NinetyWest Racing Tri-Star CX 2018-Saturday

# of participants: 124# of finishers: 0last updated: 9/23/2019 4:43 pm
Result Questions?
Award Category Category Rank First Name Last Name Laps Total Time Best Lap Average Lap Time Pace Team Name Gender USAC
A Men 1/2/3 1 SIMON LEWIS 8 56:23.90 6:51.90 7:01.20 13.617 Team United Healthcare/ The 70 M Cat 2
A Men 1/2/3 2 JONATHAN CRAIN 8 56:37.90 6:53.50 7:02.90 13.561 M Cat 2
A Men 1/2/3 3 STEWART PATRICK 8 57:51.90 6:56.60 7:12.10 13.272 Core Cycle and Outdoor M Cat 2
A Men 1/2/3 4 JOHN DONNELLY 8 58:11.00 6:53.60 7:14.40 13.2 Vandelay M Cat 3
A Men 1/2/3 5 PETER REED 8 58:58.50 6:52.00 7:20.30 13.023 M Cat 2
A Men 1/2/3 6 RUSSSELL GRIFFIN 8 59:20.60 7:02.90 7:23.10 12.942 NinetyWest Racing M Cat 1
A Men 1/2/3 7 TAYLOR HERRON 8 1:00:28.40 7:17.10 7:31.30 12.7 MB BPC M Cat 3
A Men 1/2/3 8 TRAVIS WERTS 8 1:01:28.50 7:07.90 7:39.00 12.493 Sonic Cycling M Cat 1
A Men 1/2/3 9 DUSTIN WEIDA 8 1:02:57.20 7:27.00 7:50.00 12.199 MB BPC M Cat 3
A Men 1/2/3 10 ALEXANDER STEVENS 8 1:03:07.10 7:40.90 7:51.10 12.167 M Cat 3
A Men 1/2/3 11 WILL STOFFEL 7 57:44.70 7:13.00 8:12.50 11.637 Marx-Bensdorf Cycling The Ladi M Cat 3
A Men 1/2/3 12 STEVE FRANKLIN 7 1:05:39.50 8:37.20 9:19.80 10.235 Los Locos M Cat 3
All Women 1 KAITLYN BENAVIDES 5 43:00.00 8:17.40 8:33.10 11.163 Team Belladium p/b Redkite Bik F Cat 3
All Women 2 MICHELLE ADAMS 5 43:56.70 8:20.70 8:44.50 10.923 Los Locos F Cat 3
All Women 3 LAUREEN COFFELT 5 46:04.20 8:46.80 9:09.50 10.419 Los Locos F Cat 3
All Women 4 CAROLINE COOK 5 46:57.00 9:07.70 9:19.30 10.224 F Cat 4
All Women 5 MARTHA LOWE 5 47:20.70 9:04.20 9:25.00 10.138 Mississippi Cyclocross Project F Cat 3
All Women 6 ALISON SULLIVAN 5 48:06.50 9:22.30 9:33.70 9.977 Los Locos F Cat 5
All Women 7 MARDA KAISER-REHNELT 5 49:19.00 9:39.40 9:47.00 9.733 Marx-Bensdorf Cycling The Ladi F Cat 4
All Women 8 JENNIFER HOGAN 5 51:39.40 10:01.60 10:16.10 9.292 F Cat 5
All Women 9 AMIE MILLER 5 52:20.00 9:57.50 10:24.30 9.172 Marx-Bensdorf Cycling The Ladi F Cat 4
All Women 10 SHANNON COOK 5 52:42.70 10:03.00 10:28.70 9.106 Marx-Bensdorf Cycling The Ladi F Cat 4
All Women 11 MARY HAIZLIP 5 53:02.00 10:01.80 10:32.40 9.051 Marx-Bensdorf Cycling The Ladi F Cat 4
All Women 12 CINDY CLARK 5 53:23.00 10:22.30 10:36.50 8.991 Marx-Bensdorf Cycling The Ladi F Cat 4
All Women 13 AMY D MORRISON 4 44:23.90 10:46.40 11:00.10 8.649 NinetyWest Racing F Cat 5
All Women 14 JULIE GREENE 4 48:40.50 11:30.20 12:03.90 7.889 Collierville Mtb Moms F Cat 5
All Women 15 LEIA SYVERTSON BERRY 4 53:41.90 12:29.70 13:18.90 7.151 Collierville Mtb Moms F Cat 5
All Women 16 RENEE STANFIELD 4 55:07.40 13:00.10 13:40.30 6.966 F Cat 5
All Women 17 STEPHANIE SMITHART 3 43:26.10 13:41.20 14:20.10 6.631 Collierville Mtb Moms F Cat 5
B Men 4/5 1 BLAIR MILLER 5 37:30.60 7:19.60 7:26.90 12.797 Vandelay M Cat 4
