Paris Landing Sprint and Olympic Triathlon 2017 Awards

# of participants: 209# of finishers: 194last updated: 7/18/2017 8:42 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Bib City ST
Male Overall 1st TIMOTHY LINN 58:47.36 150 GERMANTOWN TN
2nd JORDAN GREEN 1:02:01.08 139 MORGANTOWN KY
3rd PHILLIP YOUNG 1:03:33.63 175 MEMPHIS TN
4th MATT JOINER 1:03:54.92 145 MILAN TN
5th JAMES SLABA 1:05:00.90 91 GERMANTOWN TN
Award Place Name Time Bib City ST
Female Overall 1st KIRSTEN SASS 1:03:32.97 83 MC KENZIE TN
2nd ROBYN HATLER 1:13:20.52 140 MC KENZIE TN
3rd TAMI WINSTON 1:16:53.61 173 DRESDEN TN
4th CRISCILLA TYLER 1:20:29.36 35 DOVER TN
5th SARAH DENEVE 1:20:29.97 130 COLLIERVILLE TN
Award Place Name Time Bib City ST
Athena 1st KELLY JENNEMANN 1:52:10.08 72 MEMPHIS TN
2nd BLAIR LENCKI 2:20:21.13 73 MURRAY KY
3rd ALICIA LANGFORD 2:41:05.35 108 DYERSBURG TN
Award Place Name Time Bib City ST
Clydesdale 1st ADOLFO DOMINGUEZ 1:24:15.29 131 FORT CAMPBELL KY
2nd DREW BREWER 1:24:18.04 121 MURRAY KY
3rd MICHAEL BROWN 1:27:49.62 96 CORDOVA TN
Award Place Name Time Bib City ST
Male Relay 1st MARK TOMLIN / DAN HASSELL 1:11:50.76 176 PARIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
Mixed Relay 1st TONY LAWRENCE / TOM GEE / TORY DAUGHRITY 1:13:09.80 182 PARIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
Male Master 1st TOMMY NETTLETON 1:07:43.25 155 LEBANON TN
Award Place Name Time Bib City ST
Female Master 1st RUTH JOHNSON 1:22:57.08 198 CORDOVA TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 1-14 1st HUNTER LAWRENCE 1:20:09.00 148 PARIS TN
2nd DAVID RICHARDSON 1:45:12.96 27 PARIS TN
3rd ALEX LEWIS 2:06:00.51 64 JACKSON MO
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 1-14 1st AMELIA LANGFORD 2:40:59.07 109 DYERSBURG TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 15-19 1st COLE DAVIS 1:08:27.72 128 PARIS TN
2nd SIMON BUCKNER 1:17:22.82 122 LOUISVILLE KY
3rd BEN DIXON 1:18:42.87 57 EADS TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 20-24 1st JACKSON NICHOLS 1:11:33.74 156 PARIS TN
2nd CHRISTIAN CARR 1:33:36.81 45 GERMANTOWN TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 20-24 1st GEORGIA BROWN 1:52:01.93 60 MARTIN TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 25-29 1st CHRISTOPHER BAKER 1:11:31.86 208 JACKSON TN
2nd DAN SCHRADER 1:14:33.74 191 MEMPHIS TN
3rd CLINTON MOSS 1:19:08.32 4 COVINGTON TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 25-29 1st JORDYN AMBROSICH 1:22:32.22 114 PARIS TN
2nd MARGARETT FRISBY 1:25:57.65 97 CORDOVA TN
3rd AMBER MOODY 1:32:32.91 202 HALLS TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 30-34 1st JOSH MORIN 1:05:12.01 153 CHATTANOOGA TN
2nd RHETT SOLTAS 1:12:29.97 163 ADAMS TN
3rd DANIEL CATHEY 1:14:11.50 124 BUCHANAN TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 30-34 1st HILLARY BLACKBURN 1:22:30.96 185 NASHVILLE TN
2nd JULIE VANASDALE 1:24:53.23 165 SYLVANIA OH
3rd KIRA SCHLESINGER 1:26:21.78 65 NASHVILLE TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 35-39 1st CHRIS PHILLIPS 1:05:39.38 201 PADUCAH KY
2nd CHRIS GRAVES 1:11:31.66 74 COLLIERVILLE TN
3rd CHRIS FLINT 1:14:15.58 133 MAYFIELD KY
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 35-39 1st JESSICA HART 1:22:20.14 46 PARIS TN
2nd JAMIE BAILEY 1:24:52.62 13 MEMPHIS TN
3rd PAULA CHILTON 1:27:22.05 79 DICKSON TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 40-44 1st JUSTIN SCHROEDER 1:09:45.74 199 DYERSBURG TN
2nd WESLEY MEDLIN 1:11:04.13 203 PARIS TN
3rd JON TATE 1:11:08.24 29 NASHVILLE TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 40-44 1st HEATHER NICHOLS 1:23:48.83 42 COLLIERVILLE TN
2nd ERIN LEWIS 1:34:46.06 44 PADUCAH KY
3rd AMY LAWRENCE 1:42:06.60 19 PARIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 45-49 1st JASON LADD 1:10:29.00 209 NEWBERN TN
2nd RITCHIE BRAWLEY 1:15:29.60 120 MARTIN TN
3rd MIKE WAUGH 1:17:37.57 169 COLUMBIA TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 45-49 1st HEATHER SIMPSON 1:28:23.89 104 FRANKLIN TN
2nd KIM STEARNY 2:51:43.77 26 BRADFORD TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 50-54 1st BARRY KNIGHT 1:07:53.52 204 PADUCAH KY
2nd RUSSELL SHEMBERGER 1:11:54.51 162 MURRAY KY
3rd TOM O'KELLY 1:13:07.90 157 CORDOVA TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 50-54 1st PAULA CROSSETT 1:34:16.55 66 HUNTINGDON TN
2nd BETSY PIERPAOLI 1:34:34.37 89 HENDERSONVILLE TN
3rd MELANIE CURLIN 1:41:55.43 49 FULTON KY
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 55-59 1st DUANE LEACH 1:14:30.23 149 COLUMBIA TN
2nd CHARLES WOODS 1:26:19.06 174 CLARKSVILLE TN
3rd JEFF WHITEHORN 1:31:34.22 70 BRENTWOOD TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 55-59 1st KIRSTEN NESS 1:26:15.88 154 GERMANTOWN TN
2nd JUDY ABERG 1:30:35.30 85 NASHVILLE TN
3rd JEANIE MCCLAIN 1:36:22.60 187 MEMPHIS TN
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 60-64 1st GWIN ANDERSON 1:16:26.07 116 DRESDEN TN
2nd GREG CLARK 1:18:44.56 1 GALLATIN TN
3rd JIMMY CROSSETT 1:21:46.28 127 HUNTINGDON TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 60-64 1st CARLENE MILLER 1:42:45.14 20 JACKSON TN
2nd JANET JOHNSON 2:00:03.26 59 JUNCTION IL
Award Place Name Time Bib City ST
M Individual Age Group 65-98 1st VOLKER WINKLER 1:22:16.53 172 MC KENZIE TN
2nd PAUL MATRISIAN 1:27:34.40 16 NASHVILLE TN
3rd BOB FRANKLAND 1:30:25.02 207 JACKSON TN
Award Place Name Time Bib City ST
F Individual Age Group 65-98 1st JANICE WOODS 2:01:39.28 99 SAVANNAH TN
2nd ANNE POWELL 2:17:55.58 21 MOUNT IDA AR