Charlotte 10 Miler and 4 Mile Run 2018 Awards

# of participants: 1371# of finishers: 1205last updated: 10/15/2018 11:03 am
Award Place Name Time Pace
4 Miler Male Overall (GUN) 1st ANTHONY KUCHERA 23:07.24 5:46/mile
2nd PETER BROWN 23:19.87 5:49/mile
3rd NICHOLAS GOANOS 24:07.89 6:01/mile
Award Place Name Time Pace
4 Miler Female Overall (GUN) 1st PAULA PRIDGEN 23:47.77 5:54/mile
2nd JENNIFER BLACK 27:40.28 6:54/mile
3rd BETHANY SALISBURY 27:47.84 6:56/mile
Award Place Name Time Pace
4 Miler Male Masters (GUN) 1st JONATHAN HALTER 26:53.74 6:43/mile
Award Place Name Time Pace
4 Miler Female Masters (GUN) 1st HEATHER DIAZ 30:39.07 7:39/mile
Award Place Name Time Pace
10 Miler Male Overall (GUN) 1st PETER KOSKEY 53:36.00 5:21/mile
2nd DYLAN LOWRY 54:04.42 5:24/mile
3rd JOEY WOLTJER 56:40.52 5:39/mile
Award Place Name Time Pace
10 Miler Female Overall (GUN) 1st AMELIA SHEA 1:04:30.73 6:26/mile
2nd HANNAH PANICCO 1:08:10.15 6:48/mile
3rd KAREN WOOD 1:08:20.26 6:49/mile
Award Place Name Time Pace
10 Miler Male Masters (Gun) 1st TRAVIS ROTHMAN 59:11.02 5:54/mile
Award Place Name Time Pace
10 Miler Female Masters (GUN) 1st LISA SLUITER 1:08:36.71 6:51/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 1-14 1st BROOKS BALL 1:32:03.64 9:12/mile
2nd EVAN BROWN 1:48:23.58 10:50/mile
3rd AIDAN WELCH 2:00:57.34 12:05/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 1-14 1st SADIE MAREK 1:40:46.24 10:04/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 15-19 1st ETHAN FREY 59:04.84 5:54/mile
2nd KARNA MOREY 59:14.74 5:55/mile
3rd TYLER DUNSTON 1:00:32.27 6:03/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 15-19 1st EMMALINE DAGGETT 1:08:51.14 6:53/mile
2nd SYDNEY WOOD 1:16:47.53 7:40/mile
3rd MORGAN RAY 1:22:24.14 8:14/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 20-24 1st ONEAL WILLIE 1:07:53.88 6:47/mile
2nd DIEGO FUENTES 1:12:37.01 7:15/mile
3rd SEAN VAN GURP 1:16:49.24 7:40/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 20-24 1st KIMBERLY BOURNE 1:14:13.21 7:25/mile
2nd KRISTEN ERWIN 1:25:23.77 8:32/mile
3rd LAUREN LADOUCEUR 1:40:53.03 10:05/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 25-29 1st ZHEWEI HU 1:00:01.52 6:00/mile
2nd BRENDAN MURRAY 1:02:55.04 6:17/mile
3rd JACK MERWIN 1:12:46.27 7:16/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 25-29 1st KATIE DAVIS 1:10:53.75 7:05/mile
2nd ALISON WELCH 1:14:54.41 7:29/mile
3rd ERIN MAULDIN 1:15:19.01 7:31/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 30-34 1st SCOTT ROBERTSON 59:41.64 5:58/mile
2nd BRIAN BAUM 1:00:29.22 6:02/mile
3rd DANIEL MATENA 1:00:29.77 6:02/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 30-34 1st KELLI NARVESON 1:11:48.33 7:10/mile
2nd KATY MOSS 1:17:57.00 7:47/mile
3rd ASHLEY SCISCENTE 1:19:05.14 7:54/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 35-39 1st DEREK MAY 1:03:24.35 6:20/mile
2nd MARC TRUESDALE 1:04:21.88 6:26/mile
3rd ROB HARBAUGH 1:06:13.24 6:37/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 35-39 1st AMANDA UHER 1:10:53.07 7:05/mile
2nd LINDSEY KASTEN 1:14:44.80 7:28/mile
3rd AMBER WIRTH 1:16:42.92 7:40/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 40-44 1st MIGUEL PEREZ 1:00:07.90 6:00/mile
2nd DAVID GARY 1:03:25.29 6:20/mile
3rd CHRISTOPHER ZONA 1:05:27.03 6:32/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 40-44 1st MONICA DE CASTILHO 1:10:20.97 7:02/mile
2nd HEATHER COSTELLO 1:11:06.07 7:06/mile
3rd LEAH LANIER 1:11:21.86 7:08/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 45-49 1st JASON PHILBIN 1:03:56.06 6:23/mile
2nd MATT WILLIAMS 1:04:15.06 6:25/mile
3rd ROBERT COLLEA 1:05:21.42 6:32/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 45-49 1st AMY CRONIN 1:10:03.76 7:00/mile
2nd LAURA STRICKLAND 1:15:01.12 7:30/mile
3rd KIMBERLY ZEITVOGEL 1:16:50.38 7:41/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 50-54 1st BILL SHIRES 1:01:14.60 6:07/mile
