINCE 24:19.00 1225 7:49/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 55-59 1st MARIA POZO RODRIGUEZ 23:31.48 1673 7:34/mile
2nd KATE MORGAN 29:31.76 2333 9:30/mile
3rd LYNN ACKERMAN 30:26.35 2083 9:47/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 60-64 1st RICHARD WILSON 22:01.51 2472 7:05/mile
2nd STEPHEN PRICE 22:10.75 2366 7:08/mile
3rd MIKE MCLINKO 22:37.82 2315 7:17/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 60-64 1st HOPE DRUMMOND 32:02.26 1444 10:18/mile
2nd BRIDGET-ANNE HAMPDEN 34:52.91 1448 11:13/mile
3rd BRENDA NEILL 38:37.16 1456 12:25/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 65-69 1st THOMAS PAUL 26:34.65 1830 8:33/mile
2nd BRETT THOMPSON 30:31.79 2437 9:49/mile
3rd MIKE SCRUGGS 30:39.96 2517 9:52/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 65-69 1st CHERRIE JONES 30:46.78 1450 9:54/mile
2nd BETTY SCHUSTER 38:28.25 2395 12:22/mile
3rd LINDA THOMPSON 39:42.35 2439 12:46/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 5K 70-98 1st GEORGE BERGER 27:52.60 2101 8:58/mile
2nd TOM SCHUMACHER 28:28.92 2394 9:10/mile
3rd BILL WALTHALL 30:14.30 2456 9:43/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 5K 70-98 1st JOYCE PISCHEL 50:46.69 2493 16:20/mile
2nd BARBARA PAZIORKO 53:23.63 1234 17:11/mile
3rd RACHEL HAYES 1:02:07.99 1232 19:59/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8K 1-10 1st DAMIAN ARCHBOLD 38:30.65 1917 7:44/mile
2nd JOSEPH KAPSIAK 40:35.07 1973 8:09/mile
3rd NATHAN WALDRON 41:28.25 2641 8:20/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8K 11-14 1st ROBBY HODEL 33:09.19 2240 6:40/mile
2nd KELLEN PACE 35:44.39 1206 7:11/mile
3rd TAYLOR USZACKI 36:05.32 1504 7:15/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8K 11-14 1st KALEA PACE 44:19.97 1205 8:55/mile
2nd SARA AVA SHRUM 44:47.80 2410 9:00/mile
3rd LILEE SHRUM 53:02.65 2409 10:40/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8K 15-19 1st TJ O'BRIEN-PIFER 34:34.28 2652 6:57/mile
2nd ERIC SCHNEIDER 34:41.78 2392 6:58/mile
3rd RJ TAVARES 35:57.71 2013 7:14/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8K 15-19 1st JESSICA BRADY 38:24.46 2108 7:43/mile
2nd BLAINE RANDOLPH 39:48.99 1831 8:00/mile
3rd APRIL BURG 42:06.16 1932 8:28/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8K 20-24 1st HUNTER LONGLAND 43:52.31 1216 8:49/mile
2nd WILLIAM HIGGINS 46:32.48 1745 9:21/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8K 20-24 1st AMANDA WALKER 36:41.25 1063 7:22/mile
2nd HANNA DOHMEN 38:27.75 1724 7:44/mile
3rd HANNAH CYRAN 43:00.86 2661 8:39/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8K 25-29 1st JOHN HERR 31:50.60 1906 6:24/mile
2nd MARK SHMOUEL 33:43.45 1887 6:47/mile
3rd MARTIN KLAASSEN 37:22.76 1666 7:31/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8K 25-29 1st JILL ULMER 38:50.69 1779 7:48/mile
2nd JESSICA GAFGEN 39:12.88 1741 7:53/mile
3rd AMY MARIE SILER WOOD 40:09.94 2411 8:04/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8K 30-34 1st JAMES THULLBERY 36:46.33 1368 7:23/mile
2nd GUSTAVO ROLDAN 37:03.76 1880 7:27/mile
3rd ROSS REICHWEIN 37:34.05 2377 7:33/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8K 30-34 1st TERESA DODSON 37:58.84 1696 7:38/mile
2nd ALYSON VAUGHAN 38:08.30 1820 7:40/mile
3rd ALINA KLIMKINA 38:19.67 2275 7:42/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8K 35-39 1st KYLE LANDRY 30:48.95 1804 6:12/mile
2nd DANNY SCHWIPPERT 32:32.73 1726 6:32/mile
3rd NOE CONTRERAS 33:53.34 2145 6:49/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8K 35-39 1st AMBER RICE 38:03.34 2379 7:39/mile
2nd LEONA DEDRICK 38:36.31 1942 7:46/mile
3rd ANDREA GOWIN 39:53.15 1487 8:01/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8K 40-44 1st TED MUELLER 32:04.86 1670 6:27/mile
2nd AARON CHAN 34:31.57 2135 6:56/mile
3rd GREGORY HENDLER 35:04.16 1131 7:03/mile