Frostbite Series 4M/13.1M 2016 Awards

# of participants: 1213# of finishers: 805last updated: 1/22/2016 1:35 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 1-12 1st Luke Adams 29:49 7:27/mile M 8 61
2nd Jacob Strand 32:52 8:13/mile M 11 84
3rd Owen Piskorowski 33:59 8:29/mile M 11 95
4th Jack Case 36:53 9:13/mile M 11 122
5th Luke Jarvis 37:42 9:25/mile M 11 125
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 1-12 1st Mia Reed 27:01 6:45/mile F 12 2
2nd Tabitha Bevan 27:56 6:59/mile F 12 3
3rd Julia Ray 29:52 7:28/mile F 10 12
4th Maryssa Dubach 31:42 7:55/mile F 11 27
5th Madie Hamm 31:50 7:57/mile F 12 30
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 13-14 1st Maxwell McDaniel 23:14 5:48/mile M 14 3
2nd Garrett Rhine 26:15 6:33/mile M 14 25
3rd Noah Little 29:43 7:25/mile M 14 59
4th Will Jarvis 31:12 7:48/mile M 13 69
5th Benjamin Krieger 31:31 7:52/mile M 14 71
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 13-14 1st Emma Jordan 30:41 7:40/mile F 14 18
2nd Grace Adams 31:16 7:49/mile F 14 21
3rd Chloe Figgins 31:36 7:54/mile F 14 25
4th Isobel Dernlan 31:44 7:56/mile F 13 29
5th Zoe Swearingen 34:38 8:39/mile F 13 50
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 15-16 1st Jacob Plocher 24:00 6:00/mile M 16 7
2nd Garrett Blenkush 24:37 6:09/mile M 15 14
3rd Nathan Key 27:50 6:57/mile M 15 40
4th Anthony O'Sullivan 28:14 7:03/mile M 15 46
5th Brendan Grbcich 28:14 7:03/mile M 16 47
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 15-16 1st Mikayla Reed 24:31 6:07/mile F 15 1
2nd Maddie Keller 28:18 7:04/mile F 16 4
3rd Brittany Cotton 29:27 7:21/mile F 16 8
4th Catherine Skubiz 29:41 7:25/mile F 15 11
5th Natalie Vincent 32:05 8:01/mile F 16 31
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 17-19 1st Cal Weisman 22:53 5:43/mile M 19 1
2nd Kelly Atkinson 24:17 6:04/mile M 19 10
3rd Matt Thomas 24:30 6:07/mile M 17 13
4th Liam McBride 25:56 6:29/mile M 19 23
5th George O'Sullivan 26:39 6:39/mile M 17 28
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 17-19 1st Bridget Dillon 29:34 7:23/mile F 17 9
2nd Jacqueline Pielli 30:19 7:34/mile F 19 15
3rd Emma Huff 31:21 7:50/mile F 18 22
4th Madison Wrobley 31:32 7:53/mile F 19 24
5th Lily Fawcett 33:07 8:16/mile F 19 37
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 20-24 1st Andrew O'Connor 23:29 5:52/mile M 23 5
2nd Phillip Soncasie 24:20 6:05/mile M 21 11
3rd Zachary Kram 24:56 6:14/mile M 21 15
4th Christopher Melendez 28:01 7:00/mile M 21 43
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 20-24 1st Lydia Lyons 29:02 7:15/mile F 22 7
2nd Meagan Schmidt 34:51 8:42/mile F 21 54
3rd Amanda Honigfort 35:48 8:57/mile F 23 62
4th Susan Burk 44:19 11:04/mile F 24 118
5th Katie Hettick 44:53 11:13/mile F 20 120
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 25-29 1st Adam Unverfehrt 23:38 5:54/mile M 28 6
2nd Sam Costanzo 24:07 6:01/mile M 26 8
3rd Matt Francis 25:48 6:27/mile M 27 20
4th Whitey Holt 27:14 6:48/mile M 29 33
5th Johnny Buse 28:26 7:06/mile M 26 51
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 25-29 1st Katie Rick 29:01 7:15/mile F 26 6
