Hannibal Cannibal 2020 Awards

# of participants: 1075# of finishers: 894last updated: 7/8/2020 1:42 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
5K Male Overall 1st Miles Sheppard 16:38 5:21/mile 1 16 1 10:37 1 6:01 1 709
2nd Andrew Berndt 18:10 5:50/mile 2 21 1 12:01 2 6:09 2 776
3rd Jake Goldsborough 19:01 6:07/mile 3 38 1 12:13 4 6:48 3 602
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
5K Female Overall 1st Delaney Straus 22:04 7:05/mile 1 16 1 14:30 27 7:33 14 1118
2nd Claudia Nichols 23:13 7:28/mile 2 18 2 15:07 33 8:06 26 1215
3rd Kayla Starman 23:18 7:29/mile 3 37 1 14:57 32 8:21 33 1110
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
10K Male Overall 1st Jay Hill 38:53 6:16/mile 1 40 1 32:07 1 6:45 1 905
2nd Ryan Robertson 44:13 7:08/mile 2 36 1 36:43 4 7:30 2 1418
3rd Antonio Rivera 44:14 7:08/mile 3 17 1 36:10 2 8:03 8 1459
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
10K Female Overall 1st Carly Garnett 44:58 7:15/mile 1 21 1 37:03 5 7:54 6 864
2nd Lily Ende 46:52 7:33/mile 2 20 2 38:19 9 8:33 15 832
3rd Monica Garrett 48:41 7:51/mile 3 31 1 40:08 14 8:33 14 1233
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
15K Male Overall 1st Thomas Cormier 52:51 5:40/mile 1 21 1 46:38 1 6:13 1 569
2nd Julio Juarez 1:00:57 6:32/mile 2 48 1 53:30 2 7:27 2 931
3rd Kacper Wiszowaty 1:06:57 7:11/mile 3 24 2 58:13 3 8:44 17 1260
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
15K Female Overall 1st Renee White 1:08:46 7:22/mile 1 44 1 1:00:42 5 8:04 4 1359
2nd Dawn Forbes 1:12:58 7:49/mile 2 51 1 1:04:46 13 8:12 6 1332
3rd Sarah Ehrhardt 1:13:50 7:55/mile 3 39 1 1:05:04 15 8:46 18 829
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 1-11 1st Tanner Caldwell 27:55 8:58/mile 74 8 1 15:31 39 12:24 293 806
2nd Oliver Witte 28:06 9:02/mile 78 10 2 17:27 84 10:39 151 1302
3rd Solomon Ware 28:13 9:04/mile 79 11 3 18:38 133 9:34 95 1157
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 1-11 1st Azelynn Wilson 28:02 9:01/mile 35 11 1 18:20 112 9:42 104 1184
2nd Amity Wilson 28:06 9:02/mile 36 9 2 18:23 116 9:42 105 1182
3rd Kendall Kurz 29:44 9:33/mile 50 11 3 19:34 168 10:09 123 944
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 12-15 1st Conner Diaz 20:00 6:25/mile 7 15 1 12:46 8 7:14 8 1329
2nd Ben Chance 20:09 6:29/mile 8 14 2 13:06 11 7:03 4 1200
3rd Joe Warning 20:49 6:41/mile 14 13 3 13:15 14 7:34 15 1257
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 12-15 1st Grace Buschling 23:54 7:41/mile 5 15 1 15:19 37 8:34 44 566
2nd Alexandria Meyers 24:05 7:44/mile 6 15 2 15:35 42 8:30 39 1249
3rd Abbie Martin 24:50 7:59/mile 9 13 3 16:07 58 8:43 49 977
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 16-19 1st Noah Stout 19:07 6:08/mile 4 16 2 12:03 3 7:03 5 722
2nd Dawson McCown 19:21 6:13/mile 5 16 3 12:16 5 7:05 6 657
3rd Colton Hearn 19:40 6:19/mile 6 16 4 12:33 6 7:06 7 898
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 16-19 1st Emmalee Williams 24:56 8:01/mile 11 16 3 16:22 62 8:33 40 1367
2nd Madyson Brown 26:39 8:34/mile 19 19 4 17:08 71 9:30 89 1198
3rd Megan McMillen 26:48 8:37/mile 20 16 5 17:22 80 9:26 82 1007
