Frostbite Series 10M/2M 2014 Awards

# of participants: 893# of finishers: 893last updated: 12/27/2014 9:52 am
Result Questions?
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 1-12 1st William Nicholson 12:57 6:28/mile M 12 36
2nd Drew Nicholson 13:23 6:41/mile M 12 38
3rd Nathan Wolk 14:49 7:24/mile M 10 67
4th Luke Adams 15:47 7:53/mile M 7 91
5th Benjamin Taylor 15:47 7:53/mile M 11 93
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 1-12 1st Ana Keller 14:41 7:20/mile F 10 15
2nd Isobel Dernlan 15:03 7:31/mile F 12 21
3rd Claire Solovic 15:18 7:39/mile F 12 22
4th Galena Stewart 15:40 7:50/mile F 12 25
5th Madie Hamm 16:20 8:10/mile F 11 37
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 13-14 1st Samuel Weik 11:58 5:59/mile M 14 15
2nd Jack Adams 12:11 6:05/mile M 14 23
3rd Garrett Rhine 13:25 6:42/mile M 13 40
4th Anthony O'Sullivan 13:59 6:59/mile M 14 52
5th Matthew Solovic 14:50 7:25/mile M 13 68
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 13-14 1st Maggie Sullivan 14:33 7:16/mile F 14 10
2nd Grace Adams 14:40 7:20/mile F 13 14
3rd Melissa Wolk 15:51 7:55/mile F 14 29
4th Hailey Horton 15:51 7:55/mile F 13 30
5th Stephanie Anthonies 16:51 8:25/mile F 13 46
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 15-16 1st Xavier Ludwig 10:56 5:28/mile M 15 5
2nd Jonathan Perry 11:05 5:32/mile M 16 8
3rd George O'Sullivan 11:52 5:56/mile M 16 13
4th Caleb Jarvis 12:09 6:04/mile M 15 19
5th Nathan Glastetter 12:12 6:06/mile M 15 24
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 15-16 1st Sloane Montgomery 12:36 6:18/mile F 15 2
2nd Erin Smith 12:38 6:19/mile F 15 3
3rd Emma McAtee 12:48 6:24/mile F 15 5
4th Kate McAtee 13:16 6:38/mile F 16 6
5th Makenzie Buckley 13:51 6:55/mile F 15 7
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 17-19 1st Jack Sullivan 10:37 5:18/mile M 18 2
2nd Aaron East 10:50 5:25/mile M 18 4
3rd Romeo Scagliarini 10:58 5:29/mile M 17 6
4th Jack Gallagher 11:04 5:32/mile M 17 7
5th Brendan Karwoski 12:42 6:21/mile M 17 32
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 17-19 1st Meggie Hagerty 12:45 6:22/mile F 18 4
2nd Emilee Armstrong 14:41 7:20/mile F 18 16
3rd Melanie Thompson 15:03 7:31/mile F 18 20
4th Jessica McKenzie 16:04 8:02/mile F 18 33
5th Sydney Keller 16:08 8:04/mile F 17 34
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 20-24 1st Daniel Perry 10:45 5:22/mile M 21 3
2nd Nicholas Mills 11:07 5:33/mile M 20 9
3rd William Rohlfing 11:41 5:50/mile M 21 12
4th William Van Cleve 12:04 6:02/mile M 20 18
5th Adam Boehm 12:09 6:04/mile M 21 20
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 20-24 1st Jessica Pipes 15:00 7:30/mile F 20 19
2nd Maia Snelson 16:16 8:08/mile F 24 36
3rd Katie White 17:25 8:42/mile F 23 55
4th Abby Allard 17:36 8:48/mile F 20 59
5th Margaret Van Ceve 17:47 8:53/mile F 22 61
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 25-29 1st David Rumsey 9:53 4:56/mile M 27 1
2nd John Spencer 11:09 5:34/mile M 26 10
3rd Victor Halamicek 12:10 6:05/mile M 26 21
4th Kyle Lemarbe 13:39 6:49/mile M 29 45
5th Nick Arb 14:14 7:07/mile M 26 57
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 25-29 1st Jennifer Petersen 16:32 8:16/mile F 25 39
2nd Sandy Spencer 18:07 9:03/mile F 29 65
