FirmMan Triathlon Race Series 2015 Awards

# of participants: 216# of finishers: 203last updated: 1/18/2021 2:29 pm
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
Half Iron Overall Male 1st Christopher McLean 4:27:48 8 Franklin MA
2nd Andy Greene 4:37:35 18 Worcester MA
3rd John Lariviere 4:40:21 66 Narragansett RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
Half Iron Overall Female 1st Jessica Ackerman 4:59:14 190 Riverside RI
2nd Rachel Wasserman 5:08:09 114 Albany NY
3rd Shara delene Robertson 5:11:14 112 Westerly RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
Sprint Overall Male 1st Edward Rheaume 1:04:13 327 Berkley MA
2nd Chris Apostolou 1:04:59 309 North kingstown RI
3rd Robert Lux 1:09:01 343 Johnston RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
Sprint Overall Female 1st Suzanne Turner 1:19:23 330 Norwalk CT
2nd Norine Lux 1:19:38 342 Warwick RI
3rd Cathi Koehler 1:22:56 326 Manchester CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike Aquabike M 1st Peter Russo 2:54:22 164 Rumford RI
2nd Chris Dzilinski 3:27:32 400 Fairfeield CT
3rd Tom Gruczka 3:30:12 27 Wakefield RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike Aquabike F 1st Jennifer Krueger 3:31:28 403 Wakefield RI
2nd Linda Honneus 4:07:48 407 Marshfield MA
3rd Elizabeth Boland 4:10:30 406 Hopkinton MA
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike Relay Mixed 1st Tracy Smith 4:58:51 155 Rex Brewer Joe Gleason North kingstown RI
2nd Don Vescio 4:59:17 146 Kathy Wiberg Hannah Wiberg Grafton MA
3rd Taylor Fogg 5:05:06 163 Jacob Levy Jeremy Sherman Colorado springs CO
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike Relay All Male 1st David Polatty 4:03:12 191 Ethan Andrews Jonathan Hammet Narrganssett RI
2nd Matthew Schiller 5:01:39 142 Canlon Hunter Toby Hyde New york NY
3rd Luis De freitas 5:03:47 143 Brad Semle Adam Gallagher Johnston RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike Relay All Female 1st Ruth Wang 4:55:11 150 Cecilia Davis Hays Lisa Kahl New york NY
2nd Kimberly Mastis 5:40:04 154 Worester MA
3rd Trish Ochoa 6:17:04 152 Heather McMahon Sandy Martin Southwick MA
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike M 0-19 1st Logan Blaine 5:21:55 6 Old greenwich CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike F 20-24 1st Jessica Andruzzi 5:49:15 109 Chicago IL
2nd Elizabeth Butrick 6:07:47 111 Torrington CT
3rd Emily Thomesen 6:13:53 110 Saunderstown RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike M 25-29 1st Toby Mansuripur 4:58:37 10 Cambridge MA
2nd Zachary Chin 5:29:50 13 Troy MI
3rd John McGowan 5:38:32 181 Lincoln RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike F 25-29 1st Beth Travers 5:54:31 185 Smithfield RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike M 30-34 1st Trevor Powers 5:12:30 161 Portsmouth RI
2nd Ryan Ochoa 5:19:30 23 Southwick MA
3rd Kyle Mardeuse 5:33:35 22 Holyoke MA
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike F 30-34 1st Heather Theriault 6:46:11 115 Clinton CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike M 35-39 1st Victor Canez 5:08:40 30 Sharon MA
2nd Graham Powers 5:09:45 158 Middletown RI
3rd Christopher Shardlow 5:10:51 32 Wakefield RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike F 35-39 1st Cheryl Ruggieri 6:18:17 118 Milford MA
2nd Cindy Saraceno 7:04:00 116 Middlefield CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike M 40-44 1st Vincent Zinssner 4:53:01 1 Acton MA
2nd George Lusignan 5:02:41 51 Warwick RI
3rd Michael Smith 5:11:38 46 Scituate RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike F 40-44 1st Jo Poole 5:16:30 3 Concord MA
2nd Renee Shiller 5:23:15 94 Glastonbury CT
3rd Susie Bockard 5:31:21 120 Duxbury MA
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike M 45-49 1st James Magaldi 4:52:09 56 North easton MA
2nd Brian Sweenor 4:55:44 71 Wakefield RI
