Road Apple Rally 2016 Awards

# of participants: 183# of finishers: 176last updated: 10/6/2016 10:21 am
Result Questions?
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
Men PRO Overall 1st Nick Gould 1:44:17 1 17.26 mph 5 M 38
2nd Quinn Simmons 1:44:21 2 17.25 mph 2 M 15
3rd Randy Flores 1:48:57 3 16.52 mph 4 M 45
4th Brent Winebarger 1:53:02 4 15.92 mph 6 M 39
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
Women PRO Overall 1st Ava Hachmann 2:16:48 1 13.16 mph 15 F 18
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
CAT 1 Overall Male 1st Gaige Sippy 1:55:54 1 15.53 mph 31 M 48 45-49 1
2nd Jerry Garcia 1:56:27 2 15.46 mph 32 M 51 50-54 1
3rd Doug Kast 1:59:06 3 15.11 mph 40 M 40 40-44 1
4th Nicholas Martinez 1:59:07 4 15.11 mph 41 M 33 30-34 1
5th Josh Snow 1:59:18 5 15.09 mph 30 M 19 1-19 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
CAT 1 Overall Female 1st Angela Des Cognets 2:08:10 1 14.04 mph 20 F 48 45-49 1
2nd Kim Bear 2:24:06 2 12.49 mph 22 F 60 60-64 1
3rd Beth Olsen 2:26:42 3 12.27 mph 24 F 50 50-54 1
4th Betsy Richards 2:36:48 4 11.48 mph 21 F 56 55-59 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 1 EXPERT 1-19 1st Josh Snow 1:59:18 5 15.09 mph 30 M 19 1-19 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 1 EXPERT 30-34 1st Nicholas Martinez 1:59:07 4 15.11 mph 41 M 33 30-34 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 1 EXPERT 35-39 1st Randy John Jr 2:07:59 9 14.06 mph 39 M 35 35-39 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 1 EXPERT 40-44 1st Doug Kast 1:59:06 3 15.11 mph 40 M 40 40-44 1
2nd Jacob Gonzales 2:01:23 7 14.83 mph 37 M 44 40-44 2
3rd Brandon Cunningham 2:10:19 11 13.81 mph 38 M 44 40-44 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 1 EXPERT 45-49 1st Gaige Sippy 1:55:54 1 15.53 mph 31 M 48 45-49 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 1 EXPERT 45-49 1st Angela Des Cognets 2:08:10 1 14.04 mph 20 F 48 45-49 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 1 EXPERT 50-54 1st Jerry Garcia 1:56:27 2 15.46 mph 32 M 51 50-54 1
2nd David Mount 1:59:22 6 15.08 mph 34 M 52 50-54 2
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 1 EXPERT 50-54 1st Beth Olsen 2:26:42 3 12.27 mph 24 F 50 50-54 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 1 EXPERT 55-59 1st Betsy Richards 2:36:48 4 11.48 mph 21 F 56 55-59 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 1 EXPERT 60-64 1st Jan Bear 2:08:15 10 14.03 mph 35 M 61 60-64 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 1 EXPERT 60-64 1st Kim Bear 2:24:06 2 12.49 mph 22 F 60 60-64 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 1 EXPERT 65-69 1st Ralph Winebarger 2:07:58 8 14.07 mph 36 M 65 65-69 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 1-19 1st JD Brantingham 2:11:44 12 13.66 mph 130 M 16 1-19 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 20-24 1st Kellian Rusk 1:57:26 2 15.33 mph 133 M 24 20-24 1
2nd Armando Mondragon 2:04:31 6 14.45 mph 184 M 24 20-24 2
3rd Jordan Glaze 2:26:41 35 12.27 mph 230 M 20 20-24 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 2 SPORT 20-24 1st Jasmine Htoon 4:00:40 3 7.48 mph 122 F 24 20-24 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 25-29 1st Bryan Klock 2:11:01 10 13.74 mph 134 M 28 25-29 1
2nd Corey Smith 2:18:55 26 12.96 mph 174 M 25 25-29 2
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 30-34 1st Shaun Pettigrew 2:08:16 9 14.03 mph 179 M 33 30-34 1
2nd Sherwin Yazzie 2:12:02 14 13.63 mph 137 M 33 30-34 2
3rd Thomas Massad 2:13:36 16 13.47 mph 183 M 32 30-34 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 35-39 1st Chad Gaines 2:04:30 5 14.46 mph 139 M 35 35-39 1
2nd Chris Conley 2:18:22 23 13.01 mph 140 M 37 35-39 2
3rd Scott Bankhead 2:19:56 27 12.86 mph 138 M 35 35-39 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 40-44 1st Jan Grande 1:58:22 3 15.21 mph 142 M 42 40-44 1
2nd Robert Stump 2:11:42 11 13.67 mph 251 M 41 40-44 2
3rd Shane Valdez 2:31:09 45 11.91 mph 175 M 43 40-44 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 2 SPORT 40-44 1st Tamatha Risner 2:20:14 1 12.84 mph 207 F 42 40-44 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 45-49 1st Scott Simmons 1:52:23 1 16.01 mph 173 M 45 45-49 1
2nd Barry Hanson 1:59:12 4 15.1 mph 149 M 48 45-49 2
3rd Matthew Arviso 2:11:50 13 13.65 mph 143 M 45 45-49 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 2 SPORT 45-49 1st Michelle Blankenship 2:27:31 2 12.2 mph 121 F 48 45-49 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 50-54 1st Michael Dietzman 2:05:28 7 14.35 mph 176 M 54 50-54 1
