Let Me Run Charlotte 5K 2014 Fall Awards

# of participants: 1331# of finishers: 1058last updated: 2/2/2015 11:57 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace School
Let Me Run Boys Age 9 1st DANIEL SHUTA 21:06.3 130 6:47/mile Cotswold Elementary
2nd KIRKLAND ANDERSON 21:40.0 205 6:58/mile Elizabeth Lane Elementary
3rd MYERS GASTON 22:53.8 62 7:22/mile Charlotte Country Day School
4th PETE PIGNETTI 22:54.1 68 7:22/mile Charlotte Country Day School
5th BEN WALCZAK 23:01.3 241 7:24/mile Fort Mill Elementary
6th WATSON DIETZ 23:14.8 114 7:28/mile Cotswold Elementary
7th DYLAN KAUFFMAN 23:21.0 630 7:30/mile Springfield Elementary
Award Place Name Time Bib Pace School
Let Me Run Boys Age 10 1st JACK JASINSKI 19:05.8 78 6:08/mile Charlotte Latin School
2nd BENJAMIN SPENCER 20:14.6 868 6:30/mile Gaston Day School (M/W 3:30 - 4:45)
3rd ANDREW COTE 20:57.7 767 6:44/mile Weddington Elementary
4th ZACHARY HAINES 20:59.4 593 6:45/mile Sandy Ridge Elementary (T/TH - 5th Grade)
5th MATEO CORDELL 21:12.8 52 6:49/mile Chantilly Montessori
6th JAXSON S. CHASE BROWN 21:55.0 476 7:03/mile Park Road Montessori
7th SANTIAGO MORALES 22:00.2 676 7:04/mile St. Matthew Catholic
Award Place Name Time Bib Pace School
Let Me Run Boys Age 11 1st EVAN SMITH 20:53.5 598 6:43/mile Sandy Ridge Elementary (T/TH - 5th Grade)
2nd GIBBS FORSYTH 21:42.7 419 6:59/mile Olde Providence Elementary
3rd DANIEL NELSON 21:49.9 427 7:01/mile Olde Providence Elementary
4th JOSEPH SCHMITZ 22:03.0 463 7:05/mile Orchard Park Elementary
5th COLE TERRELL 22:07.5 436 7:07/mile Olde Providence Elementary
6th ELIJAH CADDELL 22:08.7 413 7:07/mile Olde Providence Elementary
7th GAVIN BOUTWELL 22:10.2 765 7:08/mile Weddington Elementary
Award Place Name Time Bib Pace School
Let Me Run Boys Age 12+ 1st WALKER TERRELL 23:29.6 531 7:33/mile Randolph Middle
2nd WILL HENDERSON 23:56.1 46 7:42/mile Carmel Middle School
3rd CADE BRANDON 24:03.3 802 7:44/mile York Intermediate
4th MICHAEL KOPCZYNSKI 27:09.3 6 8:44/mile Alexander Graham Middle
5th ANDREW RHODE 27:13.2 186 8:45/mile East Mooresville Intermediate
6th JACOB BLIZARD 27:21.2 181 8:48/mile East Mooresville Intermediate
7th JESUS GARCIA 27:41.4 337 8:54/mile Martin Luther King Jr. Middle
Award Place Name Time Bib Pace School
Open Top Male 1st LUKE TERRELL 21:59.0 1187 7:04/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
Open Top Female 1st KELSEA YOUNT 24:11.6 1211 7:47/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
M Open 1-12 1st CARSON MICHAEL 22:05.0 1347 7:06/mile
2nd RYAN ARO 22:06.4 1358 7:06/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
F Open 1-12 1st SARAH WUERSLIN 25:00.1 1208 8:02/mile
2nd ELLIE COTE 27:06.1 1293 8:43/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
M Open 13-19 1st ALEX DOMEIER 22:53.9 1225 7:22/mile
2nd ETHAN BOUTWELL 22:58.0 1215 7:23/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
F Open 13-19 1st JULIA PHARR 27:14.5 1163 8:46/mile
2nd CASEY LARSEN 27:21.2 1326 8:48/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
F Open 20-29 1st TIA MILLS 29:06.8 1150 9:22/mile
2nd SAMANTHA ROMERO 31:10.6 1310 10:02/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
M Open 30-39 1st ALPHONZO DUBOIS 24:22.3 1226 7:50/mile
2nd JAY BONDURANT 24:23.2 1337 7:50/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
F Open 30-39 1st KATHLEEN LUNSFORD 25:09.3 1328 8:05/mile
2nd SHANNON HARMON 26:37.4 1336 8:34/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
M Open 40-49 1st JEFFREY WALLIS 24:18.4 1265 7:49/mile
2nd BRENDAN PIERCE 24:31.9 1252 7:53/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
F Open 40-49 1st TRACY EDMONDSON 24:47.0 1061 7:58/mile
2nd DANIELLE WEISINGER 26:52.1 1205 8:38/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
M Open 50-98 1st BOB NIXON 23:30.1 1159 7:33/mile
2nd ANTHONY POUNDER 27:58.3 1345 9:00/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
F Open 50-98 1st JOLANDA HENGSTMAN 26:46.1 1087 8:36/mile
2nd PATTY REICH 27:11.8 1172 8:45/mile