Frostbite Series 10M/2M 2013 Awards

# of participants: 906# of finishers: 906last updated: 12/28/2013 11:01 am
Result Questions?
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 1-12 1st William Nicholson 13:16 6:38/mile M 11 40
2nd Ben Walter 14:01 7:00/mile M 11 61
3rd Matthew Solovic 14:36 7:18/mile M 12 76
4th Jaden Henderson 15:21 7:40/mile M 10 89
5th Jimmy Whitaker 15:28 7:44/mile M 12 93
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 1-12 1st Aniston Keller 15:42 7:51/mile F 9 29
2nd Emily Howell 16:28 8:14/mile F 10 41
3rd Galena Stewart 16:49 8:24/mile F 11 46
4th Claire Solovic 16:56 8:28/mile F 11 49
5th Fiona Richards 17:55 8:57/mile F 10 66
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 13-14 1st Kevin Koester 11:27 5:43/mile M 13 8
2nd Nathanael Wheadon 12:05 6:02/mile M 14 20
3rd Drew Faerber 12:25 6:12/mile M 14 25
4th Colton Vaughn 12:30 6:15/mile M 13 27
5th Joey Labitska 12:37 6:18/mile M 14 30
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 13-14 1st Madeline Keller 13:02 6:31/mile F 14 5
2nd Sarah Beth Wiegman 13:26 6:43/mile F 14 7
3rd Sloane Montgomery 13:29 6:44/mile F 14 10
4th Emma McAtee 13:30 6:45/mile F 14 11
5th Madeline Walter 14:02 7:01/mile F 13 16
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 15-16 1st Romeo Scagliarini 10:56 5:28/mile M 16 3
2nd George O'Sullivan 11:27 5:43/mile M 15 7
3rd William_evan Howells 11:43 5:51/mile M 15 14
4th Matt Bower 11:56 5:58/mile M 15 18
5th Jake Lepak 12:03 6:01/mile M 16 19
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 15-16 1st Allison Zobrist 11:55 5:57/mile F 15 3
2nd Whitney Liefer 13:11 6:35/mile F 15 6
3rd Kate McAtee 13:28 6:44/mile F 15 9
4th Maddyerae Kelly 13:59 6:59/mile F 15 15
5th Alexandra Porter 15:33 7:46/mile F 16 26
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 17-19 1st Sean Conlin 10:46 5:23/mile M 17 1
2nd Ronan Dorsey 11:21 5:40/mile M 17 6
3rd Andrew O'Sullivan 11:35 5:47/mile M 18 9
4th Brandon Rosner 11:37 5:48/mile M 18 10
5th Alex Stansbery 11:39 5:49/mile M 17 11
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 17-19 1st Sophia Racette 11:24 5:42/mile F 17 1
2nd Claire Darnell 12:16 6:08/mile F 18 4
3rd Elise Moore 13:27 6:43/mile F 19 8
4th Melanie Laurence 13:37 6:48/mile F 18 13
5th Katie Repko 14:14 7:07/mile F 18 18
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 20-24 1st Andrew Tobben 10:55 5:27/mile M 24 2
2nd Christian Oldham 13:36 6:48/mile M 21 44
3rd Steven Yamada 13:36 6:48/mile M 22 46
4th Charlie Rotter 14:07 7:03/mile M 20 67
5th Joseph O'Sullivan 15:15 7:37/mile M 20 87
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 20-24 1st Mia Eppler 17:30 8:45/mile F 20 60
2nd Leann Young 20:34 10:17/mile F 24 112
3rd Natalie Reinhart 22:25 11:12/mile F 20 146
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 25-29 1st Mark Lewis 11:19 5:39/mile M 28 5
2nd Geoffrey Darmstaedter 14:10 7:05/mile M 27 69
3rd Garret Adkins 14:47 7:23/mile M 29 81
4th Jesse Evans 18:14 9:07/mile M 29 143
5th Benjamin Wuebbels 33:11 16:35/mile M 26 217
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 25-29 1st Mandy Whitener 13:35 6:47/mile F 27 12
2nd Haleigh Spencer 13:44 6:52/mile F 28 14
