MRTC RRS 1st 10 Miler 2016 Awards

# of participants: 792# of finishers: 792last updated: 10/11/2017 7:00 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace
Overall Male 1st DOUG EARTHMAN 1:01:38.17 1995 6:09/mile
2nd MATT WEICKERT 1:02:58.81 904 6:17/mile
3rd CHRIS WINTER 1:03:19.72 1976 6:19/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Male Master 1st MARK TEMME 1:03:27.68 1014 6:20/mile
2nd JACOB ZWEIG 1:05:05.18 1278 6:30/mile
3rd MATT LOTZ 1:06:45.11 1990 6:40/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Male Grand Master 1st DOUGLAS NOBERT 1:07:24.38 1284 6:44/mile
2nd KEVIN JENKINS 1:10:15.50 1736 7:01/mile
3rd REID RAINER 1:12:31.13 1514 7:15/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Male Senior Master 1st JOHN MCCRARY 1:24:47.04 535 8:28/mile
2nd SANDY BERLIN 1:24:52.71 1771 8:29/mile
3rd TOM BANDLER 1:25:50.12 1807 8:35/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Overall Female 1st KACEY NOBERT 1:04:52.16 1682 6:29/mile
2nd AUBREY ZIMMERLING 1:12:27.71 1011 7:14/mile
3rd LAURA RUSH 1:15:49.36 143 7:34/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Female Master 1st SARAH HARRIS 1:17:14.07 932 7:43/mile
2nd LISA HILL 1:18:10.24 1675 7:49/mile
3rd KELLEY HIKADE 1:19:51.73 879 7:59/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Female Grand Master 1st JJ JENSEN 1:23:45.21 1544 8:22/mile
2nd JEANINE WATTS 1:24:47.40 506 8:28/mile
3rd JULIE FIKE 1:28:50.03 546 8:53/mile
Award Place Name Time Bib Pace
Female Senior Master 1st JODY FISHER 1:29:23.61 532 8:56/mile
2nd MARY ROSE BRANYAN 1:35:27.17 624 9:32/mile
3rd RACHEL RAGAN 1:37:34.28 233 9:45/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 13-14 1st QUINTON BURT 1:38:07.52 923 9:48/mile
2nd SHIVA THIAGARAJAN 1:51:45.95 739 11:10/mile
3rd ANDREW KUKKAPALLI 1:52:43.15 1678 11:16/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 13-14 1st ZOE WOLFE 1:41:57.51 801 10:11/mile
2nd LIBBY GRAHAM 2:09:13.08 1118 12:55/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 15-19 1st WILLIAM TRIGG 1:22:03.88 798 8:12/mile
2nd ZACHARY GARRISON 1:26:07.84 800 8:36/mile
3rd BEN DIXON 1:33:49.24 344 9:22/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 15-19 1st GABRIELLE TRIGG 1:35:13.65 473 9:31/mile
2nd ERIN YONAK 1:36:47.09 1276 9:40/mile
3rd ASHLYN STUART 2:08:05.94 341 12:48/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 20-24 1st LUKE ROBIN 1:07:33.76 598 6:45/mile
2nd CHRISTOPHER TYLER 1:18:53.01 1414 7:53/mile
3rd SAMUEL ACUFF 1:23:01.17 1182 8:18/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 20-24 1st JULIA LIVESAY 1:26:57.10 1421 8:41/mile
2nd EMMA POPE 1:32:49.46 459 9:16/mile
3rd ANNA RUHL 1:35:46.89 1102 9:34/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 25-29 1st SAMUEL SCHWALLER 1:07:40.05 1550 6:46/mile
2nd JORDAN NORTON 1:13:43.71 543 7:22/mile
3rd MAVERICK FORD 1:14:13.99 906 7:25/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 25-29 1st MORGAN HARRIS 1:15:58.40 647 7:35/mile
2nd REBEKAH MCCALLIE 1:18:53.93 687 7:53/mile
3rd ASHLEY FOSTER 1:24:02.38 20 8:24/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 30-34 1st JACOB WALKER 1:03:59.73 1028 6:23/mile
2nd JUSTIN BLAND 1:06:02.45 1717 6:36/mile