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 20-24 1st Austin Mast 22:02 7:05/mile 21 23 2 14:06 22 7:56 23 985
2nd Luc Booher 23:21 7:30/mile 31 21 3 15:16 36 8:05 25 557
3rd Chance Haes 24:33 7:53/mile 38 23 4 15:47 53 8:46 52 886
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 20-24 1st Taylor Lyles 27:32 8:51/mile 24 21 1 18:03 103 9:28 87 1344
2nd Katelyn Obert 27:57 8:59/mile 30 21 2 17:38 89 10:19 136 676
3rd Sydney Meyer 28:53 9:17/mile 45 24 3 18:59 146 9:53 113 1014
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 25-29 1st Dylan Thomure 22:38 7:16/mile 24 25 1 14:41 29 7:56 22 5879
2nd Treor Billings 22:39 7:17/mile 25 27 2 14:14 24 8:25 35 779
3rd Christian Witte 24:17 7:48/mile 36 25 3 15:35 43 8:41 48 1469
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 25-29 1st Miranda Karger 24:52 7:59/mile 10 25 1 1487
2nd Christina Ruiz 27:53 8:57/mile 29 29 2 18:06 105 9:46 108 1081
3rd Kelsey Voss 28:19 9:06/mile 38 26 3 18:08 106 10:10 124 1225
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 30-34 1st Billy Garrett 20:13 6:30/mile 9 33 1 12:36 7 7:37 16 600
2nd Caleb Voss 24:40 7:56/mile 41 32 2 15:50 54 8:50 57 1224
3rd Kollin Craig 24:49 7:58/mile 45 31 3 16:29 64 8:20 32 818
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 30-34 1st Cierra Hiland 24:30 7:52/mile 8 33 1 16:01 57 8:29 38 1241
2nd Sarah Haley 28:02 9:00/mile 33 34 2 18:38 132 9:23 80 1336
3rd Alisha Hinds 28:28 9:09/mile 39 34 3 18:24 117 10:04 119 1242
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 35-39 1st Brandon Rollins 24:54 8:00/mile 48 38 2 15:56 56 8:58 61 1077
2nd Nathan Haley 25:31 8:12/mile 52 35 3 16:46 68 8:44 50 1335
3rd Raymond Gaines 26:05 8:23/mile 54 37 4 16:53 69 9:12 72 1395
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 35-39 1st Angela Matlock 23:49 7:39/mile 4 35 2 15:34 41 8:15 28 1493
2nd Amelia Schachtsiek 25:12 8:06/mile 14 35 3 16:13 60 8:59 62 1087
3rd Caroline Bode 26:05 8:23/mile 16 36 4 17:18 78 8:47 53 784
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 40-44 1st Gary Hackmann 20:25 6:34/mile 11 42 1 13:09 12 7:16 9 1396
2nd Adam Wilt 21:47 7:00/mile 19 41 2 14:00 21 7:46 18 1186
3rd Heath Otte 23:59 7:43/mile 35 42 3 15:31 38 8:28 37 1413
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 40-44 1st Ashlee Falconer 25:04 8:03/mile 12 40 1 16:15 61 8:49 55 5894
2nd Cammie Dorsey 25:08 8:05/mile 13 40 2 16:34 65 8:33 41 5892
3rd Susan Hester 26:05 8:23/mile 15 41 3 17:16 77 8:48 54 1274
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 45-49 1st Mark Episcopo 23:27 7:32/mile 32 48 1 15:09 34 8:18 31 1239
2nd David Hays 23:28 7:32/mile 33 45 2 15:34 40 7:54 20 5925
3rd Mark Salter 24:33 7:53/mile 39 49 3 15:44 48 8:49 56 1086
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 45-49 1st Barbara Berndt 24:12 7:47/mile 7 47 1 15:38 45 8:34 42 777
2nd Monica Mast 27:49 8:56/mile 27 49 2 18:23 114 9:26 83 986
3rd Cherie Frericks 30:28 9:47/mile 61 49 3 19:49 182 10:39 152 5881
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 50-54 1st Bill Meirink 27:33 8:51/mile 67 53 1 18:00 100 9:33 92 1011
