Little Rock Marathon, Half Marathon, 10K and 5K Fun Run 2019 5K/10K Awards

# of participants: 3536# of finishers: 2934last updated: 4/5/2019 9:49 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
5K Overall Male (Gun Time) 1st PICASSO RUSSELL 19:18.47 13827 6:12/mile USA CHICAGO IL
2nd DAVIS FLEMING 19:39.32 12142 6:19/mile USA LITTLE ROCK AR
3rd BRENDAN REDMOND 19:44.00 12330 6:21/mile USA LITTLE ROCK AR
4th NOAH FREEMAN 19:52.34 13361 6:23/mile USA CONWAY AR
5th SEM GARAY 20:14.41 12636 6:31/mile USA HERMITAGE AR
6th JOSEPH GARAY 20:19.64 12635 6:33/mile USA HERMITAGE AR
7th DUANE RORIE 20:48.39 14107 6:41/mile USA LOVELAND CO
8th BRADLEY RIGGS 20:51.88 13803 6:43/mile USA CYPRESS TX
9th MICAH OSBORNE 21:17.66 12312 6:51/mile USA LITTLE ROCK AR
10th MICHAEL WEBB 21:17.75 12389 6:51/mile USA MUSTANG OK
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
5K Overall Female (Gun Time) 1st MACKENZIE EPPERSON 22:12.23 12604 7:08/mile USA RUSSELLVILLE AR
2nd LAURA KEARNS 22:39.31 12257 7:17/mile USA LITTLE ROCK AR
3rd JENNA HEJLIK 22:42.76 12238 7:18/mile USA GARNER IA
4th NATOSHA CRISCO 23:05.39 12543 7:26/mile USA SHERWOOD AR
5th BREE MCCROTTY 23:15.99 14061 7:29/mile USA RUSSELLVILLE AR
6th RACHELA LACK 23:17.31 12265 7:29/mile USA ST CLAIR SHORES MI
7th ISABEL VILLANUEVA 24:18.86 14000 7:47/mile USA LITTLE ROCK AR
8th OLIVIA MILLER 24:20.30 12290 7:49/mile USA MOORE OK
9th LILY LOE 24:21.06 13602 7:50/mile USA CABOT AR
10th WANDA KING 24:25.66 12105 7:44/mile USA CONWAY AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
10K Overall Male (Gun Time) 1st EVAN FALLOR 33:01.04 10709 5:19/mile USA ARLINGTON VA
2nd CONNOR JACKSON 35:45.35 10300 5:45/mile USA MANILA AR
3rd DANIEL DYE 42:00.45 10256 6:43/mile USA MOUNTAIN BROOK AL
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
10K Overall Female (Gun Time) 1st ALYSSA FRISBY 42:39.98 10272 6:52/mile USA LONOKE AR
2nd JESSICA SOROKA 43:13.32 11205 6:57/mile USA HOT SPRINGS NATION AR
3rd KACI THIESSEN 45:29.45 11240 7:14/mile USA LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
10K Hand Cycle (Gun Time) 1st JEFF CHAFFIN 26:57.74 10089 4:20/mile USA CYPRESS TX
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
10K Physically Challenged Athlete (Gun Time) 1st GEORGE PARKER 1:52:54.51 11048 17:21/mile USA NORFOLK VA
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 1-9 1st COOPER ASHBERRY 1:24:27.35 10478 13:37/mile USA JACKSONVILLE AR
2nd TRIPP SANDERS 1:35:39.46 11161 15:25/mile USA LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 1-9 1st CLAIRE ALT 1:09:57.52 10469 11:17/mile USA ALEXANDER AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 10-14 1st JAMES STUART 49:15.68 11220 7:56/mile USA LONOKE AR
2nd CHRISTIAN MCGILL 49:40.88 10964 8:00/mile USA MAYFLOWER AR
3rd LEYTON RAINBOLT 50:04.30 11102 8:04/mile USA NORTH LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 10-14 1st MADDIE NELSON 55:54.06 11020 9:00/mile USA ALEXANDER AR
2nd AVA SANDERS 59:10.37 11160 9:32/mile USA ALEXANDER AR
3rd CAMERON OWENS 1:00:51.42 11041 9:48/mile USA POCAHONTAS AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 15-19 1st DOMINIC WATKINS 50:12.57 10438 8:05/mile USA BENTON AR