2nd ERIK JOHNSON 1:05:31.08 6:33/mile
3rd JEFFREY CARSON 1:10:41.26 7:04/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 50-54 1st DIANE LANCASTER 1:12:57.99 7:17/mile
2nd KATHY RINK 1:13:43.55 7:22/mile
3rd LISA WALSH 1:14:11.01 7:25/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 55-59 1st FREDERIC LEVY 1:10:31.12 7:03/mile
2nd THOMAS FISHER 1:11:59.92 7:11/mile
3rd RICK GAGNON 1:13:40.40 7:22/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 55-59 1st KAY SANBORN 1:17:24.63 7:44/mile
2nd LISA GROOME 1:23:45.10 8:22/mile
3rd MARCIA ERWIN 1:24:22.60 8:26/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 60-64 1st BRYAN ALLF 1:15:32.62 7:33/mile
2nd STEPHEN PRICE 1:16:12.84 7:37/mile
3rd BENJAMIN ZACHARY 1:21:29.03 8:08/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 60-64 1st LAURIE O'CONNOR 1:21:40.50 8:10/mile
2nd DIANNE ALLEN 1:24:21.43 8:26/mile
3rd MARGARET HABERMAN 1:29:20.07 8:56/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 65-69 1st WAYNE ECKERT 1:23:16.29 8:19/mile
2nd MICHAEL JONES 1:56:48.74 11:40/mile
3rd DENNIS HELLER 1:58:05.08 11:48/mile
Award Place Name Time Pace
F 10 Miler 65-69 1st SANDRA PAYNE 2:29:59.66 14:59/mile
Award Place Name Time Pace
M 10 Miler 70-98 1st JIM OWENS 1:34:12.26 9:25/mile
2nd THOMAS DANIELS 1:48:56.36 10:53/mile
3rd SHERMAN HAGER 2:14:31.07 13:27/mile
Award Place Name Time Pace
M 4 Mile Run 1-14 1st CHARLIE WESTRIP 30:57.49 7:44/mile
2nd CONNOR SMITH 33:06.40 8:16/mile
3rd TYLER MONTELEONE 33:38.39 8:24/mile
Award Place Name Time Pace
F 4 Mile Run 1-14 1st ALYSSA PREISANO 28:41.81 7:10/mile
2nd CLAIRE TIMNEY 34:36.46 8:39/mile
3rd EMILY ADAMO 35:48.51 8:57/mile
Award Place Name Time Pace
M 4 Mile Run 15-19 1st JOHN GLEASON 34:33.95 8:38/mile
2nd JASON ALEGRIA 45:00.62 11:15/mile
Award Place Name Time Pace
F 4 Mile Run 15-19 1st KATHERINE REEVES 28:07.18 7:01/mile
2nd ZOE SIX 33:33.83 8:23/mile
Award Place Name Time Pace
M 4 Mile Run 20-24 1st DERIC HUFFMAN 31:42.94 7:55/mile
Award Place Name Time Pace
M 4 Mile Run 25-29 1st BRAD HANNE 24:17.89 6:04/mile
2nd TIM MANN 27:47.19 6:56/mile
3rd DEREK ESPINOSA 27:48.65 6:57/mile
Award Place Name Time Pace
F 4 Mile Run 25-29 1st AMBER BOWLES 36:23.44 9:05/mile
2nd AMANDA BERRY 36:36.21 9:09/mile
3rd KATIE MAYFIELD 37:32.52 9:23/mile
Award Place Name Time Pace
M 4 Mile Run 30-34 1st ANDREW HENRY-KENNON 31:58.20 7:59/mile
2nd JUSTIN OSBORNE 32:11.79 8:02/mile
3rd BRAD CZECHOLINSKI 33:00.07 8:15/mile
Award Place Name Time Pace
F 4 Mile Run 30-34 1st JEN MUCKLEY 30:06.65 7:31/mile
2nd VANESSA VILA 32:03.97 8:00/mile
3rd DANIELA RHODES 32:37.84 8:09/mile
Award Place Name Time Pace
M 4 Mile Run 35-39 1st PAUL CAVANAUGH 25:31.24 6:22/mile
2nd LARRY SHERRILL 31:43.24 7:55/mile
3rd KHARI SMITH 32:01.22 8:00/mile
Award Place Name Time Pace
F 4 Mile Run 35-39 1st KATIE SMOUTER 35:02.53 8:45/mile
2nd SARA JACQUES 38:47.94 9:41/mile
3rd NOELLE MORRISON 38:48.71 9:42/mile
Award Place Name Time Pace
M 4 Mile Run 40-44 1st CHARLES WESTRIP 31:20.12 7:50/mile
2nd MARK NEELY 32:05.09 8:01/mile
3rd BRENT BLALOCK 34:31.63 8:37/mile
Award Place Name Time Pace
F 4 Mile Run 40-44 1st NADJA TAPKAS 35:49.54 8:57/mile
2nd NICOLE BENTIVEGNA 41:10.15 10:17/mile
3rd ELIZABETH DAVIS 41:29.73 10:22/mile
Award Place Name Time Pace
M 4 Mile Run 45-49 1st BLAISE WOESTE 28:32.08 7:08/mile
2nd JASON HEDRICK 29:41.08 7:25/mile
3rd CHARLIE EDMONDSON 32:03.57 8:00/mile
Award Place Name Time Pace
F 4 Mile Run 45-49 1st MELYSSA FLEMING 35:45.39 8:56/mile
2nd SUSAN REEVES 35:46.69 8:56/mile
3rd LYNN HAMMONTREE 36:08.85 9:02/mile
Award Place Name Time Pace
M 4 Mile Run 50-54 1st JEFFREY GAURA 28:14.42 7:03/mile
2nd WILLIAM BRADLEY 33:41.45 8:25/mile
3rd ROBERT ANDERSON 34:16.30 8:34/mile
Award Place Name Time Pace
F 4 Mile Run 50-54 1st JULIE LINDER 32:08.18 8:02/mile
2nd AUDREY ASHKIN 36:35.44 9:08/mile
3rd SONIA SCARCELLA 37:54.50 9:28/mile