Jimmie Johnson Foundation Lake Davidson Sprint Triathlon 2016 Awards

# of participants: 321# of finishers: 301last updated: 9/11/2016 11:16 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
Elite Male 1st DEREK KIDWELL 56:42.5 503 MOORESVILLE NC
2nd BRIAN FRANCIS 59:39.8 508 ANN ARBOR MI
3rd DONNY FORSYTH 59:47.2 507 CHARLOTTE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
Overall Male 1st STEVE OLIPHANT 1:04:08.3 670 CHARLOTTE NC
2nd WILLIAM LEE 1:04:21.8 760 DAVIDSON NC
3rd JARED FRAVEL 1:04:49.8 597 WEST END NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
Overall Female 1st ALLISON REED 1:10:26.8 686 CHARLOTTE NC
2nd JENN STANTON 1:11:03.1 702 CHARLOTTE NC
3rd CAROL ANN HOOD 1:13:27.2 753 CHARLOTTE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
Clydesdale 1st WILL RINKER 1:14:29.7 803 CONCORD NC
2nd MATTHEW HIEMSTRA 1:18:47.4 614 LAKE WYLIE SC
3rd CORY BRINGMAN 1:19:03.2 549 CLEMMONS NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
Athena 1st ERICA CLINARD 1:38:01.6 564 CHARLOTTE NC
2nd BARBARA BROTHERS 1:42:13.0 550 HUNTERSVILLE NC
3rd LAURIE CERTO 1:46:10.5 558 CHARLOTTE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
Male Relay 1st 853 1:11:37.0 853 HUMTERSVILLE NC 2 Olde Guys and a Kid TONY CORDERO / JIM GRAVES / NICK GRAVES
2nd 866 1:12:39.3 866 HUNTERSVILLE NC Skybrook Speed Club CHRIS WEST / ROSS MONKS
3rd 868 1:16:55.4 868 HUNTERSVILLE NC Mohn Jockey's BRIAN CARTER / DALTON FITE / JARED SHAFER
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
Female Relay 1st 864 1:17:01.2 864 DAVIDSON NC FIERCE NICOLE VAN BAELEN / MORGAN DETHMAN / AMBER WIRTH
2nd 876 1:21:06.3 876 CORNELIUS NC Bodyglide Blisters & Bengay JULIE KLAPP / ELIZABETH LIFER / TONYA MOSES
3rd 856 1:29:49.8 856 MOORESVILLE NC HBIC ROSEANN HARRILL / DANA CHRISTIAN / MELANY HAWKINS
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
Mixed Relay 1st 873 1:03:45.1 873 MOORESVILLE NC The Rats PHIL RATCLIFF / ADAM RATCLIFF / CHARLOTTE RATCLIFF
2nd 874 1:05:13.1 874 DAVIDSON NC Team Romamon RON WALTERS / MARK PETERSON / MONICA SMITH
3rd 867 1:07:11.6 867 CHARLOTTE NC Can't Stop a Trane ELIZABETH WHITAKER / ERIC CONKLIN / JUN YANG
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 14 & Under 1st MATTHEW WIMBERLY 1:29:34.5 732 WEST END NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 14 & Under 1st MAKENNA TOPP 1:14:08.5 713 CHARLOTTE NC
2nd PATRICE HINKSON 1:25:47.1 617 HUNTERSVILLE NC
3rd SYDNEY KISER 1:26:46.3 635 DENVER NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 15-19 1st ZACHARY VAZQUEZ 1:09:23.1 721 HUNTERSVILLE NC
2nd EJ MCGINNISS 1:11:07.1 766 BROWN SUMMIT NC
3rd KEENAN BURGESS 1:15:42.0 555 CHARLOTTE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 15-19 1st KERRINGTON MANER 1:35:51.5 780 HUNTERSVILLE NC
2nd SYDNEY BRAUN 2:21:36.7 548 CHARLOTTE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 20-24 1st WYATT FEDORKA 1:10:26.1 590 MOORESVILLE NC
2nd SEKOU VAUGHN 1:15:49.7 775 PORTSMOUTH VA
3rd RYAN REED 1:23:21.6 811 CORNELIUS NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 20-24 1st TORI GOLASZEWSKI 1:34:40.5 601 CHARLOTTE NC
2nd MCKENZIE PUBLICOVER 1:42:56.1 683 CHARLOTTE NC
3rd VANESSA LUCERO 2:16:56.6 645 CHARLOTTE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 25-29 1st ANDY SMITH 1:06:52.3 774 HORSHAM PA
2nd BENJAMIN KENNEDY 1:07:11.7 801 DAYTONA BEACH FL
