The Great 38 2016 Awards

# of participants: 771# of finishers: 607last updated: 10/12/2016 10:23 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace
8 Mile Overall Male 1st JOSEPH CHEBET 41:32.59 107 5:11/mile
2nd ANDREW MONAGHAN 41:33.45 420 5:11/mile
3rd CHAD BERRY 47:25.90 45 5:55/mile
Award Place Name Time Bib Pace
8 Mile Overall Female 1st EMMA NEIGEL 49:01.30 433 6:07/mile
2nd MCKENNA COUGHLIN 55:22.32 134 6:55/mile
3rd ERIN BALL 56:38.14 27 7:04/mile
Award Place Name Time Bib Pace
3 Mile Overall Male 1st DENNIS IRWIN 18:55.78 728 6:18/mile
2nd TRIP JOHNSON 19:18.86 304 6:26/mile
3rd BEN BROTHERTON 19:46.18 741 6:35/mile
Award Place Name Time Bib Pace
3 Mile Overall Female 1st MEG MARTZ 20:42.79 377 6:54/mile
2nd MCKENNA MANGOLD 22:39.85 370 7:33/mile
3rd KIMIKO GRIFFITH 22:54.40 243 7:38/mile
Award Place Name Time Bib Pace
8 Mile Male Master 1st LEE COHEN 55:45.56 903 6:58/mile
Award Place Name Time Bib Pace
8 Mile Female Master 1st ESTHER SANDERS 1:01:34.35 513 7:41/mile
Award Place Name Time Bib Pace
3 Mile Male Master 1st RANDY BURT 21:22.50 80 7:07/mile
Award Place Name Time Bib Pace
3 Mile Female Master 1st ALICE KELLY MORGAN 23:54.25 701 7:58/mile
Award Place Name Time Bib Pace
8 Mile Male Grand Master 1st RICHARD RASPET 58:06.91 475 7:15/mile
Award Place Name Time Bib Pace
8 Mile Female Grand Master 1st JODI DAVIS 1:02:03.18 155 7:45/mile
Award Place Name Time Bib Pace
3 Mile Male Grand Master 1st ADAM GUSSOW 21:40.65 247 7:13/mile
Award Place Name Time Bib Pace
3 Mile Female Grand Master 1st KENT MAGEE 27:56.36 367 9:18/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 10-14 1st GATES ALLEN 1:22:46.11 900 10:20/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 10-14 1st INDY AYERS 1:21:14.91 22 10:09/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 15-19 1st JAKE BLAIR 1:26:04.93 915 10:45/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 15-19 1st MYRIAM SANDERS 1:06:44.60 515 8:20/mile
2nd ELIZABETH FOGARTY 1:11:10.77 207 8:53/mile
3rd EMMA DAVIS 1:11:19.73 154 8:54/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 20-24 1st WADE LINDLEY 57:05.45 911 7:08/mile
2nd AUSTIN FORTENBERRY 57:47.79 208 7:13/mile
3rd ZANE COLEMAN 1:11:39.65 126 8:57/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 20-24 1st ALLISON BRADY 1:03:22.14 62 7:55/mile
2nd CASSIDY BLAYLOCK 1:05:00.22 51 8:07/mile
3rd ELIZABETH CRUSH 1:06:25.24 148 8:18/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 25-29 1st TIM MCAVOY 56:20.13 387 7:02/mile
2nd TAYLOR BRANTLEY 1:11:44.30 63 8:58/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 25-29 1st ERICA MARCONI 58:21.42 371 7:17/mile
2nd LORI BETH ELLIS 1:03:15.17 193 7:54/mile
3rd SARAH SCOTT 1:03:21.46 521 7:55/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 30-34 1st TODD GRIFFITH 48:26.62 244 6:03/mile
2nd BRENT WATSON 49:41.93 634 6:12/mile
3rd WILL MACKENZIE 58:02.73 363 7:15/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 30-34 1st BRITTANY BARBEE 1:00:14.66 33 7:31/mile
2nd JENNIFER SAMUELS 1:04:07.63 510 8:00/mile
3rd JESSICA CALDWELL 1:05:34.44 86 8:11/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 35-39 1st ADAM BERRYHILL 51:52.72 901 6:29/mile
2nd DREW MEISENHEIMER 53:08.82 406 6:38/mile
3rd MATTHEW VOLLOR 57:25.15 619 7:10/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 35-39 1st MARIANA JURSS 59:51.48 321 7:28/mile
2nd MELANIE MILLS 1:03:59.35 412 7:59/mile
3rd REED TOMS 1:05:19.93 909 8:09/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 40-44 1st SHANNON SINGLETARY 56:27.70 546 7:03/mile
2nd MARTY BOST 56:45.45 56 7:05/mile
3rd MARCUS UELTSCHEY 1:00:33.43 601 7:34/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 40-44 1st SARAH ROWLETT 1:06:16.94 504 8:17/mile
2nd MICHELE ALEXANDRE 1:07:57.27 9 8:29/mile
3rd CANDY BLALOCK 1:14:44.20 50 9:20/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 45-49 1st NICHOLAS WOLF 56:34.82 650 7:04/mile
2nd JOHN DARNELL 1:04:17.21 152 8:02/mile
3rd RICK KAGEY 1:07:16.33 324 8:24/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 45-49 1st CAROLYN FREIWALD 1:04:59.84 215 8:07/mile