2nd David Salmon 29:11 9:23/mile 95 53 2 18:29 124 10:42 153 700
3rd Brant Frey 29:29 9:28/mile 98 50 3 18:53 142 10:35 146 597
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 50-54 1st Beth Newton 28:38 9:12/mile 43 52 1 18:24 118 10:14 126 1027
2nd DEBBIE King 33:57 10:55/mile 117 54 2 21:49 267 12:08 270 636
3rd Joni Frieden 34:07 10:58/mile 121 51 3 21:56 274 12:11 275 860
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 55-59 1st joseph Petty 22:40 7:17/mile 26 57 1 14:23 25 8:17 30 1451
2nd Martin Cunningham 27:02 8:41/mile 59 58 2 17:39 90 9:22 78 573
3rd Talmadge Brenner 27:43 8:54/mile 71 57 3 18:02 102 9:41 102 792
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 55-59 1st janeriley07@gmail.com Riley 30:04 9:40/mile 53 59 1 19:49 183 10:15 127 1456
2nd Stephanie Rankin 32:20 10:24/mile 88 55 2 21:03 236 11:17 205 691
3rd Nancy Dreyer 33:57 10:55/mile 116 58 3 21:29 254 12:28 299 827
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 60-64 1st Mike Maupin 25:00 8:02/mile 49 64 1 15:51 55 9:09 71 1347
2nd Art Witte 26:09 8:24/mile 56 60 2 17:02 70 9:06 68 1468
3rd Michael Sesler 28:28 9:09/mile 86 63 3 18:28 123 9:59 117 1095
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 60-64 1st Cheresa Stelle 31:19 10:04/mile 75 61 1 19:52 189 11:26 219 1112
2nd Diane Addison 33:33 10:47/mile 109 61 2 21:57 277 11:35 229 756
3rd priscilla Long 39:01 12:33/mile 196 62 3 23:58 364 15:03 421 961
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 65-69 1st David Eicken 29:42 9:33/mile 102 69 1 18:58 144 10:44 158 583
2nd Terry Hollenberg 30:16 9:44/mile 111 66 2 19:24 160 10:52 169 909
3rd steve White 34:50 11:12/mile 162 67 3 22:35 305 12:14 278 1170
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 65-69 1st Toni Turner 32:35 10:28/mile 91 65 1 21:19 246 11:15 203 1143
2nd Sue Dorsey 37:17 11:59/mile 169 66 2 24:23 380 12:54 323 5907
3rd Jane Noard 38:10 12:16/mile 186 67 3 23:38 351 14:32 403 1033
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 70-74 1st Don Kirk 35:34 11:26/mile 172 73 1 23:18 338 12:15 283 1474
2nd Lindell Shumake 40:30 13:01/mile 208 70 2 26:16 433 14:13 391 5865
3rd Robert Reed 47:39 15:19/mile 244 73 3 30:27 520 17:12 493 694
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 5K 70-74 1st Claudia Lennon 44:35 14:20/mile 252 71 1 28:34 484 16:01 457 952
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 75-79 1st John Schneller 30:49 9:54/mile 120 76 1 20:01 197 10:48 162 5863
2nd James J Marchino 44:01 14:09/mile 224 78 2 28:41 488 15:20 430 652
3rd George Ballinger 45:26 14:36/mile 229 75 3 28:50 491 16:36 475 771
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 5K 80-99 1st Larry Kloppe 47:08 15:09/mile 240 80 1 28:56 493 18:11 521 938
2nd Gene Hall 47:13 15:11/mile 241 89 2 30:04 515 17:09 490 5882
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 10K 1-11 1st Emmalyn Smith 1:14:49 12:04/mile 49 11 1 1:02:01 124 12:47 105 1103
2nd Blakleigh Haubrich 1:28:07 14:12/mile 70 8 2 1:11:49 143 16:17 141 891
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 10K 12-15 1st Sam Northcutt 46:03 7:25/mile 6 13 1 37:35 6 8:28 13 1037
