Quarry Crusher Run - Columbia 2018 Awards

# of participants: 466# of finishers: 410last updated: 3/20/2019 12:25 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Quarry Crusher Run Overall Male (Gun Time) 1st DAVID CART 25:19.08 53 6:49/mile CARY NC
2nd DAVID HE 25:58.40 165 7:01/mile CAYCE SC
3rd ETHAN DYER 26:10.25 93 7:03/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Quarry Crusher Run Overall Female (Gun Time) 1st JASMYNE HUFFMAN 31:02.79 184 8:23/mile RIPLEY WV
2nd ROXINE CHAPSKI 33:01.41 60 8:51/mile COLUMBIA SC
3rd ANGELA TOWN 36:10.22 387 9:44/mile GASTONIA NC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Quarry Crusher Run Male Masters (Gun Time) 1st DANIEL COLE 29:23.55 64 7:56/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Quarry Crusher Run Female Masters (Gun Time) 1st AMANDA REUTER 36:39.59 312 9:54/mile APO
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 14 & Under 1st BROOKS HARTIN 30:35.01 431 8:15/mile COLUMBIA SC
2nd JACKSON BETETTE 32:36.00 23 8:48/mile COLUMBIA SC
3rd BLAKE BETETTE 34:31.70 22 9:19/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 14 & Under 1st LACI DUBOSE 37:06.07 90 10:01/mile MONETTA SC
2nd ELLA BICKLEY 38:39.70 25 10:26/mile CHAPIN SC
3rd NATASHA EATON 42:30.78 98 11:29/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 15-19 1st LANE ELLISOR 35:29.74 101 9:35/mile CHAPIN SC
2nd KAI SCHUSTER 37:07.91 337 10:02/mile IRMO SC
3rd DELSIN JACO 41:38.93 190 11:15/mile (ADDRESS 1) 4922 C SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 15-19 1st JOCELYN PATINO 40:59.02 291 11:04/mile COLUMBIA SC
2nd PHOEBE FISCHER 45:00.07 114 12:09/mile BLYTHEWOOD SC
3rd JOSIE THOMPSON 49:42.99 384 13:26/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 20-24 1st JARED O'QUINN 27:48.22 278 7:30/mile COLUMBIA SC
2nd BRANDON MACKEY 39:31.64 231 10:40/mile FOUNTAIN INN SC
3rd TRAVIS NEWELL 44:07.32 275 11:55/mile WEST COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 20-24 1st KIRBY WILLIAMSON 36:56.62 410 9:59/mile AIKEN SC
2nd LAUREN LAMENDOLA 38:06.92 218 10:18/mile COLUMBIA SC
3rd ZORA GARRICK 44:06.83 127 11:55/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 25-29 1st DEDDY SIMS 39:53.03 430 10:46/mile COLUMBIA SC
2nd EVAN KYZER 40:11.73 215 10:51/mile CAYCE SC
3rd JOSHUA STRANGE 46:44.99 372 12:38/mile SPARTANBURG SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 25-29 1st MARIA EVANS 42:13.57 106 11:24/mile BRIDGETON NJ
2nd DALLAS WISE 43:01.06 414 11:37/mile PELION SC
3rd KATIE BILLS 44:30.07 26 12:01/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 30-34 1st RONALD SMITH 30:16.38 432 8:10/mile FORT BRAGG NC
2nd SCOTT TAYLOR JR. 31:09.05 380 8:25/mile COLUMIBA SC
3rd SILAS MCEWEN 31:55.99 240 8:37/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 30-34 1st ERIN WILSON 36:48.07 413 9:56/mile GASTON SC
2nd ANTONETTE PAGUIRIGAN 37:31.59 439 10:08/mile CAMERON NC
3rd KRISTINA MORENO 37:37.48 437 10:10/mile ALEXANDRIA VA
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 35-39 1st JAMES REYNOLDS 28:04.54 119 7:35/mile COLUMBIA SC
2nd SCOTT STEELE 30:37.68 370 8:16/mile SUMTER SC
3rd SHAUN HALFORD 33:59.05 151 9:11/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 35-39 1st SAMANTHA PUTMAN 37:38.10 306 10:10/mile ELGIN SC
2nd ALYSSA CAIRNS 38:42.84 50 10:27/mile CHAPIN SC
3rd CHRISTINE BICKELY 40:59.36 24 11:04/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 40-44 1st MICHAEL GUIDOTTI 29:36.41 145 8:00/mile COLUMBIA SC
2nd MATT SHEFFIELD 30:54.61 347 8:21/mile MARIETTA GA
3rd RYAN HAVENS 33:29.64 162 9:03/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 40-44 1st CHANTEL SENA-DIAZ 36:49.94 345 9:57/mile HOPE MILLS NC
2nd CHARMAINE HILLIARD 38:11.47 174 10:19/mile COLUMBIA SC
3rd JENNIFER GORDON 38:50.98 139 10:29/mile TAMPA FL
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 45-49 1st MANNY MUNTEANU 33:32.17 265 9:03/mile COLUMBIA SC
2nd HOWARD KOLB 34:29.79 212 9:19/mile COLUMBIA SC
3rd TED HEWITT 34:37.36 173 9:21/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 45-49 1st TAMARA PARSONS 37:11.89 289 10:03/mile COLUMBIA SC
2nd DEBBIE KELLY 38:58.29 203 10:31/mile COLUMBIA SC
3rd KARLA GLOVER 42:26.31 448 11:28/mile ORANGEBURG SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 50-54 1st FRANK SEIER 33:50.53 344 9:08/mile BLYTHEWOOD SC
2nd RICH LINDNER 33:51.96 224 9:09/mile GILBERT SC
3rd TOMMY KELLY 34:20.39 205 9:16/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 50-54 1st ELIZABETH GARDNER 38:27.82 125 10:23/mile CHAPIN SC
2nd LORI HAMMER 40:06.43 156 10:50/mile COLUMBIA SC
