Alley Loop Nordic Marathon 2016 Awards

# of participants: 717# of finishers: 635last updated: 2/8/2016 8:31 pm
Result Questions?
Award Place Name Time Pace Bib
42K Classic Male Overall 1st ANDY RICHMOND 2:33:33.78 5:53/mile 28
2nd PASHA KAHN 2:34:14.81 5:54/mile 24
3rd GREG RHODES 2:38:56.01 6:05/mile 30
Award Place Name Time Pace Bib
42K Classic Female Overall 1st ULLA FORSBERGH 3:03:09.88 7:01/mile 23
2nd BROOKE ADAMS 3:11:40.87 7:20/mile 9
3rd CINDI HILLEMEYER 3:13:57.26 7:25/mile 6
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Classic Race 20-29 1st ALEX ROSENBERRY 2:47:10.22 6:24/mile 13
2nd NICK MCHARGUE 3:03:17.22 7:01/mile 11
3rd JOSHUA KRABBE 3:08:04.24 7:12/mile 19
Award Place Name Time Pace Bib
F 42km Classic Race 20-29 1st SOFIA DEER 3:31:16.13 8:05/mile 3
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Classic Race 30-39 1st BILL SWIFT 2:59:00.00 6:51/mile 33
2nd JAY HUNT 3:13:31.35 7:24/mile 27
3rd RYAN GULDAN 3:21:02.76 7:42/mile 18
Award Place Name Time Pace Bib
F 42km Classic Race 30-39 1st REBECCA EDMISTON 3:22:25.05 7:45/mile 8
2nd AMBER DAGEL 3:44:39.04 8:36/mile 17
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Classic Race 40-49 1st CLAY MOSELEY 2:45:56.39 6:21/mile 5
2nd MIKE BRADBURY 3:54:45.28 8:59/mile 1
3rd SCOTT BAILY 4:34:31.00 10:31/mile 14
Award Place Name Time Pace Bib
F 42km Classic Race 40-49 1st KAREN JENKINS 3:59:13.20 9:09/mile 20
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Classic Race 50-59 1st MICHAEL DIETZMAN 2:49:39.42 6:30/mile 34
2nd TONI WESTERHOLM 2:51:14.45 6:33/mile 31
3rd STEVE ILG 2:58:14.82 6:49/mile 7
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Classic Race 60-69 1st RICH SMITH 3:10:47.97 7:18/mile 32
2nd MARK PEARSON 4:05:14.01 9:23/mile 25
Award Place Name Time Pace Bib
42K Skate Male Overall 1st MADS STROEM 1:53:20.32 4:20/mile 129
2nd MORITZ MADLENER 1:53:20.42 4:20/mile 140
3rd ALJAZ PRAZNIK 1:54:32.69 4:23/mile 158
Award Place Name Time Pace Bib
42K Skate Female Overall 1st EMILIE CEDERVAERN 2:05:18.17 4:48/mile 161
2nd ELISKA HAJKOVA 2:11:39.37 5:02/mile 111
3rd KATI ROIVAS 2:12:44.07 5:05/mile 162
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Skate Race 16-19 1st NIKLAS ROMBOCK 2:07:49.79 4:53/mile 157
2nd BENJAMIN SWIFT 2:13:53.45 5:07/mile 171
3rd BRADY SMITH 2:38:10.10 6:03/mile 188
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Skate Race 20-29 1st TYLER REINKING 1:55:47.30 4:26/mile 139
2nd PETTERI VAHERKOSKI 1:57:24.93 4:29/mile 159
3rd CHRISTIAN SHANLEY 1:57:33.24 4:30/mile 142
Award Place Name Time Pace Bib
F 42km Skate Race 20-29 1st HANNAH SMITH 2:16:17.75 5:13/mile 180
2nd MOLLY SUSLA 2:19:34.97 5:20/mile 55
3rd CELINE BRUN-LIE 2:24:47.80 5:32/mile 143
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Skate Race 30-39 1st JOSH SMULLIN 1:55:30.17 4:25/mile 136
2nd DANIEL WEINBERGER 2:00:38.43 4:37/mile 108
3rd BRENTON KNIGHT 2:05:17.60 4:48/mile 84
Award Place Name Time Pace Bib