2nd Kelly Cramsey 30:31 7:37/mile F 26 16
3rd Chelsea Coley 31:30 7:52/mile F 25 23
4th Meredith Alton 32:47 8:11/mile F 28 34
5th Lindsay French 35:29 8:52/mile F 28 57
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 30-34 1st Brandon Janosky 23:21 5:50/mile M 34 4
2nd John Brenner 24:59 6:14/mile M 33 16
3rd Jon Petter 25:40 6:25/mile M 34 19
4th Sonny Ta 28:04 7:01/mile M 33 45
5th Jimmy Russell 28:27 7:06/mile M 33 52
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 30-34 1st Katie Manga 28:41 7:10/mile F 31 5
2nd Emily Berty 30:16 7:34/mile F 34 14
3rd Anne-Marie Russell 31:43 7:55/mile F 33 28
4th Elizabeth Ruck 34:10 8:32/mile F 30 44
5th Marcia Schumert 34:42 8:40/mile F 32 52
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 35-39 1st Josh Brakefield 25:53 6:28/mile M 35 22
2nd Thomas Fischer 26:22 6:35/mile M 39 26
3rd Chris Stephens 26:27 6:36/mile M 36 27
4th Jeff Tucker 27:11 6:47/mile M 35 32
5th Craig Fels 27:58 6:59/mile M 39 42
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 35-39 1st Beth Gracie 31:37 7:54/mile F 37 26
2nd Allison Case 36:55 9:13/mile F 35 71
3rd Torie Figura 36:56 9:14/mile F 37 72
4th Ciara Murphy 39:16 9:49/mile F 35 84
5th Katie Johnson 44:17 11:04/mile F 36 117
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 40-44 1st Marlon Boykins 25:51 6:27/mile M 44 21
2nd Mark Ruesink 28:57 7:14/mile M 44 56
3rd Scott Splater 29:10 7:17/mile M 44 57
4th Gregg Mohrmann 29:58 7:29/mile M 42 63
5th Michael Figgins 31:33 7:53/mile M 41 72
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 40-44 1st Elysia Krieger 30:08 7:32/mile F 41 13
2nd Asako Kuboki 30:50 7:42/mile F 44 19
3rd Shannon Lindsey 32:44 8:11/mile F 43 33
4th Marya Strand 32:53 8:13/mile F 44 35
5th Kim White 33:08 8:17/mile F 40 38
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 45-49 1st Mike Barro 23:06 5:46/mile M 47 2
2nd Owen Tarantino 24:22 6:05/mile M 49 12
3rd Daniel Mattson 25:12 6:18/mile M 46 17
4th Richard Witt 27:15 6:48/mile M 45 34
5th Severin Blenkush 27:17 6:49/mile M 47 35
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 45-49 1st Gail Scannell 30:38 7:39/mile F 45 17
2nd Donna Manley 30:54 7:43/mile F 48 20
3rd Tracy Allard 33:13 8:18/mile F 47 40
4th Mary Loida 33:15 8:18/mile F 49 41
5th Maria Briggs 33:43 8:25/mile F 48 42
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 50-54 1st Jeff Neuschwander 24:16 6:04/mile M 50 9
2nd Martin Rubio 25:21 6:20/mile M 50 18
3rd Tim Lang 26:10 6:32/mile M 51 24
4th Timothy Van Rhein 27:09 6:47/mile M 50 31
5th John Schmidt 27:18 6:49/mile M 50 36
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 50-54 1st Michelle Dillon 29:41 7:25/mile F 51 10
2nd Kathy Fulton 34:13 8:33/mile F 52 46
3rd Suzanne Smith 35:48 8:57/mile F 50 63
4th Veronique Vineyard 38:02 9:30/mile F 51 78
5th Julie Kiehl 39:48 9:57/mile F 51 89
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 55-59 1st Patrick K. Delaney 28:21 7:05/mile M 57 48
2nd Mark Scandrett 28:53 7:13/mile M 57 55
3rd Bob Pelley 29:34 7:23/mile M 56 58
4th Jeff Hoyt 29:47 7:26/mile M 58 60
5th Alan Cahill 31:26 7:51/mile M 58 70
