Charlotte Youth FitFest 2014 Awards

# of participants: 133# of finishers: 107last updated: 12/7/2014 10:27 am
Result Questions?
Award Place Name Time Bib Pace School
M Kindergarten & Under 1st MARSHALL NICHOLSON 1:57.6 19 7:50/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
2nd LUKE FORSYTH 2:00.5 3 8:02/mile OLDE PROVIDENCE ELEMENTARY
3rd ELIJAH BOYTHE 2:14.9 27 8:59/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
4th DIXON WITT 2:15.1 21 9:00/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
5th TUCKER ROZSAK 2:17.0 26 9:08/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
Award Place Name Time Bib Pace School
F Kindergarten & Under 1st ANNE HEALY PERRY 3:04.1 22 12:16/mile
2nd NATALIE GUY 3:23.1 15 13:32/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
M 1st Grade 1st URIEL MEDINA 2:04.5 28 8:18/mile RAMA ROAD ELEMENTARY SCHOOL
2nd NASIR RODRIGUEZ 2:43.3 8 10:53/mile INVEST
3rd RESTON SHULL 6:44.3 24 26:57/mile SHARON ELEMENTARY SCHOOL
Award Place Name Time Bib Pace School
F 1st Grade 1st ELLA GORDON 2:10.2 4 8:41/mile PROVIDENCE DAY SCHOOL
2nd OLIVIA DESMOND 2:10.6 2 8:42/mile PROVIDENCE DAY SCHOOL
3rd CAROLINE GUY 2:19.8 16 9:19/mile MCALPINE ELEMENTARY SCHOOL
4th SAMANTHA SNYDER 2:27.9 14 9:51/mile PROVIDENCE SPRING ELEMENTARY SCHOOL
5th ELISE ATKINSON 2:32.4 23 10:09/mile PROVIDENCE DAY SCHOOL
Award Place Name Time Bib Pace School
M 2nd Grade 1st GRANT NICHOLSON 4:49.9 55 9:39/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
2nd MITCH BURRUS 5:13.8 67 10:27/mile CHARLOTTE CHRISTIAN
3rd SAM ZINGER 5:43.4 56 11:26/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
4th ANDREW BOYTHE 5:50.1 62 11:40/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
5th JONATHAN WATKINS 6:02.7 63 12:05/mile SOCRATES ACADEMY
Award Place Name Time Bib Pace School
F 2nd Grade 1st ELLA COBURN 5:47.2 50 11:34/mile CHARLOTTE LATIN
2nd PIPER ROZSAK 5:49.3 61 11:38/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
3rd SYLVIA TERRELL 5:53.2 51 11:46/mile OLDE PROVIDENCE ELEMENTARY
4th CAROLINE BANKS 6:21.3 43 12:42/mile TRINITY EPISCOPAL SCHOOL
5th ELLA ADKINS 6:28.8 41 12:57/mile PROVIDENCE DAY SCHOOL
Award Place Name Time Bib Pace School
M 3rd Grade 1st MAX FORSYTH 4:15.4 44 8:30/mile OLDE PROVIDENCE ELEMENTARY
2nd LUKE TERRELL 4:18.2 54 8:36/mile OLDE PROVIDENCE ELEMENTARY
3rd JD URBAN 4:24.5 59 8:49/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
4th REED HICKMAN 4:29.2 57 8:58/mile CHARLOTTE COUNTRY DAY SCHOOL
5th WADE SORRELLS 4:39.0 58 9:18/mile OLDE PROVIDENCE ELEMENTARY
Award Place Name Time Bib Pace School
F 3rd Grade 1st SOPHIA OLIVETO 6:47.5 66 13:35/mile
2nd RICKI HENDRICK 6:48.0 52 13:36/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
Award Place Name Time Bib Pace School
M 4th Grade 1st PETE PIGNETTI 6:33.4 111 6:33/mile
2nd OWEN DOUGHERTY 6:38.7 113 6:38/mile CHARLOTTE COUNTRY DAY SCHOOL
3rd BRANTLEY TRUITT 7:05.5 98 7:05/mile RAMA ROAD ELEMENTARY SCHOOL
4th RYAN HAWKINS 7:28.2 91 7:28/mile RAMA ROAD ELEMENTARY SCHOOL
5th WORTH THOMPSON 7:39.0 117 7:39/mile CHARLOTTE COUNTRY DAY SCHOOL
Award Place Name Time Bib Pace School
F 4th Grade 1st ALLYSON WADDELL 10:58.3 114 10:58/mile GREENWAY PARK ELEMENTARY SCHOOL
2nd MELANIE BAKER 13:51.2 73 13:51/mile MCKEE ROAD ELEMENTARY SCHOOL
Award Place Name Time Bib Pace School
M 5th Grade 1st GIBBS FORSYTH 6:24.5 76 6:24/mile OLDE PROVIDENCE ELEMENTARY
2nd RYAN HAYS 6:27.0 106 6:27/mile OLDE PROVIDENCE ELEMENTARY
3rd CAMERON HURLEY 7:07.1 107 7:07/mile BEVERLY WOODS ELEMENTARY SCHOOL
4th JOHN HURLEY 7:18.6 108 7:18/mile BEVERLY WOODS ELEMENTARY SCHOOL
5th HARRISON HIGHSHAW 8:02.9 92 8:02/mile RAMA ROAD ELEMENTARY SCHOOL
Award Place Name Time Bib Pace School
F 5th Grade 1st SCARLET GREER 8:43.3 86 8:43/mile PROVIDENCE DAY SCHOOL
2nd CORA ADKINS 8:48.3 71 8:48/mile PROVIDENCE DAY SCHOOL
3rd MARGARET COBURN 8:49.4 85 8:49/mile CHARLOTTE LATIN
4th SOPHIA AHMADIVARJI 9:34.6 116 9:34/mile PROVIDENCE DAY SCHOOL
5th KATY OBER 9:35.1 78 9:35/mile PROVIDENCE DAY SCHOOL
Award Place Name Time Bib Pace School
M 6th Grade 1st JACOB GUZI 14:44.3 129 7:22/mile CARMEL MIDDLE SCHOOL
Award Place Name Time Bib Pace School
F 6th Grade 1st KA CARLSON 11:17.3 148 5:38/mile
2nd KELSEA YOUNT 15:27.9 128 7:43/mile MARVIN RIDGE MIDDLE SCHOOL
3rd JANE LOWRY SORRELLS 18:46.0 132 9:23/mile CARMEL MIDDLE SCHOOL
4th LILLY SORRELLS 18:47.2 133 9:23/mile CARMEL MIDDLE SCHOOL
5th JULIA OLIVETO 20:58.2 150 10:29/mile
Award Place Name Time Bib Pace School
F 7th Grade 1st GRACE HARRELL 7:24.4 121 3:42/mile COUNTRY DAY SCHOOL
2nd RYAN HICKMAN 9:08.5 131 4:34/mile COUNTRY DAY SCHOOL
3rd ANNIKA URBAN 16:27.9 134 8:13/mile CHARLOTTE CHRISTIAN SCHOOL
4th NEELY HICKS 19:03.4 145 9:31/mile CHARLOTTE CHRISTIAN
5th FERRAH WADDELL 21:40.5 125 10:50/mile RANDOLPH MIDDLE SCHOOL