3rd JONATHAN SINQUEFIELD 1:08:57.17 540 6:53/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 30-34 1st KRISTEN LEONE 1:18:40.48 1286 7:52/mile
2nd KAREN TAYLOR 1:19:30.88 1435 7:57/mile
3rd BETH WILSON 1:21:14.78 1485 8:07/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 35-39 1st NATHAN BERRY 1:06:20.95 656 6:38/mile
2nd JEFF EMBRY 1:07:52.95 1104 6:47/mile
3rd ERIC FREY 1:08:26.38 1585 6:50/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 35-39 1st RACHEL RANDALL 1:18:53.98 1358 7:53/mile
2nd REBECCA MCDONALD 1:19:48.06 1227 7:58/mile
3rd JENNIFER MAREE 1:26:58.93 517 8:41/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 40-44 1st DAVID ZUCKER 1:07:02.31 985 6:42/mile
2nd ADRIAN HALL 1:08:49.84 1827 6:52/mile
3rd CORY SIMS 1:14:37.73 1007 7:27/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 40-44 1st JENNY KOLTNOW 1:20:21.70 1402 8:02/mile
2nd COURTNEY BARNES 1:23:32.15 832 8:21/mile
3rd LISA BOYSEN 1:25:12.35 1410 8:31/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 45-49 1st FELIO PEREZ 1:11:58.82 1783 7:11/mile
2nd CHRIS MCLELLAND 1:12:38.09 41 7:15/mile
3rd ANTHONY WARD 1:15:29.32 1060 7:32/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 45-49 1st NICOLE DODSON 1:20:14.98 662 8:01/mile
2nd LINDA MARIE O'CONNOR 1:20:39.74 148 8:03/mile
3rd JAN HAYES 1:25:37.09 859 8:33/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 50-54 1st JEFFERY ELLINGTON 1:14:53.98 98 7:29/mile
2nd DAN DENOWSKI 1:16:59.65 1996 7:41/mile
3rd JAMES KENNEDY 1:17:49.77 275 7:46/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 50-54 1st LISA MENDEL 1:30:47.21 593 9:04/mile
2nd ELIZABETH FITZPATRICK 1:35:20.03 1756 9:32/mile
3rd JONI WINKLER 1:37:21.09 870 9:44/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 55-59 1st JOHN PHILLIPS 1:12:35.01 537 7:15/mile
2nd MARCUS TRIGG 1:15:00.75 610 7:30/mile
3rd DANNY FADGEN 1:15:53.15 1288 7:35/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 55-59 1st SUSAN STRUMINGER 1:33:37.00 1055 9:21/mile
2nd NATALIE JOHNSON 1:35:40.62 654 9:34/mile
3rd DONNA BROWN 1:37:29.91 62 9:44/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 60-64 1st JEFF SUBICK 1:27:37.22 512 8:45/mile
2nd MURRAY SCOTT 1:30:08.55 649 9:00/mile
3rd DAVID LOTZ 1:38:27.23 1046 9:50/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 60-64 1st KAY RYAN 1:47:37.07 125 10:45/mile
2nd CARMEN COOLEY 2:00:00.22 1317 12:00/mile
3rd DEBBIE HENDERSON 2:03:59.02 433 12:23/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 65-69 1st FRED PERSECHINI 1:25:54.42 471 8:35/mile
2nd WILLIAM JACKSON 1:33:55.24 1677 9:23/mile
3rd LARRY BROWER 1:35:14.60 1393 9:31/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 65-69 1st JUDY THOMAS 1:43:12.73 1201 10:19/mile
2nd JANE SCOTT 2:01:23.32 94 12:08/mile
3rd PAMELA LEE 2:14:30.48 254 13:27/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 70-74 1st LAWSON THORNTON 1:34:23.76 582 9:26/mile
2nd MIKE RYAN 1:44:15.99 1353 10:25/mile
3rd DAVE GICHNER 1:45:17.35 240 10:31/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 70-74 1st BARBARA COLTON 2:14:39.53 1609 13:27/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 10M 75-79 1st NEIL HALL 1:36:59.48 659 9:41/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 10M 75-79 1st JANE COX 2:16:54.70 501 13:41/mile
2nd MAY MCLAUGHLIN 2:53:41.96 1731 17:22/mile