3rd Jackie Pitcher 14:12 7:06/mile F 25 17
4th Maria Yingling 15:36 7:48/mile F 27 27
5th Grete Bitner 15:55 7:57/mile F 27 32
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 30-34 1st Jon Petter 12:10 6:05/mile M 32 21
2nd John Ebel 14:07 7:03/mile M 33 68
3rd Brad Ellebrecht 14:38 7:19/mile M 30 77
4th Jason McGaughey 14:49 7:24/mile M 30 82
5th Jonathan Dukes 14:57 7:28/mile M 31 84
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 30-34 1st Janelle Thomas 15:45 7:52/mile F 33 30
2nd Kathryn Marsh 16:01 8:00/mile F 34 34
3rd Becky Petersen 17:38 8:49/mile F 34 62
4th Sara Alsup 17:58 8:59/mile F 30 67
5th Jennifer Shaheen 18:35 9:17/mile F 30 77
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 35-39 1st Derrick Eaves 13:07 6:33/mile M 37 37
2nd Jim Mulcahy 13:44 6:52/mile M 37 50
3rd Jack Tolliver 14:28 7:14/mile M 35 75
4th Tom Anderson 14:46 7:23/mile M 36 80
5th Rick Evans 15:08 7:34/mile M 39 85
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 35-39 1st Crystal Harriss 11:45 5:52/mile F 35 2
2nd Sarah Degenhart 14:16 7:08/mile F 36 19
3rd Rachel Didonato Tinsley 15:15 7:37/mile F 36 24
4th Karen Happel 16:23 8:11/mile F 35 39
5th Laura Giokas 16:31 8:15/mile F 35 43
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 40-44 1st Dave Otto 11:41 5:50/mile M 40 12
2nd Marlon Boykins 11:55 5:57/mile M 42 17
3rd Matthew Parris 12:39 6:19/mile M 43 31
4th Jordan Stone 13:22 6:41/mile M 40 42
5th Tom Cordes 15:50 7:55/mile M 44 96
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 40-44 1st Pam Collier 16:32 8:16/mile F 41 44
2nd Kim Jackson 17:08 8:34/mile F 42 51
3rd Elizabeth Pickard 17:51 8:55/mile F 41 64
4th Shannon Lindsey 17:53 8:56/mile F 41 65
5th Cindy Delaney 18:13 9:06/mile F 44 72
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 45-49 1st Mike Barro 11:07 5:33/mile M 45 4
2nd Sean Gannon 12:15 6:07/mile M 48 22
3rd John Reamer 13:15 6:37/mile M 46 39
4th Ned Sarajlic 13:39 6:49/mile M 49 47
5th Michael McGarr 13:46 6:53/mile M 48 52
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 45-49 1st Catherine Howell 16:33 8:16/mile F 45 45
2nd Jinee McDonnellstewart 16:54 8:27/mile F 45 47
3rd Anne Gavach 17:24 8:42/mile F 45 56
4th Fei Shih 18:11 9:05/mile F 47 69
5th Kalista Savage 18:59 9:29/mile F 47 87
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 50-54 1st Thomas Berg 12:52 6:26/mile M 52 33
2nd William_black Howells 14:14 7:07/mile M 50 71
3rd Michael Moore 14:16 7:08/mile M 54 72
4th Don Sullivan 15:25 7:42/mile M 50 90
5th Kurt Odendahl 15:34 7:47/mile M 52 94
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 50-54 1st Karen Hoff 16:21 8:10/mile F 53 38
2nd Caroline Van Marrel 18:10 9:05/mile F 54 68
3rd Denise Buehrer 18:17 9:08/mile F 53 73
4th Karen Spreitler 18:24 9:12/mile F 50 74
5th Mary Reinhart 19:09 9:34/mile F 53 92
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 55-59 1st Kevin Matson 13:28 6:44/mile M 57 43
2nd Kel Yamada 13:41 6:50/mile M 55 48
3rd Patrick Delaney 13:53 6:56/mile M 55 56
4th Jeff Hoyt 14:20 7:10/mile M 56 73
5th Frank Graham 15:35 7:47/mile M 59 95
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 55-59 1st Elizabeth Bohn 19:00 9:30/mile F 55 88
2nd Margaret Hvatum 19:24 9:42/mile F 57 95
