Charlotte Summer Mountain Bike Series #2 2016 Awards

# of participants: 116# of finishers: 116last updated: 4/19/2016 7:16 am
Result Questions?
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Beginner Women 1st LAUREL LONG 0:01.0 18:49.5
2nd RACHAEL WINTERLING 0:02.0 18:54.4
3rd LEYLA HERRERA 0:03.0 23:31.6
4th BROOKE BUNKER 0:04.0 23:52.7
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Beginner Men 19-35 1st BRETT MOFFITT 0:01.0 15:28.4
2nd MAX SMITH 0:02.0 15:35.4
3rd NATE WISEMAN 0:03.0 15:57.8
4th ALEX DARNELL 0:04.0 16:10.8
5th JEFF CARLISLE 0:05.0 16:18.5
6th KYLE MITCHELL 0:06.0 16:21.1
7th RYAN MARTIN 0:07.0 16:54.1
8th SCOTT CARAGHER 0:08.0 17:01.4
9th MACKENZIE TRICKER 0:09.0 17:03.3
10th JASON BOWLES 0:10.0 17:16.8
11th IAN COUNTS 0:11.0 17:42.6
12th BRENT DUFFE 0:12.0 17:50.0
13th NICHOLAS FINELLI 0:13.0 18:12.1
14th DEREK TIMM 0:14.0 18:13.5
15th BRYAN WILSON 0:15.0 18:14.6
16th CHAD COOK 0:16.0 18:23.5
17th TJ ROOT 0:17.0 18:33.0
18th TANNER STACK 0:18.0 18:36.5
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Beginner Men 36+ 1st DARRELL WALLACE 0:01.0 15:01.8
2nd JUAN MUNOZ 0:02.0 15:21.5
3rd STEVE LOWE 0:03.0 16:01.9
4th TOM LAZZARO 0:04.0 16:10.4
5th GREG SHEA 0:05.0 16:12.1
6th JOE SLINGERLAND 0:06.0 16:26.0
7th NATE KOLOVICH 0:07.0 17:10.2
8th GERALD STEELE 0:08.0 17:13.8
9th BRAD YOUNG 0:09.0 17:17.4
10th CHRIS GALLOWAY 0:10.0 17:28.0
11th BRIAN RICHARDSON 0:11.0 17:55.3
12th STEVEN COOK 0:12.0 17:56.3
13th NATHAN COMER 0:13.0 18:19.1
14th MICHAEL KISSIAH 0:14.0 18:46.9
15th JERRY PRICE 0:15.0 20:53.2
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Expert Men 1st CHARLIE MULLINS 0:01.0 13:39.5 14:05.5
2nd BOBBY BRYSON 0:02.0 13:38.6 14:05.9
3rd ALAN NOLTING 0:03.0 13:52.3 13:52.0
4th BENEDIKT SCHIERMEYER 0:04.0 13:55.9 14:09.3
5th LEVI PORTER 0:05.0 13:52.7 13:53.4
6th TRAVIS BEAM 0:06.0 13:50.4 14:22.2
7th CHRIS ROUISSE 0:07.0 13:53.1 14:48.7
8th GREGORY FRAME 0:08.0 14:31.7 15:09.9
9th ADAM FANCHER 0:09.0 15:35.6 16:35.0
10th KAILUB RUSSELL 0:10.0 14:35.9
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Expert Men 40+ 1st BRYAN PERSINGER 0:01.0 14:06.8 14:19.7
2nd MIKE KING 0:02.0 14:04.2 14:45.0
3rd JOHN CATES 0:03.0 14:33.5 15:01.9
4th BRETT RUMBLE 0:04.0 14:52.2 15:16.9
5th CHRIS PRATT 0:05.0 14:46.3 15:09.3
6th ROBERT FISH 0:06.0 14:51.7 15:38.7
7th WAYNE HOLDEN 0:07.0 14:51.8 15:33.5
8th ALAN WAGES 0:08.0 15:50.7 15:58.9
9th KEVIN BROWN 0:09.0 14:48.4 15:13.0