3rd Ron Patrissi 4:58:05 182 Providence RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike F 45-49 1st Annmarie Magliocco 5:21:13 134 Old greenwich CT
2nd Jahn Surette 5:51:37 131 Cheshire CT
3rd Kim Raymond 5:55:33 4 Coventry RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike M 50-54 1st Jim Sullivan 4:49:51 73 Southwick MA
2nd John Kenyon 5:11:40 195 Saunderstown RI
3rd Derek Albertson 5:14:10 2 Norwich CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike F 50-54 1st Susan Wines 5:12:24 136 Madison CT
2nd Beth Rodewig 5:46:30 138 Saunderstown RI
3rd Susan Weissman 5:47:27 139 Morristown NJ
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike M 55-59 1st David Cote 5:24:39 93 Snug harbor RI
2nd Robin Carpenter 5:32:13 101 Monson MA
3rd Henry Ritchotte 5:38:26 97 Warwick RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike F 55-59 1st Anne McArdle 6:34:23 183 Coventry RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Half, Swim & Aquabike M 60-64 1st Bob Lamothe 5:11:26 165 Warwick RI
2nd Marc Saucier 5:15:00 160 Littleton MA
3rd Eric Winn 6:01:02 107 Charlestown RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
Swim Race FirmMan Male Swimmer 1st Matt McKee 30:00 424 Saunderstown RI
2nd Michael Davis 36:38 427 Needham MA
3rd Berndt Anderson 37:25 425 Warwick RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
Swim Race FirmMan Female Swimmer 1st Vinka Craver 36:50 166 Wakefield RI
2nd Sarah Carter 37:30 428 Narragansett RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint Relay All Female 1st Caylee Luebeck 1:39:49 341 Chrisie Wilke Claudia Ainslie North Kingstown RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint M 0-19 1st Soren Shade 1:23:00 317 New martinsville WV
2nd Chandon Davis 1:28:14 321 New london CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint M 20-24 1st Christopher Taylor 1:28:57 331 New york NY
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint F 20-24 1st Jessica Lu 1:26:23 318 Brookline MA
2nd Taylor Fogg 1:37:11 316 Colorado springs CO
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint M 25-29 1st Joshua Michaud 1:48:42 319 Taftville CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint F 25-29 1st Catherine Powell 1:47:39 329 Newton MA
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint M 30-34 1st Michael Wilne 1:21:42 340 Burqurt- Germany MA
2nd Matthew Cooper 1:32:07 303 Wethersfield CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint F 35-39 1st Tara Phelps 1:24:57 308 Wakefield RI
2nd Becky Iselin 1:30:03 337 Chester CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint F 40-44 1st Sarah Erickson 1:41:28 333 Providence RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint M 45-49 1st Shaun O'Dea 1:09:49 346 East. Lyme CT
2nd Albert Prescott 1:10:13 312 Westford MA
3rd Michael Steinberg 1:22:38 311 Westborough MA
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint F 45-49 1st Carol Cournoyer 1:49:33 332 Norwich CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint M 50-54 1st George Butts 1:19:06 328 West wawick RI
2nd Matthew Coll 1:22:35 310 Needham heights MA
3rd Tom Shalvey 1:30:02 314 Warwick RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint F 50-54 1st Regina Hand 1:23:33 306 Warwick RI
2nd Kim Georgiades 1:31:05 325 East hampton CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint M 55-59 1st George Ross 1:17:38 338 Richmond RI
2nd James Arrighi 1:32:46 347 Narragansett RI
3rd Bill Holt 1:33:31 335 Cranston RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint F 55-59 1st Peggy Byram 1:30:13 322 Glastonbury CT
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint M 60-64 1st John Goodwin 1:20:18 305 Charlestown RI
2nd John Carter 1:22:22 336 Narragansett RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint F 60-64 1st Megan Moynihan 1:32:12 307 Charlestown RI
Award Place Name Time Bib # Relay Member Relay Member City ST
FirmMan Sprint M 75-79 1st Barry Stoner 1:38:38 324 Glastonbury CT