Revolution3 Quassy Half and Olympic Tri 2018 Awards

# of participants: 1671# of finishers: 1341last updated: 7/23/2018 1:28 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Bib City ST
Half Rev Overall Male 1st STEVEN VARGO 4:33:41.02 756 MERRIMACK NH
2nd COLIN MARTIN 4:33:55.89 1186 WAPPINGERS FALLS NY
3rd GREGORY BINNS 4:34:46.15 398 NEW YORK NY
Award Place Name Time Bib City ST
Half Rev Overall Female 1st KIM WEBSTER 4:52:42.82 45 FRAMINGHAM MA
2nd NOGA RUTTENBERG 5:09:54.15 1155 RYE NY
3rd CORRINE SCHLABACH 5:10:50.85 542 MIDDLEBURY CT
Award Place Name Time Bib City ST
Olympic Rev Overall Male 1st BOBBY HAMMOND 2:09:47.46 1681 FLANDERS NJ
2nd GREG GROSICKI 2:11:43.67 1633 CHARLESTOWN MA
3rd ROBERT HOLLINGER 2:13:47.41 1371 AMESBURY MA
Award Place Name Time Bib City ST
Olympic Rev Overall Female 1st JACQUELINE FASANO 2:34:03.11 24 NEW YORK NY
2nd DANIELLE SULLIVAN 2:34:37.52 252 WEST ISLIP NY
3rd TARA MCWILLIAMS 2:34:41.23 412 NEW YORK NY
Award Place Name Time Bib City ST
Half Rev Athena 1st SHERYL BUTLER-CLOUTIER 7:14:33.56 714 EAST HAMPTON CT
2nd ERIN FLYNN 7:19:37.09 374 GREENWICH CT
3rd LIA BELARDO 7:21:38.97 1353 PHILADELPHIA PA
Award Place Name Time Bib City ST
Half Rev Clydesdale 1st EDWARD ROBERTS 5:40:20.09 1103 NANTUCKET MA
2nd AVI SMITH-RAPAPORT 6:31:14.82 1098 WEST HARTFORD CT
3rd PAUL DENGEL 7:03:09.81 339 LYNBROOK NY
Award Place Name Time Bib City ST
Half Rev Military Male 1st DAVID SMITH 5:09:53.71 726 SPARTA NJ
2nd GREGORY MCKIRRYHER 5:34:07.94 1674 MIDDLEBURY CT
3rd BRIAN KOZERA 5:48:19.88 722 BLUE BELL PA
Award Place Name Time Bib City ST
Half Rev Military Female 1st NICOLE UNGER 5:54:14.00 716 GREAT NECK NY
Award Place Name Time Bib City ST
Half Rev Aquabike Male 1st CRISTIAN GONZALEZ 3:07:11.59 789 SECAUCUS NJ
2nd MICHAEL WHAMOND 3:08:26.53 1123 HINGHAM MA
3rd GUY BERKEBILE 3:12:57.93 1127 SOMERSET PA
Award Place Name Time Bib City ST
Half Rev Aquabike Female 1st JILLIAN BEVERIDGE 3:21:34.99 1107 PAWTUCKET RI
2nd MARIE LABRIOLA 3:26:53.69 1697
3rd KAREN BURBELLA 3:31:45.86 577 NEW YORK NY
Award Place Name Time Bib City ST
Half Rev Relay 1st MICHAEL CEBULA / JASON CEBULA / STEVE PRIOR 4:52:05.62 1132
2nd DOUGLAS HALE / JESSE CAPROTTI / SEAN DUNN 5:17:22.50 1133
3rd CHRISTOPHER BELL / ROBERT BUTTERMORE 5:39:02.27 1131 MYSTIC CT
Award Place Name Time Bib City ST
Olympic Rev Athena 1st AMY JOCELYN MALO 3:05:55.55 1689 CHARLESTOWN RI
2nd DABNEY MOCKALIS 3:26:48.11 246 PLAINVILLE CT
3rd COLLEEN MCGUINN 3:34:00.46 1356 CATONSVILLE MD
Award Place Name Time Bib City ST
Olympic Rev Clydesdale 1st ERIK BARONE 3:03:01.09 107 BRANFORD CT
2nd JAMES MEDEIROS 3:09:47.18 1495 CHARLESTOWN RI
3rd BENNY CHAVEZ 3:10:17.96 129 SPRINGFIELD MA
Award Place Name Time Bib City ST
Olympic Rev Military Male 1st ROBERT MASSEY 2:48:13.48 433 MILFORD CT
2nd JOSE HERNANDEZ 2:48:28.84 255 COMMACK NY
3rd AARON THIEME 2:55:07.38 1363 PAWCATUCK CT
Award Place Name Time Bib City ST
Olympic Rev Military Female 1st JAMIE DISMUKE 3:20:22.25 1359 BOSTON MA
2nd ELIZABETH MILLER 3:41:52.61 1358 MANCHESTER CT
Award Place Name Time Bib City ST
Olympic Rev Aquabike Male 1st GARY CUNDIFF 1:37:08.85 1591 SANDWICH MA
2nd JOHN INFANTE 1:44:35.15 1586 PEARL RIVER NY