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 55-59 1st Stephanie Todd 34:40 8:40/mile F 59 51
2nd Linda Honigfort 36:00 9:00/mile F 59 66
3rd Karen Hoff 36:21 9:05/mile F 55 68
4th Colleen Corbett 36:33 9:08/mile F 57 70
5th Robin Kramer-Granzow 37:23 9:20/mile F 55 74
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 60-64 1st Richard Hoyt 30:22 7:35/mile M 62 66
2nd Tom McDonough 33:21 8:20/mile M 62 88
3rd Bill Coppel 34:13 8:33/mile M 60 99
4th Bill Sanders 34:20 8:35/mile M 60 101
5th David Wood 36:09 9:02/mile M 61 117
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 60-64 1st Berette Salazar 35:48 8:57/mile F 64 61
2nd Joyce Hubbard 39:35 9:53/mile F 64 87
3rd Alice Staats 42:13 10:33/mile F 63 104
4th Joan Lerch 45:13 11:18/mile F 62 124
5th Marybeth Peasall 46:28 11:37/mile F 61 129
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 65-69 1st Dennis Balfe 49:06 12:16/mile M 69 171
2nd Joseph Ferrante 53:15 13:18/mile M 66 177
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 65-69 1st Susan Clauss 45:10 11:17/mile F 69 123
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 70-74 1st Roger Mueller 34:21 8:35/mile M 70 102
2nd Ken Hogshead 35:00 8:45/mile M 71 106
3rd Kenneth Darabcsek 37:19 9:19/mile M 70 123
4th Bill Coyne 50:18 12:34/mile M 72 173
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 70-74 1st Betsey Anderson 49:40 12:25/mile F 70 144
2nd Susan Tebb 51:40 12:55/mile F 70 154
3rd Kathie Thebeau 1:08:30 17:07/mile F 72 179
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 75-79 1st Bob D. Tarrant 41:57 10:29/mile M 77 150
2nd Brian Mitchell 50:20 12:35/mile M 79 174
3rd Roy Evans 56:13 14:03/mile M 77 179
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 80-99 1st William Miller 1:01:08 15:17/mile M 87 184
2nd Thomas Glenn 1:04:13 16:03/mile M 80 185
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 1-12 1st Benjamin Taylor 2:03:38 9:26/mile M 12 180
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 1-12 1st Grace Meyer 2:00:56 9:13/mile F 12 70
2nd Evelyn Ohs 2:38:43 12:06/mile F 11 185
3rd Catherine Ohs 2:48:58 12:53/mile F 9 195
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 13-14 1st Finn Sinner 1:49:41 8:22/mile M 14 119
2nd Luke Stange 2:25:37 11:06/mile M 14 221
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 13-14 1st Julia Fruend 2:10:53 9:59/mile F 14 110
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 15-16 1st Corbin Schwable 1:27:08 6:39/mile M 15 24
2nd Ryan Witt 1:28:35 6:45/mile M 16 28
3rd Andrew Berndt 1:29:41 6:50/mile M 16 31
4th Matyas Csiki-Fejer 1:31:11 6:57/mile M 16 38
5th Drew Tucker 1:38:35 7:31/mile M 15 67
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 15-16 1st Lizzy Payne 1:38:02 7:29/mile F 16 6
2nd Lila Bensky 1:46:31 8:07/mile F 15 27
3rd Kate Schlie 2:10:53 9:59/mile F 15 111
4th Jennifer Ake 2:10:53 9:59/mile F 15 112
5th Meredith Leigh 2:10:53 9:59/mile F 16 113
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 17-19 1st Richard Hathaway 1:17:47 5:56/mile M 19 1
2nd Bram Osterhout 1:17:56 5:56/mile M 19 2
3rd David Tyus 1:19:48 6:05/mile M 19 5
4th Preston Lam 1:22:47 6:19/mile M 19 10
