MRTC RRS 2nd 10 Miler 2018 Awards

# of participants: 696# of finishers: 696last updated: 10/31/2018 9:05 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace
Overall Male 1st CHRISTOPHER RAYDER 54:24.86 1792 5:26/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Male Master 1st OLAF SCHULTZ 59:30.06 1784 5:57/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Male Grand Master 1st DAVID TOPHAM 1:04:35.63 1153 6:27/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Male Senior Master 1st DAVID BRANNER 1:21:44.89 1557 8:10/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Overall Female 1st EMMA LOVE 1:09:35.74 345 6:57/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Female Master 1st KELLY JO GRAVES 1:12:55.69 266 7:17/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Female Grand Master 1st SARAH HARRIS 1:19:48.31 870 7:58/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Female Senior Master 1st JODY FISHER 1:32:08.45 690 9:12/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 1-12 1st AIDAN TAGUE 1:31:17.49 1789 9:07/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 13-14 1st ADAM WILLIAMS 1:22:39.21 544 8:15/mile
2nd JON DIXON 1:23:09.23 563 8:18/mile
3rd JACK LYTLE 1:42:54.37 991 10:17/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 13-14 1st ALEXANDRA TRIGG 1:16:20.52 540 7:38/mile
2nd SARAH SULLIVAN 2:02:39.88 814 12:15/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 15-19 1st BEN DIXON 1:09:37.71 564 6:57/mile
2nd NATHANIEL GARNER 1:42:07.92 635 10:12/mile
3rd CALEB LITTLEJOHN 1:46:50.71 1376 10:41/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 15-19 1st ZOE WOLFE 1:42:42.70 1467 10:16/mile
2nd PRIYA TUMMALAPALLI 1:58:50.65 1754 11:53/mile
3rd TIERA GUINN 1:59:21.40 1116 11:56/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 20-24 1st BRIAN ROBERTS 1:10:47.88 1758 7:04/mile
2nd RILEY PHILLIPS 1:15:15.90 1279 7:31/mile
3rd BARRET LIVESAY 1:16:52.79 1453 7:41/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 20-24 1st KATELYN CAUGHRON 1:23:44.85 713 8:22/mile
2nd ALYSSA INVERGO 1:26:27.92 83 8:38/mile
3rd JESSICA WURST 1:28:08.87 961 8:48/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 25-29 1st MATT WEICKERT 55:55.36 756 5:35/mile
2nd SHANE BALTZ 1:05:41.98 1690 6:34/mile
3rd MICHAEL RIPLEY 1:08:51.16 275 6:53/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 25-29 1st JULIA LIVESAY 1:15:02.02 1454 7:30/mile
2nd MORGAN HARRIS 1:16:57.54 154 7:41/mile
3rd RACHEL HARMON 1:27:12.92 326 8:43/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 30-34 1st CHRISTIAN LEMON 1:02:05.00 1249 6:12/mile
2nd DAVID ARROYO 1:05:07.32 1004 6:30/mile
3rd CASEY INMAN 1:13:33.43 1430 7:21/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 30-34 1st KRISTEN LEONE 1:14:49.70 512 7:28/mile
2nd DANIELLE JOYCE 1:17:01.66 1676 7:42/mile
3rd CAT LENCKE 1:18:37.47 1588 7:51/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 35-39 1st TRAPPER PRESSLER 1:02:11.84 909 6:13/mile
2nd RONALD SMITH 1:10:38.26 1517 7:03/mile
3rd JEFFREY GROSS 1:13:53.44 844 7:23/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 35-39 1st CHARLIE GRAHAM 1:10:17.16 1698 7:01/mile
2nd MANDY LOWE 1:15:47.36 460 7:34/mile
3rd WHOOPI GOLDBERG 1:16:43.70 1358 7:40/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 40-44 1st JAMES MURPHY 1:01:27.53 309 6:08/mile
2nd BRYCE ASHBY 1:06:40.02 1429 6:40/mile
3rd JAY HORNE 1:16:27.75 1544 7:38/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 40-44 1st KRISTA LAYNE 1:16:59.01 3131 7:41/mile
2nd JULIA JAROMIRSKI 1:21:24.00 123 8:08/mile
3rd ALLISON CHARLES 1:22:03.13 1276 8:12/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 45-49 1st MARK TEMME 1:02:31.91 912 6:15/mile
2nd JAMES SLABA 1:06:05.25 811 6:36/mile
3rd ERIC BUTZ 1:10:05.02 1785 7:00/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 45-49 1st AMY STOOKEY 1:19:23.40 552 7:56/mile
2nd ALISON HAMMERSLA 1:22:28.99 313 8:14/mile
3rd NICOLE DODSON 1:22:45.08 736 8:16/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 50-54 1st DOUG NOBERT 1:07:22.70 1650 6:44/mile
2nd JIM DOAN 1:08:28.60 29 6:50/mile
3rd REID RAINER 1:11:32.93 1523 7:09/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 50-54 1st KAREN ADAMS 1:22:51.72 1217 8:17/mile
2nd BENAY ARWINE 1:26:29.56 1314 8:38/mile
3rd WEI LIU 1:28:25.40 54 8:50/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 55-59 1st JAMES KENNEDY 1:18:40.87 500 7:52/mile
2nd MURRAY FULLNER 1:20:14.32 3132 8:01/mile
3rd PHILIP BREWER 1:20:28.19 610 8:02/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 55-59 1st JULIE FIKE 1:30:59.82 1174 9:05/mile
2nd DONNA BROWN 1:32:12.58 16 9:13/mile
3rd ROBIN MCELHANEY 1:37:14.70 1192 9:43/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 60-64 1st ROGER MARKHAM 1:25:34.45 1222 8:33/mile
2nd CHIP ERNST 1:29:28.60 1596 8:56/mile
3rd ZHILIANG HU 1:33:31.45 53 9:21/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 60-64 1st MARY TOWNSEND-GERVI 1:36:55.62 996 9:41/mile
2nd SARA ESTABROOK 1:39:33.70 957 9:57/mile
3rd SUE SCHNITZER 1:40:00.40 1248 10:00/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 65-69 1st JEFF SUBICK 1:25:32.34 743 8:33/mile
2nd TOM BANDLER 1:33:56.71 852 9:23/mile
3rd RAY JOHNSON 1:35:37.88 508 9:33/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 65-69 1st JUDY THOMAS 1:43:43.37 931 10:22/mile
2nd PAT HAWKINS 1:51:12.82 1176 11:07/mile
3rd ELLEN FOLLIS 2:19:45.35 1693 13:58/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 70-74 1st DAVID GIACOPASSI 1:40:53.85 359 10:05/mile
2nd FRANK OGNIBENE 1:41:40.95 34 10:10/mile
3rd LAWSON THORNTON 1:45:20.95 744 10:32/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 70-74 1st SHARON BURROWS 2:18:32.00 432 13:51/mile
2nd SUSAN DIGGONS 2:27:57.64 573 14:47/mile
3rd CINDI PECKHAM 2:45:09.45 1131 16:30/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 75-79 1st JIM BRISKE 2:16:19.36 954 13:37/mile
2nd PAUL RHODES 2:27:42.82 1717 14:46/mile
3rd ROBERT HARMAN 3:02:57.70 110 18:17/mile