HomeRun for Habitat 5K 2013 Awards

# of participants: 942# of finishers: 733last updated: 10/15/2014 8:48 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
Overall Male 1st ROBERT MING 17:34.70 105 20 SOUTHAVEN MS 5:40/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
Overall Female 1st NICOLE PELL 20:51.42 119 34 OLIVE BRANCH MS 6:43/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
Male Master 1st JIMMY FRENCH 21:21.41 42 45 HERNANDO MS 6:53/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
Female Master 1st JENNIFER PRESTON 23:29.73 935 43 SOUTHAVEN MS 7:34/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
Male Grand Master 1st LUAN CHAMPLIN 23:29.48 300 50 OLIVE BRANCH MS 7:34/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
Female Grand Master 1st TAMMY MARTIN 25:33.03 100 51 SOUTHAVEN MS 8:14/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 1-9 1st ROB HAYES 32:40.20 301 9 10:32/mile
2nd JEB BRYAN 36:49.23 890 9 MEMPHIS TN 11:52/mile
3rd ZACH DENNIE 37:51.51 719 9 HERNANDO MS LEWISBURG 12:12/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 1-9 1st LAUREL ALLEN 26:32.19 402 9 OLIVE BRANCH MS CENTER HILL 8:33/mile
2nd BELLA NAPOLI 40:36.31 346 8 13:05/mile
3rd VALERIE ALDINGER 52:45.61 330 6 17:01/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 10-14 1st DEVIN FOELLER 22:42.34 470 14 NESBIT MS DESOTO CENTRAL 7:19/mile
2nd ELI FRENCH 24:15.85 41 14 HERNANDO MS 7:49/mile
3rd COLLIN FOSTER 26:22.13 38 11 HORN LAKE MS 8:30/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 10-14 1st MIKAELAH MUSE 21:40.47 113 13 SOUTHAVEN MS 6:59/mile
2nd EMILY GRAHAM 26:11.52 565 14 HERNANDO MS HERNANDO 8:26/mile
3rd KARSYN LAUFENBERG 26:30.92 749 14 OLIVE BRANCH MS LEWISBURG 8:33/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 15-19 1st DALTON CARVER 17:55.22 407 18 OLIVE BRANCH MS CENTER HILL 5:46/mile
2nd BRANDON GARCIA 19:48.83 47 16 SOUTHAVEN MS 6:23/mile
3rd ISRAEL SELF 20:25.16 149 19 MEMPHIS TN 6:35/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 15-19 1st JORDAN SIMPSON 22:58.22 625 19 HERNANDO MS HERNANDO 7:24/mile
2nd ASHLINN WEBSTER 24:26.84 653 17 HERNANDO MS HERNANDO 7:53/mile
3rd PAIGE MCKINNEY 24:36.66 227 17 SOUTHAVEN MS 7:56/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 20-24 1st BRENT LAMER 25:26.44 978 24 CORDOVA TN 8:12/mile
2nd BRENT EMBRY 26:58.08 848 24 SOUTHAVEN MS SOUTHAVEN 8:41/mile
3rd DANG XIONG 28:47.10 191 24 CORDOVA TN 9:17/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 20-24 1st CHELSEA TROUTMAN 23:51.45 995 24 COLLIERVILLE TN LEWISBURG 7:41/mile
2nd KAITLIN HIGGINBOTHAM 32:42.18 69 22 SOUTHAVEN MS 10:32/mile
3rd MEGHAN VAUGHAN 32:50.98 180 23 OLIVE BRANCH MS 10:35/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 25-29 1st TYLER FENNEMA 19:51.66 338 25 6:24/mile
2nd CHRIS HOPKINS 21:46.86 328 28 7:01/mile
3rd GARRETT CLARK 22:21.53 840 25 HERNANDO MS SOUTHAVEN 7:12/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 25-29 1st JENNIFER WARREN 24:23.97 324 29 7:52/mile
2nd MARY DEAL 24:36.68 963 27 COLLIERVILLE TN 7:56/mile
3rd JULIANNE RUDZENA 25:50.43 989 27 MEMPHIS TN 8:20/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 30-34 1st JOSH FAWLEY 18:31.09 342 32 5:58/mile
2nd MATT HOOD 22:36.19 738 33 SOUTHAVEN MS LEWISBURG 7:17/mile
3rd NICK MANLEY 23:42.14 334 34 7:38/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 30-34 1st ELIZABETH POND 26:09.82 323 31 8:26/mile
2nd ALLISON STANFORD 26:29.10 872 33 OLIVE BRANCH MS SOUTHAVEN 8:32/mile