3rd Wendy Sullivan 19:34 9:47/mile F 55 97
4th Katie McDonnell 20:29 10:14/mile F 55 110
5th Joyce Bromley 22:00 11:00/mile F 55 145
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 60-64 1st William Brummond 14:01 7:00/mile M 60 60
2nd Richard Hoyt 14:06 7:03/mile M 60 64
3rd Sid Levin 16:10 8:05/mile M 61 108
4th David Van Trump 16:20 8:10/mile M 64 110
5th Richard Bahr 16:49 8:24/mile M 62 122
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 60-64 1st Judith Moore 19:01 9:30/mile F 60 90
2nd Joan Harris 20:44 10:22/mile F 62 118
3rd Betty O'Dea 22:58 11:29/mile F 60 159
4th Ann Hynes 26:31 13:15/mile F 63 188
5th Nancy Cibulka 26:38 13:19/mile F 62 189
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 65-69 1st Don Denham 22:06 11:03/mile M 65 187
2nd Dennis Balfe 22:43 11:21/mile M 67 190
3rd John Ketchum 24:11 12:05/mile M 67 197
4th Anthony Bahr 33:45 16:52/mile M 65 219
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 65-69 1st Susan Clauss 21:00 10:30/mile F 67 124
2nd Betsey Anderson 23:15 11:37/mile F 68 166
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 70-74 1st John Garner 16:07 8:03/mile M 70 104
2nd Thomas Reich 17:46 8:53/mile M 72 137
3rd Jim Wright 18:19 9:09/mile M 70 146
4th Bill Coyne 20:55 10:27/mile M 71 179
5th Bernard Hellmann 25:37 12:48/mile M 74 205
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Short 70-74 1st Carol Peluso 21:55 10:57/mile F 72 141
2nd Kathie Thebeau 27:49 13:54/mile F 70 194
3rd Jackie Corn 29:15 14:37/mile F 70 204
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 75-79 1st Bob Tarrant 18:10 9:05/mile M 75 142
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Short 80-99 1st Joseph Bell 22:25 11:12/mile M 85 188
2nd William E. Miller 28:06 14:03/mile M 85 214
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 1-12 1st Isaiah Davidson 1:21:33 8:09/mile M 12 126
2nd Micah Davidson 1:29:37 8:57/mile M 10 179
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 13-14 1st Anthony Giancola 1:12:34 7:15/mile M 14 57
2nd Ryan Witt 1:13:37 7:21/mile M 14 66
3rd Riley Girardier 1:14:11 7:25/mile M 14 70
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 13-14 1st Jenya Zoughaib 1:21:43 8:10/mile F 13 24
2nd Peyton Fenstermaker 1:32:03 9:12/mile F 14 74
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 15-16 1st Benjamin Naeger 58:39 5:51/mile M 15 9
2nd Bryson Whiteside 1:01:21 6:08/mile M 15 15
3rd Reed Sahadevan 1:06:57 6:41/mile M 15 28
4th William Zoughaib 1:08:15 6:49/mile M 15 35
5th Benjamin Haefner 1:09:31 6:57/mile M 16 44
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 15-16 1st Sally Heil 1:22:18 8:13/mile F 15 26
2nd Ali Bader 1:31:30 9:09/mile F 16 69
3rd Brianna Bone 1:32:28 9:14/mile F 15 78
4th Amra Muric 1:35:10 9:31/mile F 16 92
5th Mallory Goetz 1:36:03 9:36/mile F 16 102
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 17-19 1st Nick Kremer 1:06:42 6:40/mile M 18 26
2nd Anthony Russell 1:11:11 7:07/mile M 18 49
3rd Andrew Wohlschlaeger 1:24:59 8:29/mile M 18 155
4th Taylor Jackson 1:31:31 9:09/mile M 18 194
5th Turner Rapp 1:33:27 9:20/mile M 19 211
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 17-19 1st Courtney Kriegshauser 1:09:04 6:54/mile F 18 3