3rd Anna Mae Larson 18:58 9:29/mile F 26 83
4th Janice Holt 19:01 9:30/mile F 27 87
5th Hannah Castellano 19:26 9:43/mile F 29 96
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 30-34 1st Ben Haskins 11:57 5:58/mile M 32 14
2nd Jon Petter 12:02 6:01/mile M 33 17
3rd David Schelp 13:46 6:53/mile M 34 48
4th Todd Joslin 13:55 6:57/mile M 34 51
5th Jimmy Russell 14:12 7:06/mile M 32 56
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 30-34 1st Marie Schofer 11:25 5:42/mile F 33 1
2nd Anne-Marie Hale 15:27 7:43/mile F 32 23
3rd Megan Wallace 16:52 8:26/mile F 30 47
4th Laura Whittle 16:59 8:29/mile F 30 49
5th Mary Miles 18:15 9:07/mile F 34 70
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 35-39 1st Tom Fischer 12:21 6:10/mile M 38 26
2nd Tom Collier 12:27 6:13/mile M 39 28
3rd Todd Lubben 14:16 7:08/mile M 38 58
4th Craig Fels 14:40 7:20/mile M 38 65
5th Kevin West 15:22 7:41/mile M 35 77
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 35-39 1st Jen Haskins 14:58 7:29/mile F 37 18
2nd Jen Cooper 18:03 9:01/mile F 36 63
3rd Heather Peterson 18:07 9:03/mile F 38 66
4th Natalia Catlett 18:15 9:07/mile F 35 71
5th Cristina Ploesser 18:16 9:08/mile F 39 72
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 40-44 1st Michael Lewis 11:40 5:50/mile M 41 11
2nd Marlon Boykins 11:59 5:59/mile M 43 16
3rd Mike Huelsmann 12:52 6:26/mile M 40 35
4th Dan Skubiz 13:30 6:45/mile M 43 42
5th Jeff Syron 14:10 7:05/mile M 42 55
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 40-44 1st Elysia Krieger 14:38 7:19/mile F 40 12
2nd Annette Jacobs 15:29 7:44/mile F 41 24
3rd Amy Stowers 16:59 8:29/mile F 40 50
4th Shannon Lindsey 17:18 8:39/mile F 42 54
5th Pam Collier 17:41 8:50/mile F 42 60
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 45-49 1st Sean Gannon 12:10 6:05/mile M 49 22
2nd Jonathan Fisher 12:13 6:06/mile M 49 25
3rd Timothy Van Rhein 12:40 6:20/mile M 49 31
4th John Reamer 13:22 6:41/mile M 48 37
5th Michael McGarr 13:32 6:46/mile M 49 43
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 45-49 1st Betha Whitlow 14:38 7:19/mile F 45 13
2nd Tracy Allard 16:27 8:13/mile F 46 38
3rd Jenny Heim 16:49 8:24/mile F 48 45
4th Jinee McDonnell-Stewart 17:00 8:30/mile F 46 51
5th Laura Falk 18:03 9:01/mile F 46 64
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 50-54 1st Steve Cooper 12:28 6:14/mile M 53 29
2nd Dale Hoffmann 13:24 6:42/mile M 53 39
3rd William_black Howells 14:22 7:11/mile M 51 60
4th Dave Simons 14:29 7:14/mile M 52 64
5th Jim Boland 14:48 7:24/mile M 54 66
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 50-54 1st Mary Grace Huber 14:50 7:25/mile F 53 17
2nd Kay Piper 15:54 7:57/mile F 51 31
3rd Nancy Berg 16:42 8:21/mile F 53 43
4th Sandy Eslinger 18:17 9:08/mile F 51 73
5th Maria Kohring 19:08 9:34/mile F 50 91
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 55-59 1st Patrick Delaney 13:35 6:47/mile M 56 44
2nd Jeff Hoyt 14:07 7:03/mile M 57 54
3rd Ken Nettleton 14:20 7:10/mile M 56 59
4th Alan Cahill 14:58 7:29/mile M 57 70
5th Bob Pelley Ms Lpc 15:24 7:42/mile M 55 79
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 55-59 1st Colleen Corbett 16:45 8:22/mile F 56 44
2nd Caroline Van Marrelo 18:51 9:25/mile F 55 81