B Men 4/5 2 DAVID EVANS 5 39:46.60 7:36.40 7:53.70 12.067 M Cat 5
B Men 4/5 3 DUB SORRELLS 5 40:00.70 7:37.90 7:56.00 11.996 M Cat 4
B Men 4/5 4 AARON BRASWELL 5 40:00.90 7:44.60 7:56.80 11.995 MB BPC M Cat 4
B Men 4/5 5 BRAD TAYLOR 5 40:09.30 7:44.50 7:58.50 11.954 Journeymen Racing M Cat 4
B Men 4/5 6 MARCUS JONES 5 40:20.20 7:54.80 8:00.20 11.9 Journeymen Racing M Cat 4
B Men 4/5 7 JACOB ZIMMERMAN 5 40:41.00 7:41.40 8:05.20 11.798 Vandelay M Cat 5
B Men 4/5 8 RYAN CLARK 5 40:58.70 7:51.20 8:08.10 11.714 Memphis Youth Cycling M Cat 4
B Men 4/5 9 JAMES MEREDITH 5 42:00.40 8:14.90 8:20.00 11.427 M Cat 5
B Men 4/5 10 CRAIG DEMOSS 5 42:41.80 8:22.50 8:28.90 11.242 NinetyWest Racing M Cat 3
B Men 4/5 11 JARED HILEMAN 5 42:47.60 8:15.60 8:29.80 11.217 Vandelay M Cat 5
B Men 4/5 12 JARED HOLDER 5 43:00.20 8:25.50 8:32.30 11.162 Ride615 Cycling Team M Cat 4
B Men 4/5 13 BRAD HARRIMAN 5 43:24.10 8:19.60 8:37.00 11.059 CDV M Cat 5
B Men 4/5 14 DAN APPLEGATE 5 43:35.30 8:35.60 8:39.00 11.012 Los Locos M Cat 4
B Men 4/5 15 JAMIE PUTMAN 5 44:09.70 8:33.60 8:46.20 10.869 Sonic Cycling M Cat 5
B Men 4/5 16 CHRISTIAN MADRID 5 44:38.70 8:21.50 8:52.60 10.751 Lift Center Racing M Cat 4
B Men 4/5 17 JAMES BUTLER 5 45:17.30 8:36.30 8:59.40 10.599 Lift Center Racing M Cat 4
B Men 4/5 18 MAURICIO THOMASSINY 5 45:37.90 8:53.00 9:03.60 10.519 Tito & Tarantula M Cat 5
B Men 4/5 19 LUKAS HOOPER 5 46:04.00 8:37.00 9:09.40 10.42 Nine Ohhh One! M Cat 4
B Men 4/5 20 TULIO BERTORINI 5 46:11.90 9:05.10 9:10.20 10.39 MEMPHIS HIGHTAILERS BICYCLE CL M Cat 5
B Men 4/5 21 TIM RAINEY 5 46:21.60 9:07.80 9:11.10 10.354 CDV M Cat 4
B Men 4/5 22 BRAD MONTGOMERY 5 46:31.60 9:08.80 9:13.80 10.317 MEMPHIS HIGHTAILERS BICYCLE CL M Cat 5
B Men 4/5 23 JASON LEAKE 4 37:15.50 9:03.80 9:11.40 10.306 M Cat 5
B Men 4/5 24 GW SORRELLS 4 37:36.90 9:08.20 9:18.60 10.209 M Cat 5
B Men 4/5 25 WES HALE 4 37:51.90 9:11.00 9:22.70 10.141 Stanky Creek Cycling M Cat 5
B Men 4/5 26 ANTHONY LONGO 4 38:14.80 9:10.80 9:27.60 10.04 M Cat 5
B Men 4/5 27 DANIEL WICKLIFF 4 38:41.30 9:13.50 9:35.50 9.926 Marx-Bensdorf Cycling The Ladi M Cat 4
B Men 4/5 28 ADAM FIRRONE 4 38:57.60 9:26.40 9:38.10 9.856 MB BPC M Cat 5
B Men 4/5 29 BRIAN BRODINE 4 40:56.00 9:52.60 10:09.00 9.381 MEMPHIS HIGHTAILERS BICYCLE CL M Cat 5
B Men 4/5 30 MARK BOWMAN 4 41:20.40 9:56.10 10:14.10 9.289 M Cat 5
B Men 4/5 31 JASON MOUNTS 2 16:38.90 8:04.10 8:10.70 11.533 Lift Center Racing M Cat 5
B Men 4/5 32 ZACH LOWE 2 17:29.60 8:24.70 8:36.80 10.976 Lift Center Racing M Cat 5
B Men 4/5 33 PHILIP BENAVIDES 1 8:32.70 8:16.40 8:16.40 11.235 Ride615 Cycling Team M Cat 4
B Men 4/5 34 STEVE WESTCOTT - M Cat 5
B Men 4/5 35 NIK HAGEDORN - Stanky Creek Cycling M Cat 5
B Men 4/5 36 RICK BAILEY - CDV M Cat 5
B Men 4/5 37 FRAZER GIESELMANN - CDV M Cat 5
Juniors 14 & Under 1 ZACH LOWE 3 28:59.30 8:23.00 9:34.90 9.935 Lift Center Racing M Cat 5