3rd JEANNIE CRAIG 40:10.69 77 10:51/mile SENECA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 55-59 1st BRUCE BALMER 30:42.45 11 8:17/mile BLYTHEWOOD SC
2nd DAVID BETANCOURT 32:19.50 21 8:44/mile COLUMBIA SC
3rd CHARLIE HAMMER 32:34.40 155 8:48/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 55-59 1st JULIE CHAPSKI 38:11.03 59 10:19/mile COLUMBIA SC
2nd NENITA TALISESKY 41:42.83 378 11:16/mile LEXINGTON SC
3rd FLORENCE MORROW 41:44.36 260 11:16/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 60-64 1st REGINALD THOMAS 37:47.93 382 10:12/mile HARLEYVILLE SC
2nd JACK KUENZIE 38:37.16 214 10:26/mile LEXINGTON SC
3rd RICHARD MOORE 41:24.25 258 11:11/mile LANCASTER SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 60-64 1st KATHY RIKARD 1:01:16.41 317 16:33/mile LEESVILLE SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher Run 65-69 1st STANLEY DUBINSKY 41:00.77 89 11:05/mile COLUMBIA SC
2nd TRACY BERRY 42:01.10 20 11:21/mile LEXINGTON SC
3rd BAXTER STARNES 43:45.37 367 11:49/mile WAXHAW NC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher Run 65-69 1st SHARON WILLIAMS 51:59.64 408 14:03/mile LEXINGTON SC
2nd GWEN STARNES 58:09.63 368 15:43/mile WAXHAW NC
3rd VALLIE CONBOY 58:31.59 68 15:49/mile ROSWELL GA
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Quarry Crusher 70 & Over 1st HENRY HOLT 41:55.62 180 11:19/mile LEXINGTON SC
2nd MICHAEL DHUNJISHAH 57:25.94 86 15:31/mile COLUMBIA SC
3rd MICHAEL LAMBERT 1:11:00.95 217 19:11/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Quarry Crusher 70 & Over 1st LINDA DHUNJISHAH 1:10:37.42 85 19:05/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Double Crusher Run Overall Male (Gun Time) 1st CLINTON CARTER 57:45.28 54 7:53/mile LEXINGTON SC
2nd WILLIAM VANHEYNINGEN 1:04:50.85 393 8:51/mile WESLEY CHAPEL NC
3rd BRANDON MCBRAYER 1:05:47.37 237 8:57/mile SUMTER SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Double Crusher Run Overall Female (Gun Time) 1st NICHOLE ALLMANN 1:00:52.47 4 8:19/mile COLUMBIA SC
2nd JENNIFER SCHNEIDER 1:20:11.50 334 10:58/mile IRMO SC
3rd KATIE TORKE 1:22:25.93 386 11:16/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Double Crusher Run Male Masters (Gun Time) 1st BRIAN JACKSON 1:09:01.84 189 9:24/mile SHAW AFB SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
Double Crusher Run Female Masters (Gun Time) 1st RITA HALVERSON 1:23:19.00 153 11:24/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Double Crusher Run 14 & Under 1st JOSI ROGERS 1:29:59.73 328 12:19/mile WEST COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Double Crusher Run 15-19 1st TREY HASELDEN 1:21:17.25 161 11:08/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Double Crusher Run 25-29 1st TYLER LUSKIN 1:10:42.84 228 9:41/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Double Crusher Run 35-39 1st JAY TENNEY 1:09:09.51 579 9:28/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Double Crusher Run 35-39 1st KODY HERNANDEZ 1:29:02.11 172 12:11/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Double Crusher Run 40-44 1st DERRICK HERNANDEZ 1:29:02.25 171 12:11/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Double Crusher Run 40-44 1st SARAH MATTERN 1:23:43.38 235 11:28/mile WEST COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Double Crusher Run 45-49 1st DALE CULBRETH 1:27:47.26 79 12:01/mile COLUMBIA SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Double Crusher Run 50-54 1st SCOT BECK 1:46:36.71 18 14:36/mile AIKEN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Double Crusher Run 50-54 1st MELANI PHILLIPS 1:49:27.92 577 14:59/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Double Crusher Run 55-59 1st BILL HASELDEN 1:21:17.52 578 11:08/mile
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Double Crusher Run 60-64 1st HARRY STRICK 1:24:34.91 373 11:35/mile BLYTHEWOOD SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Double Crusher Run 65-69 1st DEBORAH LUTTON 1:29:15.03 314 12:13/mile LEXINGTON SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Triple Crusher Run 1st TIM REITZ 1:20:15.02 311 7:13/mile CHARLOTTE NC
2nd DEAN SCHUSTER 1:23:17.61 336 7:30/mile IRMO SC
3rd C RICHARD STROUD 1:24:30.55 374 7:36/mile CHAPIN SC
Award Place Name Time Bib Pace City ST
F Triple Crusher Run 1st SARA HUTCHINS 1:33:42.00 188 8:26/mile COLUMBIA SC
2nd MCKENZIE HOLYFIELD 1:38:37.29 181 8:53/mile BRISTOL TN
3rd ALISSA MARCOLONGO 1:42:42.30 636 9:15/mile SAVANNAH GA
Award Place Name Time Bib Pace City ST
M Triple Crusher Run 15-19 1st RYAN UNUMB 1:43:01.52 392 9:16/mile COLUMBIA SC