3rd MICHAEL TKACHUK 1:12:52.0 712 MATTHEWS NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 25-29 1st ELIZABETH CRIBB 1:24:02.4 576 CHARLOTTE NC
2nd AOIFE KAVANAGH 1:24:42.4 797 CHARLOTTE NC
3rd BRITTANY CONNER 1:26:22.3 742 CHARLOTTE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 30-34 1st ERIC BAILEY 1:05:18.0 536 CORNELIUS NC
2nd JACOB GROVE 1:06:39.8 604 CHARLOTTE NC
3rd ADAM FANCHER 1:07:21.7 588 CHARLOTTE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 30-34 1st MELISSA HOWARD 1:13:56.1 622 MOORESVILLE NC
2nd ASHLEY PARLETT 1:14:01.4 675 MOORESVILLE NC
3rd JESSICA HARVEY 1:28:41.1 610 CATAWBA NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 35-39 1st DANIEL PANCOTTO 1:05:44.8 672 CONCORD NC
2nd MATTHEW SAUER 1:05:52.9 804 MOORESVILLE NC
3rd SCOTT LAGASSE 1:08:03.4 759 ST. AUGUSTINE FL
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 35-39 1st ROBIN SCHROYER 1:14:56.6 783 HICKORY NC
2nd REGINA LAWSON 1:19:32.4 641 CONCORD NC
3rd HILLARY HALSTEAD 1:21:00.0 605 HUNTERSVILLE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 40-44 1st JIMMIE JOHNSON 1:05:11.6 48 CHARLOTTE NC
2nd MIKE SMITH 1:06:13.0 784 MOORESVILLE NC
3rd JOE LAMONICA 1:07:19.4 802 MOORESVILLE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 40-44 1st ANNABELLE LEUTHARDT 1:20:12.9 762 MOORESVILLE NC
2nd TRACIE CHAN 1:24:42.1 740 CHARLOTTE NC
3rd SHEENA WIMBERLY 1:24:51.8 733 WEST END NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 45-49 1st ERIC MAGNUSON 1:08:57.6 647 HUNTERSVILEE NC
2nd MARK OLSON 1:10:15.9 807 DAVIDSON NC
3rd MARK LOFTIN 1:14:31.0 779 CORNELIUS NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 45-49 1st ELAYNE RAUCH 1:25:28.1 684 HUNTERSVILLE NC
2nd GLORIA ELLIOTT 1:31:35.4 587 HARRISBURG NC
3rd JACKIE CODY 1:38:32.0 741 DENVER NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 50-54 1st CHUCK FEDORKA 1:13:49.2 589 MOORESVILLE NC
2nd ROBERT ROSE 1:14:27.8 690 PINEVILLE NC
3rd JP RIOU 1:16:16.8 771 MOORESVILLE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 50-54 1st POLLY NAGELL 1:17:30.2 665 ASHBURN VA
2nd MELISA MOHN 1:20:37.7 661 HUNTERSVILLE NC
3rd DENISE IMHOFF 1:22:29.3 624 CORNELIUS NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 55-59 1st DAVE KOONTZ 1:06:53.6 636 CHARLOTTE NC
2nd MIKE WELLS 1:17:34.7 727 LE MARS IA
3rd MICHAEL BARRETT 1:22:50.0 538 CHAPEL HILL NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 55-59 1st SUSAN AIRHEART 1:21:57.8 790 CHARLOTTE NC
2nd BECKY DE MOURA 1:26:13.1 578 CHARLOTTE NY
3rd CHERYL MOORE 1:28:11.2 781 HUNTERSVILLE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 60-64 1st TOM TORKILDSEN 1:16:45.3 714 MATTHEWS NC
2nd WALLACE WARREN 1:17:58.4 777 CHARLOTTE NC
3rd ERNEST SHAVER 1:18:39.4 695 SMYRNA SC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 60-64 1st MELONIE NORRIS 1:18:00.7 769 CHARLOTTE NC
2nd DIANNE ALLEN 1:25:13.5 532 CHARLOTTE NC
3rd LEE HENDERSON 1:57:54.1 752 CHARLOTTE NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 65-69 1st TERRY FARMERT 1:19:06.7 747 CHARLOTTE NC
2nd THOMAS MAHER 1:27:03.2 764 CHARLOTTE NC
3rd ANDRE VONSIATSKY 1:42:30.8 722 CLEMMONS NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 65-69 1st SUSAN BEAUMONT 1:47:13.2 539 DAVIDSON NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
M Age Group 70 & Over 1st ROBERT MAYDOLE 1:38:23.6 653 DAVIDSON NC
Award Place Name Time Bib City ST Relay Name Relay Members
F Age Group 70 & Over 1st SHARON KOONTZ 2:11:21.9 637 CHARLOTTE NC