2nd LEIGH CHRISTIAN 1:07:59.23 109 8:29/mile
3rd AMANDA TOLLISON 1:12:17.94 593 9:02/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 50-54 1st WADE HOLLAND 1:00:40.69 273 7:35/mile
2nd TIM POTTS 1:00:43.46 467 7:35/mile
3rd TODD BALDWYN 1:02:07.38 26 7:45/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 50-54 1st LISA KING 1:06:05.65 328 8:15/mile
2nd TAMMY REID 1:16:32.64 481 9:34/mile
3rd CARLA BRADLEY 1:17:08.36 60 9:38/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 55-59 1st RICK CULP 1:04:06.15 149 8:00/mile
2nd CHARLES HURST 1:08:41.99 288 8:35/mile
3rd WILLIAM BRADLEY 1:17:07.76 61 9:38/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 55-59 1st SUZANNE MEDFORD 1:07:14.46 404 8:24/mile
2nd PAULA AKERS 1:13:13.82 4 9:09/mile
3rd MELISSA BURRELL 1:19:03.61 79 9:52/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 60-64 1st MICHAEL DUPPER 1:11:46.70 184 8:58/mile
2nd MICHAEL MCDONALD 1:13:31.30 392 9:11/mile
3rd BRUCE REYNOLDS 1:23:26.50 484 10:25/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 8 Mile 60-64 1st LEANNA CERBU 1:56:15.07 101 14:31/mile
2nd BRENDA ALFORD 2:06:01.45 10 15:45/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 65-69 1st GERALD DYE 1:13:19.10 186 9:09/mile
2nd TIM AKERS 1:30:34.08 5 11:19/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 8 Mile 70-98 1st DAVID NEILSEN 1:10:56.26 434 8:52/mile
2nd RICHARD EDMONSON 1:20:32.04 190 10:04/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 3 Mile 1-9 1st BRENDAN O'DOWD 25:33.66 704 8:31/mile
2nd SANDERS MATTOX 33:50.86 384 11:16/mile
3rd LAWSON FORTNER 33:52.39 211 11:17/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 3 Mile 1-9 1st JULEANN ROBERTS 23:18.88 493 7:46/mile
2nd HAILEY HEAFNER 28:20.11 688 9:26/mile
3rd BELLA VEGA 40:15.93 612 13:25/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 3 Mile 10-14 1st GABE MARTZ 21:36.94 376 7:12/mile
2nd OWEN FORTNER 22:00.79 213 7:20/mile
3rd REECE SABBATINI 22:03.66 733 7:21/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 3 Mile 10-14 1st SARAH VEGA 28:54.49 617 9:38/mile
2nd ANNIE SIMPSON 29:25.35 541 9:48/mile
3rd ISABELL LONG 30:06.38 350 10:02/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 3 Mile 15-19 1st BLAKE YOUNG 22:10.22 718 7:23/mile
2nd SAM SULLIVAN 22:46.65 572 7:35/mile
3rd PATRICK WOLF 22:50.02 651 7:36/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 3 Mile 15-19 1st CAROLINE PARNELL 24:59.96 448 8:19/mile
2nd PAIGE STOLEN 25:28.11 567 8:29/mile
3rd REBECCA HENDRY 26:18.12 267 8:46/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 3 Mile 20-24 1st DENIS DUBROVIN 22:10.81 180 7:23/mile
2nd NICHOLAS SMITH 22:37.52 712 7:32/mile
3rd HENRY STONNINGTON 25:01.45 568 8:20/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 3 Mile 20-24 1st AMBER TACHENY 23:24.30 576 7:48/mile
2nd GRACE ORMAN 27:38.14 705 9:12/mile
3rd KAYLA CHRISTMAN 27:39.44 110 9:13/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 3 Mile 25-29 1st ILIA DUBROVIN 22:10.26 181 7:23/mile
2nd JONATHAN WARE 22:50.48 627 7:36/mile
3rd COLLIN DEXTER 23:43.66 675 7:54/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 3 Mile 25-29 1st JULIANNE KING 27:23.85 327 9:07/mile
2nd EMILY SHIVERS 28:29.69 536 9:29/mile
3rd ANANDI EHMAN 28:53.51 192 9:37/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 3 Mile 30-34 1st DAVID MAHARREY 20:08.49 25 6:42/mile
2nd MICHAEL CHANDLER 21:27.66 106 7:09/mile
3rd MICHAEL WATKINS 23:47.29 633 7:55/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 3 Mile 30-34 1st CAROLYN WALKER 25:13.18 717 8:24/mile
2nd JESSICA POOLE 25:59.94 466 8:39/mile
3rd MONI SIMPSON 28:53.01 542 9:37/mile
Award Place Name Time Bib Pace
M 3 Mile 35-39 1st REED MARTZ 20:49.16 378 6:56/mile
2nd JOSH SAMUELS 24:38.51 511 8:12/mile
3rd HOUSTON HARTLEY 24:50.64 258 8:16/mile
Award Place Name Time Bib Pace
F 3 Mile 35-39 1st SHANNON RICHARDSON 25:15.93 486 8:25/mile
2nd FRANCINE FARRAR 27:01.53 199 9:00/mile
3rd JENNIFER HEAFNER 28:19.60 689 9:26/mile