3rd Nancy Klutenkamper 18:58 9:29/mile F 57 84
4th Margaret Hvatum 19:43 9:51/mile F 58 102
5th Kris Clawson 20:15 10:07/mile F 55 113
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 60-64 1st Rudy Schwarz 13:42 6:51/mile M 62 47
2nd Richard Hoyt 14:26 7:13/mile M 61 62
3rd Tom McDonough 15:12 7:36/mile M 61 73
4th Doug Horton 15:55 7:57/mile M 61 99
5th Richard Bahr 16:28 8:14/mile M 63 106
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 60-64 1st Marcheita Stringfellow 20:29 10:14/mile F 64 119
2nd Joan Harris 21:47 10:53/mile F 63 142
3rd Linda Krygiel 23:05 11:32/mile F 64 156
4th Karin Butterfield 26:22 13:11/mile F 60 189
5th Trena Wuertz 29:42 14:51/mile F 60 212
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 65-69 1st Roger Mueller 16:29 8:14/mile M 69 107
2nd Bruce Butterfield 18:01 9:00/mile M 65 126
3rd Dave Dent 19:33 9:46/mile M 68 157
4th Chris Matsuno 21:08 10:34/mile M 66 177
5th Dennis Balfe 21:38 10:49/mile M 68 183
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 65-69 1st Jane Koch 19:34 9:47/mile F 69 98
2nd Susan Clauss 21:40 10:50/mile F 68 140
3rd Betsey Anderson 23:55 11:57/mile F 69 164
4th Susan Tebb 26:24 13:12/mile F 69 190
5th Susan Gelbaugh 26:49 13:24/mile F 68 192
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 70-74 1st John Arnold 18:49 9:24/mile M 70 145
2nd Bill Coyne 22:12 11:06/mile M 71 187
3rd Jim Wright 23:58 11:59/mile M 71 198
4th Roger Ringhausen 25:49 12:54/mile M 72 212
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 70-74 1st Carol Peluso 25:32 12:46/mile F 73 181
2nd Bj Okenfuss 29:04 14:32/mile F 72 209
3rd Carol Wolowsky 32:14 16:07/mile F 73 221
4th Kathie Thebeau 32:59 16:29/mile F 71 224
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 75-79 1st Bob Tarrant 18:50 9:25/mile M 76 146
2nd Brian Mitchell 19:03 9:31/mile M 78 151
3rd Bernard Hellmann 24:19 12:09/mile M 75 201
4th Jack Gelbaugh 26:49 13:24/mile M 79 214
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 80-99 1st Arnold Mueller 22:00 11:00/mile M 83 185
2nd William E. Miller 29:04 14:32/mile M 86 220
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 80-99 1st Dottie Gray 34:16 17:08/mile F 89 225
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 1-12 1st Lilly Haynes 1:48:05 10:48/mile F 9 149
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 13-14 1st Mikayla Reed 1:11:45 7:10/mile F 14 4
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 15-16 1st Clayton Duchatschek 1:06:02 6:36/mile M 15 32
2nd Caleb Gaylord 1:07:48 6:46/mile M 16 36
3rd Beau Bramlett 1:12:15 7:13/mile M 16 55
4th Tyler Berger 1:19:54 7:59/mile M 16 107
5th Chase Ringwall 1:21:21 8:08/mile M 16 128
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 15-16 1st Tabby Chesnut 1:27:29 8:44/mile F 15 59
2nd Anna Broyles 1:27:51 8:47/mile F 15 60
3rd Kailey Heusohn 1:30:34 9:03/mile F 15 70
4th Ashlyn Koob 1:39:06 9:54/mile F 16 122
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 17-19 1st Juan Martin 1:07:54 6:47/mile M 18 38
2nd Andrew O'Sullivan 1:08:59 6:53/mile M 19 44
3rd Alex McPherson 1:13:59 7:23/mile M 17 70
4th Nicholas Clark 1:15:22 7:32/mile M 19 76
5th Max Shulklapper 1:19:26 7:56/mile M 17 103
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 17-19 1st Elise Marker 1:14:08 7:24/mile F 18 10