2nd Joel Richards 2:06:08 8 14.27 mph 155 M 53 50-54 2
3rd Joseph Fortin 2:16:19 18 13.2 mph 171 M 51 50-54 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 55-59 1st Jeffrey Keller 2:18:34 24 12.99 mph 178 M 55 55-59 1
2nd Robert Perls 2:21:41 29 12.7 mph 163 M 59 55-59 2
3rd Jeff Culler 2:22:10 30 12.66 mph 162 M 59 55-59 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 60-64 1st Robert Burns 2:26:54 36 12.25 mph 165 M 62 60-64 1
2nd Vaughan Kendall 2:54:24 53 10.32 mph 164 M 61 60-64 2
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SPORT 65-69 1st Michael Hicks 2:16:23 19 13.2 mph 167 M 65 65-69 1
2nd John Gillett 2:27:43 38 12.18 mph 170 M 68 65-69 2
3rd Dan Dunn 2:29:33 42 12.04 mph 168 M 68 65-69 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SINGLE SPEED 35-39 1st DJ Claassen 1:52:28 1 16.0 mph 113 M 38 35-39 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SINGLE SPEED 40-44 1st Luis Ferrer 2:13:20 4 13.5 mph 114 M 43 40-44 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SINGLE SPEED 45-49 1st Tony Prete 2:11:40 2 13.67 mph 110 M 45 45-49 1
2nd Jeremy Yeager 2:18:55 5 12.96 mph 117 M 48 45-49 2
3rd Michael Freund 2:25:05 6 12.41 mph 115 M 46 45-49 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 2 SINGLE SPEED 50-54 1st Scott Bristol 2:12:22 3 13.6 mph 111 M 51 50-54 1
2nd Steven Smith 3:08:06 8 9.57 mph 112 M 52 50-54 2
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
CAT 2 Clydesdale 1st James Junes 2:30:32 1 11.96 mph 105 M 46
2nd William Cockrell 2:44:46 2 10.92 mph 101 M 40
3rd Isaac Atencio 2:57:08 3 10.16 mph 104 M 30
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 3 BEGINNER 1-10 1st Wyatt Coor 1:28:04 37 10.22 mph 226 M 10 1-10 1
2nd Logan Smith 1:28:05 38 10.22 mph 227 M 10 1-10 2
3rd Nathan Hakes 1:55:50 55 7.77 mph 225 M 9 1-10 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 3 BEGINNER 11-12 1st Barron Bronson 1:09:28 14 12.95 mph 281 M 11 11-12 1
2nd Nathan Williams 1:15:23 23 11.94 mph 280 M 12 11-12 2
3rd Robert Jr. Grona 1:59:24 57 7.54 mph 284 M 11 11-12 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 3 BEGINNER 11-12 1st Alyssa Smith 1:38:21 16 9.15 mph 218 F 11 11-12 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 3 BEGINNER 13-14 1st Camble Cillessen 1:06:15 4 13.58 mph 275 M 13 13-14 1
2nd Jalen Junes 1:13:57 19 12.17 mph 285 M 13 13-14 2
3rd Reily Amos 1:38:23 46 9.15 mph 287 M 14 13-14 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 3 BEGINNER 13-14 1st Holly Conley 1:27:02 13 10.34 mph 200 F 13 13-14 1
2nd Bella Danek 1:28:42 14 10.15 mph 201 F 13 13-14 2
3rd Nalia Kast 2:01:22 19 7.42 mph 221 F 14 13-14 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 3 BEGINNER 15-16 1st Morgan Fortin 1:35:29 15 9.42 mph 215 F 15 15-16 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 3 BEGINNER 19-24 1st Dean Eaton 1:07:05 7 13.42 mph 282 M 20 19-24 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 3 BEGINNER 19-24 1st Grace Wallace 1:24:44 12 10.62 mph 216 F 24 19-24 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 3 BEGINNER 25-29 1st Travis Sisco 1:07:45 10 13.28 mph 279 M 28 25-29 1
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 3 BEGINNER 30-34 1st Jake McBride 1:02:23 1 14.43 mph 236 M 33 30-34 1
2nd James Falke 1:07:01 6 13.43 mph 232 M 30 30-34 2
3rd Martin Olsen 1:18:08 26 11.52 mph 233 M 30 30-34 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 3 BEGINNER 30-34 1st Heather Wendeborn 1:19:15 6 11.36 mph 203 F 32 30-34 1
2nd Stephanie Gaines 1:23:39 8 10.76 mph 202 F 31 30-34 2
3rd Shorell Dixon 1:23:48 10 10.74 mph 217 F 31 30-34 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 3 BEGINNER 35-39 1st Zach Stradling 1:07:08 8 13.4 mph 247 M 39 35-39 1
2nd Nik Paniagua 1:09:32 15 12.94 mph 243 M 38 35-39 2
3rd Tony Lake 1:13:46 18 12.2 mph 241 M 37 35-39 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 3 BEGINNER 35-39 1st Amy Coor 1:11:25 2 12.6 mph 205 F 37 35-39 1
2nd Ann Kalcich 1:43:19 17 8.71 mph 204 F 35 35-39 2
3rd Melody Dalley 1:43:19 18 8.71 mph 220 F 36 35-39 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
M CAT 3 BEGINNER 40-44 1st Andrew Gephardt 1:15:19 22 11.95 mph 248 M 40 40-44 1
2nd Brian Peterson 1:24:12 36 10.69 mph 255 M 43 40-44 2
3rd David Coor 1:28:07 39 10.21 mph 250 M 41 40-44 3
Award Place Name Time OA Place Bike MPH Bib Gender Age Age Group AG Place
F CAT 3 BEGINNER 40-44 1st Angela Prince 2:04:13 20 7.24 mph 206 F 42 40-44 1
2nd Lisa Haws 2:04:14 21 7.24 mph 208 F 44 40-44 2