Paris Landing Sprint and Olympic Triathlon 2015 Awards

# of participants: 278# of finishers: 264last updated: 7/11/2015 10:39 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Team Name
Male Overall 1st FRED HATLER 1:02:17.36 770
2nd DALE SANFORD 1:03:31.42 679 BPC
3rd DAVID PIERCEY 1:04:49.73 674 Jackson VeloSports
4th PHILLIP YOUNG 1:06:40.27 692 MEMPHIS VELO
5th KNEELAND GAMMILL 1:07:35.07 660 los locos
Award Place Name Time Bib Team Name
Female Overall 1st KIRSTEN SASS 1:01:17.76 734
2nd ROBYN WINKLER 1:06:07.52 771
3rd ANDREA MILLER 1:15:52.78 670
4th CHERYL SENTER 1:16:33.82 682 los locos
5th JACLYN BERGERON 1:16:40.27 654 Terrapin Racing
Award Place Name Time Bib Team Name
Male Master 1st JUSTIN SCHROEDER 1:08:11.22 902
Award Place Name Time Bib Team Name
Female Master 1st JEANINE WATTS 1:23:28.71 866 Memphis Thunder
Award Place Name Time Bib Team Name
Clydesdale (Male 220 lbs.) 1st KYLE LOCK 1:22:06.48 870
2nd JOHN VARNICK 1:30:02.99 814 Gold's Warriors
3rd CLIFF MARION 1:32:27.90 907
Award Place Name Time Bib Team Name
Athena (Female 165 lbs) 1st SARAH BURLEE 1:27:48.33 730
2nd ROBYN SHARP 1:37:00.71 910
3rd LISA PIERCEY 1:47:14.16 862 Jackson VeloSports
Award Place Name Time Bib Team Name
Male Relay 1st HARRISON EWING 1:12:38.28 716 harrison Ewing / Jon Ewing / James Myers
Award Place Name Time Bib Team Name
Female Relay 1st AMY FERGUSON 1:24:20.08 713 Amy Ferguson / Donna Hahs
Award Place Name Time Bib Team Name
Mixed Relay 1st RACHEL WHEATON 1:03:42.10 710 Rachel Wheaton / Lawrence Mize / Claire Hollis
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 10-14 1st COLE DAVIS 1:09:05.32 727 Southeast Junior Team
2nd LUKE SCHROEDER 1:26:06.86 903
3rd HUNTER LAWRENCE 1:26:30.25 800 Paris Tri Club
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 10-14 1st EMMA HILL 1:29:53.28 779 Paris Tri Club
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 15-19 1st GABRIEL FUHRMAN 1:16:10.74 852
2nd KYLE MCCLAIN 1:18:49.45 668
3rd JACK NICHOLS 1:19:42.47 672
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 15-19 1st RACHEL NORTHCUTT 1:29:47.94 764
2nd NATALIE STOOKEY 1:44:18.11 788
3rd JODI CAPPS 1:58:53.84 915
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 20-24 1st BRYCE THOMPSON 1:38:20.64 684
2nd ZACHARY ALLEN 2:00:42.64 890
3rd EVAN CURRAN 2:03:00.96 796
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 20-24 1st RACHEL NESS 1:20:07.05 806
2nd ALLISON WADE 1:38:45.02 888
3rd TAYLOR SCHOMP 1:46:40.04 795
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 25-29 1st MICHAEL FARRAR 1:15:17.85 838 Gold's Warriors
2nd CODY WEST 1:21:43.96 689
3rd JED HENRY 1:22:14.55 927
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 25-29 1st KATY LUCAS 1:22:27.61 667
2nd BROOKLYN GOODELL 1:24:44.05 733
3rd ISMAYRA SANTIAGO 1:27:00.78 680
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 30-34 1st CHRISTOPHER WEBER 1:13:32.91 893
2nd JUSTIN MENEES 1:16:31.59 748 SwimBikeRun Murray
3rd STEVE CLARK 1:18:12.99 875
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 30-34 1st JENNIFER DELUZIO 1:18:55.83 828
2nd ANGELA CLARK 1:24:00.22 876
3rd ERIN SMITH 1:25:35.05 906
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 35-39 1st STEVEN GILL 1:13:42.98 809
2nd JEREMY SKINNER 1:19:57.20 683
3rd NATHAN HALE 1:20:21.95 937
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 35-39 1st TAMI WINSTON 1:25:04.82 690
2nd CASEY JENKINS 1:26:21.09 822
3rd PAULA CHILTON 1:26:26.41 765
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 40-44 1st JON TATE 1:09:13.75 722
2nd WESLEY MEDLIN 1:12:19.81 669 Paris Tri Club
3rd DUSTY GIBSON 1:18:22.40 821
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 40-44 1st LISA BOYSEN 1:24:43.50 793 GI Jess's Warriors for a Cause
2nd WESLEE HILL 1:27:32.76 845
3rd KATIE COFFMAN 1:29:51.06 789
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 45-49 1st MARK TOMLIN 1:11:23.91 685 Paris Tri Club
2nd TOM O'KELLY 1:13:01.00 673 los locos
3rd BOBBY BAKER 1:14:03.70 652
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 45-49 1st DAWN THERRELL 1:26:42.24 785
2nd MELISSA PRICE 1:31:20.50 812 Gold's Warriors
3rd HEIDI KUHN 1:36:05.98 933
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 50-54 1st DAVID HATLER 1:09:21.07 904
2nd NEEL GAMMILL 1:14:43.90 924 los locos
3rd BILL MCCORD 1:18:17.31 911
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 50-54 1st KIRSTEN NESS 1:30:38.03 807
2nd TONIA JACKSON 1:43:38.44 755
3rd KELLY KNOTT 1:47:09.25 818
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 55-59 1st MURRAY SCOTT 1:14:30.60 681
2nd JIMMY CROSSETT 1:16:17.74 854
3rd GREG CLARK 1:17:53.17 836 Optimum Endurance
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 55-59 1st PAM ROUTH 1:27:23.34 932
2nd SUZANNE MCLEMORE 1:45:35.44 830
3rd GERRY WARTENBERG 1:46:46.01 751
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 60-64 1st STEPHEN SCHMIDT 1:11:53.92 922
2nd GWIN ANDERSON 1:14:18.43 651
3rd BRUCE COLEMAN 1:15:51.16 658 Mid Tn Tri
Award Place Name Time Bib Team Name
F Age Group 60-64 1st RUTH JOHNSON 1:29:43.13 790
2nd FAYE AUSTIN 1:54:01.28 784 SwimBikeRun Murray
3rd STEPHANIE HAAKE 2:09:08.38 851 Memphis Thunder
Award Place Name Time Bib Team Name
M Age Group 65-98 1st TOMAS DE PAULIS 1:35:59.76 749
2nd WAYNE CONLEY 1:41:29.25 873
3rd RONALD WRIGHT 1:45:55.73 860 Memphis Thunder