Paris Landing Sprint and Olympic Triathlon 2018 Awards

# of participants: 185# of finishers: 170last updated: 7/17/2018 8:29 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Bib City ST
Male Overall 1st JORDAN GREEN 1:00:55.94 24 MORGANTOWN KY
2nd DALE SANFORD 1:03:29.33 35 GERMANTOWN TN
3rd MATT JOINER 1:03:49.76 40 MILAN TN
4th ANTHONY GAMBRELL 1:07:43.76 62 ELIZABETHTOWN KY
5th BUBBA HAYES 1:08:59.27 38 MEMPHIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
Female Overall 1st KELSEY ERLENBAUGH 1:12:40.72 190 CLARKSVILLE TN
2nd TAMI WINSTON 1:20:16.48 197 DRESDEN TN
3rd RACHEL CAMPBELL 1:20:45.20 186 COLLIERVILLE TN
4th LIZ HALL 1:22:23.47 18 MEMPHIS TN
5th JESSICA HART 1:22:50.75 191 PARIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
Male Master 1st JON TATE 1:09:07.07 151 NASHVILLE TN
Award Place Name Time Bib City ST
Female Master 1st KIRSTEN NESS 1:23:52.36 23 GERMANTOWN TN
Award Place Name Time Bib City ST
Athena 1st CATHERINE HOOK 1:41:27.08 176 ROSEMARK TN
2nd RANDI CARTER 2:06:00.12 189 OLIVE BRANCH MS
Award Place Name Time Bib City ST
Clydesdale 1st WAYNE OGORZALEK 1:19:38.90 60 COLLIERVILLE TN
2nd JACOB APPLEGATE 1:21:00.09 182 CLARKSVILLE TN
3rd NICK POE 1:52:06.88 49 MAYFIELD KY
Award Place Name Time Bib City ST
Male Relay 1st WAYNE OGORZALEK / LYNN NESS / DAVID CHILDE 1:16:35.67 83 COLLIERVILLE TN
Award Place Name Time Bib City ST
Female Relay 1st ELLA MATHIS / JESSICA MATHIS / SARA MATHIS 1:23:54.62 84 PARIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
Coed Relay 1st SLAYDEN HOSFORD / CHARLOTTE COULSTON / RYAN DELANEY 1:08:29.03 89 PARIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 1-14 1st SHANNON SAWYER 1:59:33.44 193 DRESDEN TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 15-19 1st BEN DIXON 1:10:49.64 20 EADS TN
2nd AYDAN FLINT 1:12:39.32 109 MAYFIELD KY
3rd HUNTER LAWRENCE 1:16:46.66 7 PARIS UT
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 20-24 1st SEAN LAFFERTY 1:53:24.93 121 CORDOVA TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 20-24 1st SUSAN BAILEY 1:31:58.20 104 HARDINSBURG KY
2nd REBECCA SPRAGGS 1:34:22.34 145 MADISONVILLE KY
3rd KATHERINE SELECT JIMENEZ 1:41:47.56 130 MCKENZIE TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 25-29 1st JOSEPH WHEATLEY 1:12:25.32 22 BARDSTOWN KY
2nd DAVID BOSSERT 1:19:08.60 185 GLEASON TN
3rd GREG ROHDE 1:24:24.86 48 ARLINGTON TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 25-29 1st ALY BEAIRD 1:30:18.59 127 MURRAY KY
2nd MEGAN FIELDER 1:37:25.90 184 LEXINGTON TN
3rd AMBER MOODY 1:37:44.02 101 HALLS TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 30-34 1st DOUG EARTHMAN 1:10:59.38 36 MEMPHIS TN
2nd RYAN BEAIRD 1:11:00.74 128 MURRAY KY
3rd SHAUN WILLIAMS 1:16:48.95 29 HUNTINGDON TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 30-34 1st MEGAN CLEGG 1:24:24.54 10 CLARKSVILLE TN
2nd YANA SOKOLOVA 1:27:38.46 54 MEMPHIS TN
3rd MEGAN THOMAS 1:37:11.62 126 MURRAY KY
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 35-39 1st STEVEN GILL 1:12:39.25 5 EADS TN
2nd MARK SMITH 1:12:55.12 146 MC KENZIE TN
3rd JOEY DELAPP 1:19:57.92 13 MAYFIELD KY
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 35-39 1st HEATHER PERKINS 1:24:40.41 201 EADS TN
2nd MELINDA ROBINSON 1:27:58.39 11 CLARKSVILLE TN
3rd LESLI BREEDEN 1:30:15.62 170 MEMPHIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 40-44 1st CHRIS FLINT 1:12:55.91 4 MAYFIELD KY
2nd DAVID BULLION 1:19:37.76 165 PARIS TN
3rd SCOTTY KELLY 1:20:00.04 211 CUNNINGHAM KY
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 40-44 1st PAULA CHILTON 1:24:10.59 63 DICKSON TN
2nd STACEY SPAINHOUR 1:39:24.68 106 HERNANDO MS
3rd AMY LAWRENCE 1:43:45.27 129 PARIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 45-49 1st WESLEY MEDLIN 1:10:17.80 208 PARIS TN
2nd CLIFF ABELES 1:16:58.92 9 ARLINGTON TN
3rd RITCHIE BRAWLEY 1:18:26.56 15 MARTIN TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 45-49 1st RENEE SUTTON 1:36:40.10 113 CAMDEN TN
2nd MELISSA REEDER 1:44:02.57 200 MCKENZIE TN
3rd MONTE BELEW 1:50:47.54 61 PARIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 50-54 1st JOHN MAYER 1:16:26.13 33 SOUTHAVEN MS
2nd RUSSELL SHEMBERGER 1:17:10.07 41 MURRAY KY
3rd SCOTT HUTCHESON 1:22:35.55 26 SPRINGFIELD TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 50-54 1st BETSY PIERPAOLI 1:33:20.76 196 HENDERSONVILLE TN
2nd PAULA CROSSETT 1:35:21.30 169 HUNTINGDON TN
3rd EYRA MAYER 1:38:25.93 173 SOUTHAVEN MS
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 55-59 1st TOMMY NETTLETON 1:11:34.89 160 LEBANON TN
2nd CRAIG OSTROM 1:20:37.97 116 GALLATIN TN
3rd CHARLES WOODS 1:32:47.88 46 CLARKSVILLE TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 55-59 1st JEANINE WATTS 1:26:49.65 103 LAMAR MS
2nd SUE SKEENS 1:43:59.93 175 CLARKVILLE TN
3rd LAVERN BAKER 1:45:13.19 12 CADIZ KY
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 60-64 1st MURRAY SCOTT 1:21:52.73 134 COLLIERVILLE TN
2nd JIMMY CROSSETT 1:23:18.81 31 HUNTINGDON TN
3rd TIM MCGOWAN 1:24:16.64 161 FRANKLIN TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 60-64 1st RUTH E. JOHNSON 1:28:01.53 155 CORDOVA TN
2nd MARY ANNE ROGERS 1:40:07.82 141 MURRAY KY
3rd SUZANNE MCLEMORE 1:42:29.13 115 NASHVILLE TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 65-98 1st GWIN ANDERSON 1:23:38.59 53 DRESDEN TN
2nd PAUL MATRISIAN 1:39:34.74 122 NASHVILLE TN
3rd JIM SLATER 1:44:36.06 123 THOMPSON'S STATION TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 65-98 1st CARLENE MILLER 1:44:35.74 164 JACKSON TN
2nd JANICE WOODS 2:16:21.94 25 SAVANNAH TN