2nd JOHN ELROD 51:31.46 10706 8:18/mile USA HENSLEY AR
3rd JONATHAN GASS 53:37.49 10736 8:38/mile USA TEXARKANA TX
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 15-19 1st SOPHIA LINGO 59:56.42 10919 9:40/mile USA LITTLE ROCK AR
2nd EMME EDMONDSON 1:03:26.65 10697 10:13/mile USA BENTON AR
3rd HAGAN SMITH 1:05:14.11 11195 10:31/mile USA LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 20-24 1st HAGEN BOEHMER 41:41.10 10526 6:43/mile USA LITTLE ROCK AR
2nd ADITYA KATKE 45:44.51 10311 7:22/mile USA ROGERS AR
3rd WILLIAM HARBISON 49:31.11 10792 7:59/mile USA NORTH LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 20-24 1st MADISON ROBICHEAUX 46:24.39 11131 7:29/mile USA FAYETTEVILLE AR
2nd SARA CALHOUN 54:09.83 10590 8:44/mile USA NORTH LITTLE ROCK AR
3rd ELISE BARONI 55:57.65 10496 9:01/mile USA LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 25-29 1st JACOB LOVING 51:39.20 10333 8:19/mile USA RUSSELLVILLE AR
2nd BEAU DUTY 54:21.87 11356 8:46/mile USA NORTH LITTLE ROCK AR
3rd JONATHAN WARREN 54:42.94 11278 8:49/mile USA NORTH LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 25-29 1st MARY SCHROTER 46:45.09 10396 7:32/mile USA PEORIA IL
2nd ABBY TALLEY 46:57.01 11231 7:34/mile USA LITTLE ROCK AR
3rd KATHERINE WILLIAMSON 54:00.79 11361 8:42/mile USA LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 30-34 1st HIROYUKI ONO 42:40.17 11405 6:52/mile USA FORT SMITH AR
2nd DAVID AMEIJEIRAS 46:28.25 11398 7:29/mile USA ATLANTA GA
3rd ADAM SHIELDS 47:22.15 11360 7:38/mile USA MILLEDGEVILLE GA
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 30-34 1st KELLY LINCICOME 46:44.13 10917 7:32/mile USA NORTH LITTLE ROCK AR
2nd KATIE SMITH 48:43.98 11197 7:51/mile USA LITTLE ROCK AR
3rd KIM DAGGITT 51:41.57 10244 8:20/mile USA LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 35-39 1st STORMY PHILLIPS 43:56.55 10165 7:05/mile USA TULSA OK
2nd AARON STARKS 44:16.90 10412 7:08/mile USA BRYANT AR
3rd CHRIS HALL 46:32.04 10035 7:30/mile USA ALEXANDER AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 35-39 1st MELISSA RUFFIN 48:40.89 11149 7:51/mile USA DEWITT AR
2nd MARIA WILLIAMS 50:57.65 10442 8:13/mile USA TAMPA FL
3rd DANA KAISER 54:07.05 10309 8:43/mile USA OKLAHOMA CITY OK
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 40-44 1st NATHAN TUMLISON 43:04.89 11390 6:56/mile USA LITTLE ROCK AR
2nd JEFF CHASTAIN 44:48.97 10090 7:13/mile USA NORTH LITTLE ROCK AR
3rd KEN MYERS 46:47.02 11368 7:32/mile USA LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 40-44 1st JENNIFER FASKE 51:07.69 10711 8:14/mile USA MAUMELLE AR
2nd EVA REHKOPF 51:42.13 10379 8:20/mile USA GERMANTOWN TN
3rd KELLY MARCHAND 52:10.23 10942 8:24/mile USA LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 45-49 1st JEFFREY BYERS 42:10.28 10223 6:48/mile USA LITTLE ROCK AR
2nd JOHN HOUSEHOLDER 44:48.39 10294 7:13/mile USA JONESBORO AR
3rd TRAVIS FASKE 48:19.85 10712 7:47/mile USA MAUMELLE AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 45-49 1st ANTOINETTE LASKEY 50:07.76 10328 8:05/mile USA SALT LAKE CITY UT
2nd H WALKER 55:56.15 11267 9:01/mile USA SHERWOOD AR