3rd KRISTIN BETTIS 26:36.67 275 33 SOUTHAVEN MS 8:35/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 35-39 1st GREG PERRY 19:23.88 122 37 OLIVE BRANCH MS 6:15/mile
2nd MICHAEL PARKER JR 19:33.29 987 36 SOUTHAVEN MS 6:18/mile
3rd VON RALLS 22:05.96 258 38 OLIVE BRANCH MS 7:07/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 35-39 1st SANDY ANTONIAN 25:27.35 886 39 SOUTHAVEN MS 8:12/mile
2nd REESE SISCO 28:18.37 153 36 SOUTHAVEN MS 9:07/mile
3rd JO BURES 30:15.75 15 36 SOUTHAVEN MS 9:45/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 40-44 1st DANNY SCALLIONS 21:54.27 144 44 COLDWATER MS 7:03/mile
2nd MIKE LITTLE 22:43.90 588 43 SOUTHAVEN MS HERNANDO 7:19/mile
3rd BOBBY MARTIN 24:13.35 979 42 MEMPHIS TN 7:48/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 40-44 1st JODY JORDAN 26:12.03 90 41 OLIVE BRANCH MS 8:27/mile
2nd AMY ALLEN 27:16.71 401 40 OLIVE BRANCH MS CENTER HILL 8:47/mile
3rd HEATHER CHAMBLISS 29:12.48 19 42 SOUTHAVEN MS 9:25/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 45-49 1st KEVIN BYRD 21:52.41 953 45 OLIVE BRANCH MS 7:03/mile
2nd DAVID CATES 22:31.89 892 47 PONTOTOC MS 7:16/mile
3rd MARIO GARCIA 24:15.85 48 46 SOUTHAVEN MS 7:49/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 45-49 1st TINA MCMURRY 28:15.89 311 46 9:07/mile
2nd JEAN STEPHENSON 28:25.89 991 46 OLIVE BRANCH MS 9:10/mile
3rd TURNER HUGH 30:08.23 262 48 SOUTHAVEN MS 9:43/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 50-54 1st MIKE SIMPSON 24:10.85 626 54 HERNANDO MS HERNANDO 7:48/mile
2nd PAUL DAVIS 25:04.99 898 52 OLIVE BRANCH MS 8:05/mile
3rd RAY DENISON 25:18.04 27 52 LAKE CORMORANT MS 8:09/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 50-54 1st JENNY MALONE 26:32.50 677 51 LAKE CORMORANT MS LAKE CORMORANT 8:33/mile
2nd PEGGY COSBEY 26:36.66 21 53 OLIVE BRANCH MS 8:35/mile
3rd BECKY CATES 26:42.80 891 50 PONTOTOC MS 8:37/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 55-59 1st JERRY RUBY 23:44.09 140 57 OLIVE BRANCH MS 7:39/mile
2nd SCOTT COSBEY 25:30.60 22 55 OLIVE BRANCH MS 8:13/mile
3rd HAROLD FULGHUM 31:09.44 903 58 MEMPHIS TN 10:03/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 55-59 1st PATTY BRASFIELD 29:22.94 226 56 GERMANTOWN TN 9:28/mile
2nd SARAH EDMISTON 29:35.50 30 56 HORN LAKE MS 9:32/mile
3rd RUTH GAMMELL 38:40.32 851 56 HERNANDO MS SOUTHAVEN 12:28/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 60-64 1st MICHAEL SMITH 32:39.75 158 64 OLIVE BRANCH MS 10:32/mile
2nd DONALD POUNDS 56:36.00 126 60 SOUTHAVEN MS 18:15/mile
3rd WALTER SCHINGLE 56:55.56 148 60 HORN LAKE MS 18:21/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 60-64 1st SHARON SIMPSON 44:38.15 253 61 BYHALIA MS 14:23/mile
2nd KATHERINE NELSON 49:35.17 287 61 SOUTHAVENS MS 15:59/mile
3rd MARY PURDY 49:54.00 936 64 NESBIT MS 16:05/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 65-69 1st BOB TEUTSCH 25:18.32 941 69 MEMPHIS TN 8:09/mile
2nd ALLEN TUTHILL JR. 27:40.48 179 65 BATESVILLE MS 8:55/mile
3rd BRUCE FRANCE 28:56.33 39 65 SOUTHAVEN MS 9:20/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 65-69 1st PATRICIA TANNER 49:49.93 940 67 OLIVE BRANCH MS 16:04/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
M 5K 70-98 1st NEIL HALL 25:54.14 907 74 HERNANDO MS 8:21/mile
2nd MARSHALL JONES 26:57.74 916 72 HERNANDO MS 8:41/mile
Award Place Name Time Bib Age City ST School Name Pace
F 5K 70-98 1st NANCY BRADLEY 49:50.06 308 70 16:04/mile