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Sport Men 19-39 1st BRANDON HAAS 0:01.0 14:30.3 14:39.3
2nd WADE COLLINS 0:02.0 14:29.9 14:38.8
3rd SEAN KERLIN 0:03.0 14:29.3 14:39.1
4th DEVIN JONES 0:04.0 14:30.3 14:40.9
5th HENRY MILLER 0:05.0 14:57.2 15:24.1
6th CAMERON MCADOO 0:06.0 14:29.7 14:59.6
7th CLAY TRITT 0:07.0 15:05.3 15:47.9
8th BEN HOLLAND 0:08.0 15:07.8 15:58.4
9th STEPHEN GONZALEZ 0:09.0 15:21.5 16:10.3
10th MAKSYM ARTEMYEV 0:10.0 15:47.9 16:25.9
11th MICHAEL COOK 0:11.0 16:04.2 16:56.8
12th MATT CERVEN 0:12.0 16:09.5 17:02.6
13th JOSH OSBY 0:13.0 15:50.4 17:49.9
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Sport Men 40+ 1st DEAN BAKER 0:01.0 15:33.0 15:49.5
2nd DEREK DAVIS 0:02.0 15:30.8 16:20.8
3rd JOE LAMONICA 0:03.0 15:45.4 16:18.3
4th PETE BRISETTE 0:04.0 15:41.3 16:19.6
5th RYAN KELLEY 0:05.0 16:08.2 16:47.8
6th RICKY PRIORY 0:06.0 15:44.7 16:39.7
7th JAMIE HAESSLY 0:07.0 15:57.4 16:58.2
8th JULIUS ULANDAY 0:08.0 15:43.5 16:31.6
9th MARK DEATON 0:09.0 16:17.7 16:50.4
10th KEVIN KYSETH 0:10.0 16:43.3 17:29.2
11th GLENN SHULER 0:11.0 16:37.1 17:34.4
12th JAY MORGAN 0:12.0 17:22.0 18:09.6
13th KEITH DEMMA 0:13.0 17:39.5 18:23.7
14th CLAY GRUBB 0:14.0 19:07.9 19:40.7
15th CRAIG REYNOLDS 0:15.0 17:25.4
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Single Speed 1st LUKE SAGUR 0:01.0 15:21.3 15:51.3
2nd BRUCE STAUFFER 0:02.0 15:44.1 15:57.6
3rd RITCHIE THOMAS 0:03.0 17:32.5 17:43.4
4th TODD AMES 0:04.0 18:19.2 20:34.4
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Masters Men 1st DWAYNE DEESE 0:01.0 15:53.5
2nd J. MARK SMITH 0:02.0 16:11.4
3rd ALAIN LOW 0:03.0 16:25.7
4th ANDREW AMMON 0:04.0 16:27.1
5th JIMMY WHITE 0:05.0 16:28.0
6th DANIEL KYPER 0:06.0 16:32.5
7th MIKE GLADDEN 0:07.0 16:57.6
8th DON ROSS 0:08.0 17:17.7
9th BRYAN HIGHT 0:09.0 17:32.5
10th CRAIG HOBBS 0:10.0 19:16.4
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Juniors 13 Under 1st AUSTIN HAESSLY 0:01.0 18:20.3
2nd DAVIS BREEDLOVE 0:02.0 18:45.6
3rd BENNETT KEMP 0:03.0 18:47.6
4th MIKEY MCGOUGH 0:04.0 19:00.7
5th LAYTON CLOUSE 0:05.0 19:10.2
6th ETHAN MORGAN 0:06.0 19:36.7
7th GRANT WEBER 0:07.0 19:41.2
8th HUDSON LAMONICA 0:08.0 20:03.8
9th DANIEL SBARDELLA 0:09.0 22:36.1
10th BRENDAN DIEHL 0:10.0 22:49.0
11th PARKER DAVIS 0:11.0 27:50.1
Award Place Name Time Lap 1 Lap 2
Juniors 14-18 1st PETER LANG 0:01.0 17:19.5
2nd JUSTIN LAING 0:02.0 17:30.8
3rd GRANT GAMBLE 0:03.0 19:44.5
4th AIDAN POGSON 0:04.0 20:13.8