3rd STEPHANIE PACE 57:21.45 11043 9:15/mile USA LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 50-54 1st SEAN GRADY 44:12.12 10281 7:07/mile USA EULESS TX
2nd KURT FENTON 47:15.30 11370 7:37/mile USA TREVOR WI
3rd KEVIN ANDERSON 49:07.46 10196 7:55/mile USA BENTON AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 50-54 1st JUDY BASS 51:28.06 10499 8:18/mile USA GREENWOOD AR
2nd PAM MCGILL 54:49.49 10345 8:50/mile USA MAYFLOWER AR
3rd EMILY HARTMAN 55:46.42 10288 8:59/mile USA LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 55-59 1st TOM WARD 47:07.20 11397 7:36/mile USA ORLANDO FL
2nd SCOTT MAGILL 48:31.37 10337 7:49/mile USA EDMOND OK
3rd TERRY DIETZLER 48:34.78 10100 7:50/mile USA MEMPHIS TN
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 55-59 1st JANA GRAHAM 56:07.47 10116 9:03/mile USA BARTLESVILLE OK
2nd ANGIE WINSTEAD 59:06.99 10445 9:32/mile USA JACKSONVILLE AR
3rd LYNNE ANKLAM 1:00:33.71 10477 9:46/mile USA GRANBURY TX
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 60-64 1st GREGORY HIEBERT 48:35.06 10291 7:50/mile USA EL DORADO KS
2nd LON HAYS 48:47.56 11391 7:52/mile USA LEXINGTON KY
3rd JOHN MOYER 48:48.80 10155 7:52/mile UMI FRIENDSWOOD TX
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 60-64 1st BERNITA LOVELACE 54:44.83 10136 8:49/mile USA CONWAY AR
2nd VIRGINIA KOSS 1:01:48.24 10325 9:58/mile USA NORTH LITTLE ROCK AR
3rd ANN HEGSTROM 1:01:54.94 10037 9:59/mile USA DE SOTO IA
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 65-69 1st DAVID BRIDGES 54:24.32 10555 8:46/mile USA LITTLE ROCK AR
2nd GARY CORBITT 56:42.03 10638 9:08/mile USA JACKSONVILLE FL
3rd TIM YOUNG 1:01:00.44 10454 9:50/mile USA HARDY AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 65-69 1st JANE STURZAKER 1:02:08.13 10041 10:01/mile AUS CHELTENHAM VI
2nd ALICE YOUNG 1:06:05.30 10451 10:39/mile USA HARDY AR
3rd KAY RYAN 1:10:08.66 11407 11:18/mile USA MEMPHIS TN
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 70-74 1st MANFRED GALATOWITSCH 53:51.45 10033 8:41/mile USA LITTLE ROCK AR
2nd ROY HAYWARD 1:04:34.82 10816 10:24/mile USA NORTH LITTLE ROCK AR
3rd FLOYD HICKS 1:08:26.87 10827 11:02/mile USA NORTH LITTLE ROCK AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 70-74 1st LOU NORTON 1:15:08.24 10159 12:07/mile UMI RICHMOND VA
2nd NENA SHAHEED 1:24:31.57 10021 13:37/mile USA TAMARAC FL
3rd CAROLYN KUPPERMAN 1:35:39.11 10904 15:25/mile USA CLINTON PA
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 75-79 1st DAVID BOOTH 1:00:09.48 10535 9:42/mile USA TYLER TX
2nd DAVID SAMUEL 1:29:42.01 11159 14:28/mile USA MOUNT IDA AR
3rd HAYWOOD CROWDER 1:44:41.39 10007 16:53/mile USA COMPTON CA
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 75-79 1st LENA MACKEY 1:40:22.30 10932 16:11/mile USA LITTLE ROCK, AR AR
2nd JOANNE PRASHAD 1:43:05.53 11092 16:37/mile USA HOUSTON TX
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
M 10K Age Group 80-98 1st CHARLES RAY 1:39:08.80 11110 15:59/mile USA LITTLE ROCK AR
2nd NAGINDRA PRASHAD 1:43:08.01 11093 16:38/mile USA HOUSTON TX
3rd CHARLES HANKINS 1:49:33.76 10788 17:40/mile USA SHERWOOD AR
Award Place Name Time Bib Pace Country City State
F 10K Age Group 80-98 1st LINDA HORNSBY 1:48:08.23 10841 17:26/mile USA SHERWOOD AR