3rd JOHN MCDERMOTT 1:51:33.49 1518 HASTINGS ON HUDSON NY
Award Place Name Time Bib City ST
Olympic Rev Aquabike Female 1st SARAH WASSNER FLYNN 1:49:02.06 1243 ROCKVILLE MD
2nd NANCY LOVAS 2:04:31.48 500 EAST NORWALK CT
3rd PATRICIA LAMBERT 2:06:29.14 485 WESTBOROUGH MA
Award Place Name Time Bib City ST
Olympic Rev Relay 1st CARTER TERRY / NATHANIEL KERBIN / MIMI PALMORE 2:38:31.20 1599
2nd ELIZABETH KAPLANIS / KIM KAPLANIS 2:39:45.05 365
3rd TARA HOHLMAN / VICKI EDWARDS / MARK AMODIO 2:49:06.40 1596
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 1-19 1st BRYAN WEI 7:23:19.15 729 RYE BROOK NY
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 1-19 1st MAXINE SELYE 7:07:44.81 532 SEA CLIFF NY
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 20-24 1st MATTHEW PERSONS 5:23:51.97 731 PEMBROKE NH
2nd NICHOLAS HATCHER 6:01:59.56 733
3rd MATTHEW MCCREADIE 6:52:54.86 732
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 20-24 1st ERIN BEGG 6:54:06.97 1143 NEWTOWN CT
2nd ELIZABETH FALLON 7:05:47.87 396 ISLIP NY
3rd PRISCILLA RICHARDSON 7:13:53.99 534 HIGH POINT NC
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 25-29 1st BILL HARKAWIK 4:36:09.36 740 NORWALK CT
2nd KEVIN POGACAR 4:41:19.15 747 ETOBICOKE ON
3rd COREY D. ROBINSON 4:43:00.78 1192 CAMBRIDGE MA
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 25-29 1st ALLISON GADALETA 5:20:01.48 56 BROOKLYN NY
2nd MILLY WADE-WEST 5:21:19.21 538 WESTPORT CT
3rd KIMBERLY JEROME 5:40:16.04 1694 STEIMTORA CT
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 30-34 1st ROBERT MOHR 4:42:05.08 1188 NEW YORK NY
2nd MARK VAN MECHELEN 4:48:42.45 773 HOUSTON TX
3rd ERIC ENGEL 4:54:50.03 1174 MADISON WI
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 30-34 1st LARA ERNSBERGER 5:26:42.08 557 NEW YORK NY
2nd JOANNIE DESROCHES 5:32:30.30 548 MONTREAL QC
3rd JAQUELIN HUBBARD 5:32:35.59 38 BEVERLY MA
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 35-39 1st JONATHAN SELLERS 4:45:00.35 1193 LONG VALLEY NJ
2nd BRENDAN MCCARTHY 4:48:11.12 324 MANHASSET NY
3rd BRIAN BACHOR 4:48:12.86 781 FALLS CHURCH VA
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 35-39 1st BRENDA SCHAUPP 5:26:07.33 578 PUNTA CANA
2nd LINDSAY LEIGH 5:36:50.56 584 HARRISBURG PA
3rd GRETCHEN TUFF 5:38:55.95 1676 WASHINGTON CT
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 40-44 1st NATHANIEL THOMAS 4:41:54.01 836 BEDFORD MA
2nd SALAH TANLAY 4:47:38.00 323 BROOKLYN NY
3rd TIM GERRY 4:48:18.16 327 ELLINGTON CT
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 40-44 1st KRISTEN WILSON 5:24:33.58 1158 WHITE PLAINS NY
2nd HEATHER RIDDIOUGH 5:34:32.97 386 MASSAPEQUA PARK NY
3rd CINDY MERCIER 5:35:46.57 1672 MONTREAL QC
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 45-49 1st STEPHEN DAY 4:37:53.55 958 NEW YORK NY
2nd ALEXANDRE ALBUQUERQUE 4:46:48.13 953 LONGUEUIL QC
3rd CRAIG VITALE 4:48:04.10 943 GREENWICH CT
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 45-49 1st KRISTEN LAMB 5:13:13.91 39 MARBLEHEAD MA
2nd BETH RUIZ 5:17:11.56 630 DELMAR NY
3rd REBECCA STEPHENSON 5:30:30.93 216 UNIONVILLE CT
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 50-54 1st ERIC SCHRADING 5:07:45.29 1030 GALLOWAY NJ