5th Andrew Tchiblakian 1:26:44 6:37/mile M 17 18
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 17-19 1st Taylor Werner 1:21:23 6:12/mile F 17 1
2nd Mia Jerman 1:26:44 6:37/mile F 17 2
3rd Hannah Nabb 1:31:23 6:58/mile F 18 3
4th Amanda Fosnight 1:32:55 7:05/mile F 19 4
5th Alexandra Singleton 1:40:22 7:39/mile F 17 10
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 20-24 1st David Zheng 1:19:50 6:05/mile M 24 6
2nd Zachary Boyle 1:20:30 6:08/mile M 24 7
3rd Monte Cole 1:21:08 6:11/mile M 20 8
4th Ian Boyer-Edwards 1:34:02 7:10/mile M 20 46
5th Drew Gasparrini 1:38:37 7:31/mile M 23 68
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 20-24 1st Juhi Shah 1:44:21 7:58/mile F 21 21
2nd Jennifer O'Neill 2:01:04 9:14/mile F 21 72
3rd Elizabeth Halper 2:03:01 9:23/mile F 22 84
4th Renee Cisar 2:06:34 9:39/mile F 22 90
5th Kayla Thompson 2:20:18 10:42/mile F 20 145
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 25-29 1st Marc Hendel 1:25:37 6:32/mile M 25 15
2nd Barrett Smith 1:25:50 6:33/mile M 25 16
3rd Josh Janisse 1:27:03 6:38/mile M 26 21
4th Charlie Potts 1:30:55 6:56/mile M 27 34
5th Mike Hasenmueller 1:39:48 7:37/mile M 28 71
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 25-29 1st Hannah Fechter 1:37:57 7:28/mile F 26 5
2nd Katie O'Brien 1:42:28 7:49/mile F 25 15
3rd Rachel Harris 1:45:42 8:04/mile F 28 24
4th Tara Dewitt 1:45:47 8:04/mile F 28 25
5th Sarah Graesser 1:46:54 8:09/mile F 28 28
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 30-34 1st Joseph Balmer 1:18:09 5:57/mile M 33 4
2nd Travis Bierman 1:25:50 6:33/mile M 31 17
3rd Andrew Bartelsmeyer 1:26:46 6:37/mile M 30 19
4th Max Buehler 1:31:07 6:57/mile M 31 36
5th Greg Saettele 1:31:14 6:57/mile M 34 39
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 30-34 1st Andrea Van Bree 1:38:54 7:33/mile F 33 8
2nd Melanie Darmsteadter 1:49:08 8:19/mile F 33 33
3rd Kellie Evans 1:50:13 8:24/mile F 33 37
4th Brandy Weber 1:51:03 8:28/mile F 34 38
5th Shannon Seidel 1:55:16 8:47/mile F 34 43
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 35-39 1st Adam Sullivan 1:18:00 5:57/mile M 35 3
2nd Chris Leonard 1:24:49 6:28/mile M 37 11
3rd Korey Chapman 1:25:21 6:30/mile M 37 13
4th Andy Unsicker 1:25:35 6:32/mile M 39 14
5th Michael Roy 1:26:57 6:38/mile M 36 20
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 35-39 1st Julie Longmeyer 1:42:20 7:48/mile F 36 14
2nd Rebecca Goldkamp 1:43:48 7:55/mile F 39 19
3rd Sarah Eftink 1:43:50 7:55/mile F 38 20
4th Lisa Thompson 1:45:07 8:01/mile F 36 22
5th Jamie Lapinski-Brown 1:48:11 8:15/mile F 36 31
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 40-44 1st Jon Klingensmith 1:27:06 6:38/mile M 41 22
2nd Lawrence Wang 1:27:38 6:41/mile M 44 26
3rd Roger Willis 1:29:11 6:48/mile M 44 30
4th Rob Walker 1:31:10 6:57/mile M 44 37
5th Ted Liebig 1:35:05 7:15/mile M 42 52
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 40-44 1st Anna Jones 1:40:37 7:40/mile F 44 11
2nd Barbara Berndt 1:43:02 7:51/mile F 42 17
3rd Michelle Peltier 1:45:41 8:04/mile F 44 23
4th Beverly Alten 1:48:13 8:15/mile F 43 32
5th Kelley Unsicker 1:54:20 8:43/mile F 40 40