2nd Kirra Antonelli 1:20:19 8:01/mile F 17 26
3rd Molly Stuckmeyer 1:21:21 8:08/mile F 17 31
4th Lauren Remspecher 1:23:02 8:18/mile F 19 41
5th Taylor Rhoades 1:25:11 8:31/mile F 18 47
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 20-24 1st Nick Happe 52:03 5:12/mile M 24 1
2nd Connor Callahan 57:38 5:45/mile M 23 5
3rd Cameron Bogue 57:38 5:45/mile M 21 6
4th Tim Butterfield 1:02:10 6:13/mile M 24 14
5th Dylan Salata 1:05:06 6:30/mile M 24 27
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 20-24 1st Elizabeth Handschy 1:05:20 6:32/mile F 22 2
2nd Sarah Clark 1:11:54 7:11/mile F 24 5
3rd Katie O'Brien 1:20:15 8:01/mile F 24 25
4th Kate Keefer 1:22:04 8:12/mile F 24 35
5th Stephanie Rhode 1:28:00 8:48/mile F 24 61
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 25-29 1st Matthew Lawder 55:36 5:33/mile M 26 3
2nd Daniel Stults 56:35 5:39/mile M 29 4
3rd Chris Loseman 59:20 5:56/mile M 26 7
4th Jon Yoch 59:37 5:57/mile M 26 8
5th Dustin Davis 1:01:40 6:10/mile M 27 10
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 25-29 1st Sarah Van Cleve 1:09:58 6:59/mile F 25 3
2nd Jamie Davenport 1:14:49 7:28/mile F 26 11
3rd Jennifer Halls 1:19:55 7:59/mile F 28 22
4th Emily Beck 1:20:04 8:00/mile F 26 23
5th Lisa Young 1:21:37 8:09/mile F 29 34
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 30-34 1st Adam Sullivan 1:00:44 6:04/mile M 34 9
2nd Michael Nelson 1:02:41 6:16/mile M 33 16
3rd Steve Moore 1:04:04 6:24/mile M 32 21
4th Matt Kupferle 1:04:35 6:27/mile M 32 24
5th Greg Brown 1:05:36 6:33/mile M 34 28
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 30-34 1st Lisa Cary 1:02:22 6:14/mile F 30 1
2nd Aimee Oyenard 1:16:00 7:36/mile F 34 14
3rd Abbey Sundermeyer 1:21:14 8:07/mile F 32 30
4th Melissa Kelley 1:23:06 8:18/mile F 30 43
5th Justinne Guyton 1:25:30 8:33/mile F 30 50
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 35-39 1st Zac Freudenburg 52:30 5:15/mile M 36 2
2nd Josh Feldman 1:02:06 6:12/mile M 39 13
3rd Brian Schoenholz 1:03:30 6:21/mile M 35 20
4th Lee Brendel 1:04:43 6:28/mile M 37 25
5th Dary Costa 1:04:59 6:29/mile M 35 26
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 35-39 1st Elizabeth Williams 1:12:22 7:14/mile F 36 7
2nd Nicole Wrigley 1:13:57 7:23/mile F 37 9
3rd Julie Longmeyer 1:15:57 7:35/mile F 35 13
4th Colleen Sullivan 1:18:25 7:50/mile F 37 20
5th Jacqueline Roach 1:20:08 8:00/mile F 38 24
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 40-44 1st Edward Hamer 1:02:34 6:15/mile M 42 15
2nd Paul Wright 1:04:27 6:26/mile M 43 23
3rd Lloyd Weber 1:08:16 6:49/mile M 43 42
4th Saul Rugani 1:09:59 6:59/mile M 42 46
5th Jeff Beatty 1:12:09 7:12/mile M 41 52
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 40-44 1st Anna Gilkison 1:13:47 7:22/mile F 40 8
2nd Paula Oldeg 1:15:38 7:33/mile F 40 12
3rd Anna Jones 1:17:23 7:44/mile F 43 17
4th Dianne Waigand 1:18:01 7:48/mile F 41 18
5th Beth Sanborn 1:18:23 7:50/mile F 40 19
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 45-49 1st Mike Barro 1:02:00 6:12/mile M 46 12
2nd David Vonarx 1:08:00 6:48/mile M 48 39
3rd Daniel Mattson 1:08:06 6:48/mile M 45 40
4th Michael Worley 1:10:16 7:01/mile M 46 47
5th Wayne Moore 1:12:02 7:12/mile M 46 51