2nd Emma Farley 1:23:45 8:22/mile F 17 30
3rd Liz Cheli 1:31:30 9:09/mile F 17 70
4th Abbey Ward 1:42:09 10:12/mile F 17 134
5th Gwen Werner 1:54:33 11:27/mile F 17 179
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 20-24 1st Derek Lee 53:53 5:23/mile M 22 2
2nd Cameron Bogue 56:00 5:36/mile M 20 3
3rd Brett Kay 56:11 5:37/mile M 22 4
4th Trent Sever 1:01:01 6:06/mile M 23 14
5th Brian Sableman 1:04:09 6:24/mile M 20 20
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 20-24 1st Aleta Jokisch 1:03:27 6:20/mile F 23 1
2nd Kayla McCurdy 1:13:47 7:22/mile F 22 6
3rd Gina Kothe 1:23:41 8:22/mile F 23 29
4th Christine Harkey 1:25:51 8:35/mile F 24 39
5th Leslie Holsather 1:26:20 8:38/mile F 21 44
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 25-29 1st Matthew Lawder 53:29 5:20/mile M 25 1
2nd Daniel Stults 58:02 5:48/mile M 28 7
3rd Matthew Ampleman 58:30 5:51/mile M 26 8
4th Jonathan Yoch 59:40 5:58/mile M 25 10
5th Mike Schaefer 1:00:43 6:04/mile M 25 12
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 25-29 1st Jamie Davenport 1:14:34 7:27/mile F 25 7
2nd Christine Bucy 1:15:41 7:34/mile F 28 9
3rd Tricia Frisella 1:16:19 7:37/mile F 27 10
4th Nicole Gundersen 1:18:42 7:52/mile F 28 15
5th Roseanne Lazer 1:23:12 8:19/mile F 28 27
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 30-34 1st Larry Huffman 56:20 5:38/mile M 30 5
2nd Adam Sullivan 59:55 5:59/mile M 33 11
3rd Chris Rankin 1:02:34 6:15/mile M 34 18
4th Alex Noel 1:03:11 6:19/mile M 34 19
5th Thomas Zenk 1:06:06 6:36/mile M 30 25
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 30-34 1st Amy Marxkors 1:06:07 6:36/mile F 30 2
2nd Nikki Difani 1:11:01 7:06/mile F 31 4
3rd Brooke Brockman 1:18:58 7:53/mile F 32 16
4th Kellie Evans 1:21:01 8:06/mile F 31 20
5th Angela McKnight 1:23:21 8:20/mile F 34 28
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 35-39 1st Tom Fischer 1:07:32 6:45/mile M 37 30
2nd Tom Collier 1:09:15 6:55/mile M 38 41
3rd Andrew Krieger 1:10:14 7:01/mile M 35 46
4th Sean Sortor 1:11:44 7:10/mile M 38 51
5th Robert Bence 1:12:51 7:17/mile M 35 60
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 35-39 1st Katie Helms 1:18:13 7:49/mile F 36 12
2nd Elysia Krieger 1:19:43 7:58/mile F 39 18
3rd Dana Fisher 1:20:19 8:01/mile F 39 19
4th Colleen Sullivan 1:21:24 8:08/mile F 36 23
5th Beth Sanborn 1:24:11 8:25/mile F 39 31
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 40-44 1st Edward Hamer 1:02:23 6:14/mile M 41 17
2nd Anthony Winkeler 1:04:52 6:29/mile M 41 21
3rd Lawrence Wang 1:05:04 6:30/mile M 42 22
4th Jay Church 1:05:14 6:31/mile M 43 23
5th Brendan Foley 1:07:48 6:46/mile M 44 31
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
F Long 40-44 1st Anna Jones 1:17:15 7:43/mile F 42 11
2nd Jill Hollander 1:19:20 7:56/mile F 42 17
3rd Annette Koob 1:24:29 8:26/mile F 43 33
4th Leslie Grohmann 1:24:57 8:29/mile F 41 36
5th Gayle English 1:27:17 8:43/mile F 41 49
Award Place Name Time Pace Gender Age Gender Rank
M Long 45-49 1st Rick Barnes 1:01:01 6:06/mile M 49 13
2nd David Vonarx 1:06:53 6:41/mile M 47 27
3rd Greg Frankenfeld 1:09:08 6:54/mile M 45 39
4th Mike Worley 1:12:32 7:15/mile M 45 55
5th Tad Savage 1:13:54 7:23/mile M 47 69