2nd Gage Gibson 51:19 8:16/mile 23 14 2 41:58 28 9:21 35 869
3rd Landen Chapman 54:26 8:46/mile 33 12 3 44:59 47 9:26 38 1387
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 10K 12-15 1st Kailyn Stann 49:23 7:57/mile 4 12 1 40:44 17 8:39 17 5939
2nd Anna Rivera 53:48 8:40/mile 8 15 2 44:13 39 9:35 40 1458
3rd Sadie Levy 1:29:04 14:21/mile 71 13 3 1:12:51 145 16:12 140 1310
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 10K 16-19 1st Logan Marks 53:14 8:35/mile 27 17 2 40:21 15 12:52 108 1492
2nd Levi Fox 55:24 8:56/mile 35 16 3 45:23 48 10:01 56 857
3rd Adam Albright 56:43 9:08/mile 44 19 4 44:30 42 12:12 96 1304
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 10K 16-19 1st Delaney Miller 55:22 8:55/mile 12 18 1 45:59 53 9:23 36 1015
2nd Elizabeth Northcutt 1:04:32 10:24/mile 31 16 2 53:22 91 11:10 81 1035
3rd Justice Mayes 1:15:52 12:14/mile 55 17 3 1:02:52 127 12:59 111 994
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 10K 20-24 1st Eric Hugenberg 48:04 7:45/mile 9 24 1 39:13 11 8:50 21 913
2nd Cash Caldwell 59:50 9:39/mile 56 20 2 48:34 71 11:16 85 805
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 10K 20-24 1st Amanda Atwood 1:19:10 12:46/mile 59 21 3 1:03:29 128 15:40 135 544
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 10K 25-29 1st Neil Hugenberg 48:25 7:48/mile 10 29 1 39:37 12 8:48 20 1309
2nd Daniel Davidson 50:31 8:08/mile 17 28 2 41:09 21 9:21 34 575
3rd Matt Nall 51:40 8:20/mile 24 28 3 41:48 26 9:51 48 1023
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 10K 25-29 1st Hannah Cramsey 51:08 8:14/mile 5 26 1 42:10 29 8:58 24 1389
2nd RACHELLE Hillen 56:06 9:02/mile 13 28 2 46:42 59 9:24 37 619
3rd Jamie Hodges 57:47 9:19/mile 15 26 3 47:50 67 9:56 52 1403
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 10K 30-34 1st Michael Miller 52:13 8:25/mile 25 34 1 43:00 34 9:12 30 661
2nd Jeff Neese 52:48 8:31/mile 26 32 2 43:46 36 9:01 26 1025
3rd Levi Strube 53:51 8:41/mile 29 33 3 44:56 46 8:54 23 1122
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 10K 30-34 1st Paige Sparks 52:23 8:26/mile 7 30 2 43:08 35 9:14 31 1362
2nd Whitney Jackson 55:05 8:53/mile 10 32 3 44:08 38 10:57 78 626
3rd Megan Hillen 1:00:40 9:47/mile 24 34 4 49:04 77 11:36 88 618
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 10K 35-39 1st Dan Bailey 45:33 7:20/mile 5 39 2 37:56 8 7:36 3 1433
2nd Jeremy Grootens 47:12 7:36/mile 8 37 3 39:01 10 8:11 10 883
3rd Andrew Linsenbardt 49:13 7:56/mile 12 38 4 40:04 13 9:08 27 643
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
F 10K 35-39 1st Emily Ver Meer 51:26 8:17/mile 6 35 1 42:17 31 9:09 28 1145
2nd Stephanie Janson 55:14 8:54/mile 11 37 2 45:34 49 9:39 42 1278
3rd Jacinda Hurley 58:46 9:28/mile 17 35 3 48:01 69 10:45 72 623
Award Place Name Time Pace Gender Place Age Age Group Rank LL Ascent LL Ascent Rank LL Descent LL Descent Rank Bib
M 10K 40-44 1st Benjamin Hobbs 46:19 7:28/mile 7 42 2 37:55 7 8:24 12 621
2nd Gabriel Sison 48:52 7:52/mile 11 40 3 40:58 20 7:53 5 713
3rd Dan Vale 50:34 8:09/mile 18 42 4 41:49 27 8:45 19 733