2nd WILLIAM CAPUNE 5:09:20.31 2 NEW YORK NY
3rd PETER HELLING 5:14:18.88 1045 BROOKLYN NY
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 50-54 1st STEFANI JACKENTHAL 5:26:48.91 679 NEW YORK NY
2nd MARY GUERTIN 5:44:46.16 1148 MONSON MA
3rd CLAUDIA SMITH 6:18:17.68 1677 STAMFORD CT
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 55-59 1st DOUG GUERTIN 5:08:49.56 1176 MONSON MA
2nd KEVIN GREEN 5:17:20.30 1070 BOSTON MA
3rd ED VESCOVI 5:29:29.43 100 BRANFORD CT
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 55-59 1st BARBARA CRONIN-STAGNARI 5:47:40.84 1145 MINEOLA NY
2nd MARY WAKEHAM 6:16:51.42 703 LYNN MA
3rd JACKIE COOPER 6:21:52.42 698 LEWES DE
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 60-64 1st JOHN WILSON 5:10:14.01 325 NEW CANAAN CT
2nd MARK YOST 5:28:16.42 1076 BETHESDA MD
3rd JOEL ROSENSTRAUS 5:39:56.14 1087 BAYSIDE NY
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 60-64 1st DONNA SMYERS 5:36:06.45 705 ADAMANT VT
2nd DEBRA WEIER 6:45:27.23 708 PRINCETON NJ
3rd BARBARA FOLEY 6:56:29.41 312 MONTCLAIR NJ
Award Place Name Time Bib City ST
M Half Rev Age Group 65-98 1st MICHAEL STORM 6:26:01.61 1090 OLD GREENWICH CT
2nd STEPHEN LYONS 6:44:18.31 1088 BOSTON MA
3rd BILL HERBERT 7:34:27.67 446 CAPE ELIZABETH ME
Award Place Name Time Bib City ST
F Half Rev Age Group 65-98 1st DEBBY GOEDEKE 7:45:41.23 709 DELMAR NY
Award Place Name Time Bib City ST
M Olympic Rev Age Group 1-19 1st MATTHEW RICHARD 2:23:59.56 1367 SHELTON CT
2nd MATAN SOPHER 2:30:56.48 1366 ENGLEWOOD NJ
3rd MATT COLEMAN 2:56:47.31 1365 BETHESDA MD
Award Place Name Time Bib City ST
F Olympic Rev Age Group 1-19 1st EVA GERSTLE 3:38:03.54 531 NORTHAMPTON MA
Award Place Name Time Bib City ST
M Olympic Rev Age Group 20-24 1st DONALD GUEST 2:21:05.57 1370 SARANAC LAKE NY
2nd PATRICK DALY 2:28:57.56 1368 PEARL RIVER NY
3rd DAVID HAUSER 2:47:24.35 1635 NEW YORK NY
Award Place Name Time Bib City ST
F Olympic Rev Age Group 20-24 1st JANE EIFERT 3:18:53.97 272 GOLDENS BRIDGE NY
Award Place Name Time Bib City ST
M Olympic Rev Age Group 25-29 1st RICHARD FINEMAN 2:16:10.46 1377 CAMBRIDGE MA
2nd ROMAN FEDOSIEIEV 2:16:22.15 61 BROOKLYN NY
3rd BRETT MUSCO 2:28:29.88 1373 CAMBRIDGE MA
Award Place Name Time Bib City ST
F Olympic Rev Age Group 25-29 1st CAROLINE KNOWLES 2:36:18.79 1206 WESTERLY RI
2nd EMILY ANNIS 2:50:32.21 67 BROOKLYN NY
3rd VICTORIA WEI 2:55:17.96 70 BROOKLYN NY
Award Place Name Time Bib City ST
M Olympic Rev Age Group 30-34 1st KURT LINDBOOMBROBERG 2:19:54.54 209 NEWINGTON CT
2nd PATRICK LENIHAN 2:25:06.01 298 BRIDGEPORT CT
3rd SEAN LAUDE 2:30:43.11 77 BROOKLYN NY
Award Place Name Time Bib City ST
F Olympic Rev Age Group 30-34 1st SARA BRYANT 2:49:45.67 140 NEW YORK NY
2nd GERALDINE WOODS 2:57:28.23 10 NEW YORK NY
3rd MEAGAN REILLY 3:02:20.91 1683 NEW ROCHELLE NY
Award Place Name Time Bib City ST
M Olympic Rev Age Group 35-39 1st JOSH ARDEN 2:14:50.67 1615 POUGHQUAG NY
2nd TIMOTHY CLARKE 2:18:46.86 1626 BROOKLYN NY
3rd BRIAN NORTHROP 2:20:30.32 1422 MIDDLETOWN CT
Award Place Name Time Bib City ST
F Olympic Rev Age Group 35-39 1st KRISTEN LARIMER 2:38:09.24 1229 SOMERVILLE MA
2nd HEATHER AXEN 2:42:13.39 711 PORTSMOUTH RI
3rd ERIS KRISTOLI 2:45:50.80 1693 E BOSTON MA