Juniors 14 & Under 2 BERKELEY BURBANK 3 30:27.90 9:47.40 10:03.50 9.453 M Cat 5
Juniors 14 & Under 3 HUDSON SHUFORD 3 30:47.90 9:43.10 10:09.70 9.351 Collierville Mtb Team M Cat 5
Juniors 14 & Under 4 ISABELLA DONNELLY 3 35:25.10 10:47.30 11:42.30 8.131 Memphis Youth Cycling F Cat 5
Juniors 14 & Under 5 TANNER SMITHART 3 35:48.70 11:23.10 11:50.60 8.042 Collierville Mtb Team M Cat 5
Juniors 14 & Under 6 ANNIKA SYVERTSON BERRY 2 27:51.80 13:19.80 13:45.10 6.891 Collierville Mtb Team F Cat 5
Juniors 14 & Under 7 JOHN DONNELLY 2 28:41.50 13:39.80 14:07.90 6.692 Memphis Youth Cycling M Cat 5
Juniors 14 & Under 8 ABIGAIL DONNELLY 2 31:29.40 15:10.50 15:32.20 6.097 Memphis Youth Cycling F Cat 5
Juniors 14 & Under 9 KIERA KING 2 33:21.70 15:24.40 16:28.50 5.755 Collierville Mtb Team F Cat 5
Juniors 15-18 1 GAGE KING 3 29:31.30 9:02.60 9:45.20 9.755 Memphis Youth Cycling M Cat 5
Masters 35+ 1 ZDENEK FIEBINGER 8 59:23.90 7:09.20 7:23.40 12.93 M Cat 2
Masters 35+ 2 JUSTIN LOWE 8 1:00:08.60 7:08.20 7:29.00 12.77 Lift Center Racing M Cat 3
Masters 35+ 3 PAUL CARTER 8 1:00:26.00 7:11.90 7:30.80 12.708 Riverside Bicycle Racing M Cat 3
Masters 35+ 4 BOOMER LEOPOLD 8 1:01:44.90 7:12.80 7:41.00 12.438 Los Locos M Cat 2
Masters 35+ 5 BRENT JAMES 8 1:03:17.00 7:44.00 7:52.40 12.136 MOAB Cyclocross M Cat 4
Masters 35+ 6 CHRIS ADAMS 8 1:03:36.40 7:36.70 7:54.80 12.074 Los Locos M Cat 3
Masters 35+ 7 JOHN KING 8 1:04:12.80 7:33.20 7:59.30 11.96 MB BPC M Cat 1
Masters 35+ 8 BRYANT FUNSTON 8 1:04:47.70 7:28.10 8:03.80 11.853 MB BPC M Cat 3
Masters 35+ 9 RYAN CLARK 7 56:39.10 7:35.80 8:03.20 11.862 Memphis Youth Cycling M Cat 4
Masters 35+ 10 SHAYNE SMITH 7 1:01:26.00 8:06.90 8:43.70 10.939 Los Locos M Cat 3
Masters 35+ 11 AARON BRASWELL 7 1:02:12.80 7:52.30 8:50.70 10.802 MB BPC M Cat 4
Masters 35+ 12 JASON LEAKE 6 1:00:58.60 8:59.20 10:05.60 9.446 M Cat 5
Masters 35+ 13 ERIK GILBERT - M Cat 4
Masters 45+ 1 BRENT FINDLAY 5 37:18.50 7:15.80 7:23.60 12.866 Soundpony - Triad Bank M Cat 3
Masters 45+ 2 PAUL CARTER 5 38:15.50 7:27.10 7:34.60 12.546 Riverside Bicycle Racing M Cat 3
Masters 45+ 3 JOHN KING 5 38:36.50 7:33.10 7:39.10 12.433 MB BPC M Cat 1
Masters 45+ 4 CHAD LIRETTE 5 38:36.70 7:35.70 7:38.90 12.432 Vandelay M Cat 4
Masters 45+ 5 TRENT WEBSTER 5 38:49.20 7:34.00 7:41.90 12.365 knoxvelo M Cat 2
Masters 45+ 6 BERKELEY BURBANK 5 42:15.90 8:07.40 8:22.90 11.357 M Cat 3
Masters 45+ 7 ROGER POZEZNIK 5 43:15.80 8:32.10 8:34.60 11.095 Nautilus Cafe/Village Cyclery M Cat 5
Masters 45+ 8 PHIL GRAVES 5 43:43.40 8:22.70 8:40.30 10.978 M Cat 4
Masters 45+ 9 THOMAS GEE 5 43:48.90 8:36.60 8:41.20 10.955 Lift Center Racing M Cat 3
Masters 45+ 10 ALAN ARSTIKAITIS 5 44:13.70 8:39.20 8:46.10 10.853 NinetyWest Racing M Cat 5
Masters 45+ 11 ERIK GILBERT 4 37:56.00 9:12.90 9:22.80 10.123 M Cat 4