F 42km Skate Race 30-39 1st HALEY STEWART 2:25:43.69 5:35/mile 186
2nd NIKKI DURKAN 2:38:47.60 6:05/mile 137
3rd NIKKI LAROCHELLE 2:53:17.58 6:38/mile 131
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Skate Race 40-49 1st BRIAN SMITH 2:06:42.44 4:51/mile 164
2nd SETH DOWNS 2:16:45.01 5:14/mile 72
3rd H?KON JOHANSEN 2:22:09.29 5:26/mile 144
Award Place Name Time Pace Bib
F 42km Skate Race 40-49 1st HEATHER GOLLNICK 2:33:28.35 5:52/mile 66
2nd NANCY CITRIGLIA 2:44:18.09 6:17/mile 89
3rd DIANA FINKEL 2:45:02.06 6:19/mile 60
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Skate Race 50-59 1st FREDRIK LANDSTEDT 2:09:18.49 4:57/mile 160
2nd KENNY LEADER 2:20:40.11 5:23/mile 99
3rd JAMES HOWE 2:22:07.72 5:26/mile 71
Award Place Name Time Pace Bib
F 42km Skate Race 50-59 1st DEBORAH SUSSEX 2:32:08.77 5:49/mile 187
2nd THALIA PRYOR 2:36:15.31 5:59/mile 64
3rd JAN PARKER 2:36:17.94 5:59/mile 104
Award Place Name Time Pace Bib
M 42km Skate Race 60-69 1st JAMES WALSH 3:21:29.45 7:43/mile 85
2nd DON PLATT 3:27:25.20 7:56/mile 51
Award Place Name Time Pace Bib
F 42km Skate Race 60-69 1st HURRICANE CARTER 3:24:20.28 7:49/mile 184
Award Place Name Time Pace Bib
21K Classic Male Overall 1st MATT MUIR 1:25:24.57 6:19/mile 226
2nd CHRIS LANGE 1:27:16.76 6:27/mile 422
3rd RANDALL GILLEON 1:35:39.80 7:05/mile 227
Award Place Name Time Pace Bib
21K Classic Female Overall 1st KSENIA SHAMBARGER 1:40:30.65 7:26/mile 238
2nd BERIT MELLGREN-DEER 1:48:00.09 8:00/mile 230
3rd AUDREY POWELL 1:48:57.26 8:04/mile 237
Award Place Name Time Pace Bib
F 21km Classic Race 30-39 1st KRISTEN OSBORN 2:04:28.22 9:13/mile 239
2nd KATIE HUNT 2:08:38.13 9:31/mile 233
3rd SUSANA GUTIERREZ CARRILERO 3:07:29.95 13:53/mile 208
Award Place Name Time Pace Bib
M 21km Classic Race 40-49 1st DOUG KARET 1:40:47.39 7:27/mile 234
2nd ALEXEI NIKOLAEV 1:47:11.79 7:56/mile 235
3rd DAVID ROTH 2:03:02.37 9:06/mile 231
Award Place Name Time Pace Bib
F 21km Classic Race 40-49 1st MIKKALA NIELSEN 3:10:55.75 14:08/mile 217
Award Place Name Time Pace Bib
M 21km Classic Race 50-59 1st ANDY MARQUEZ 1:36:53.89 7:10/mile 213
2nd DONALD ROSENBERRY 1:37:48.29 7:14/mile 218
3rd PETE WEBER 1:43:53.47 7:41/mile 215
Award Place Name Time Pace Bib
F 21km Classic Race 50-59 1st ANU JANKERI 2:13:12.02 9:52/mile 224
2nd KATHLEEN EAKINS 2:16:11.94 10:05/mile 223
3rd BETH JAMES 2:35:44.21 11:32/mile 228
Award Place Name Time Pace Bib
M 21km Classic Race 60-69 1st GLEN EWING 1:59:51.57 8:52/mile 423
2nd MICHAEL BLEAKLEY 2:30:11.67 11:07/mile 236
3rd EDWARD MOREY 2:42:53.68 12:03/mile 209
Award Place Name Time Pace Bib
F 21km Classic Race 60-69 1st DARLENE QUINN 2:13:55.06 9:55/mile 210
2nd LAURA TOMLINSON 2:38:24.02 11:44/mile 219
3rd CATHY HEISE 2:39:06.48 11:47/mile 203
Award Place Name Time Pace Bib
21K Collegiate Freestyle Male Overall 1st LARS HANNAH 1:01:47.33 4:44/mile 342
2nd MAX SCRIMGEOUR 1:01:48.10 4:44/mile 386
3rd JACKSON HILL 1:01:49.50 4:44/mile 388
Award Place Name Time Pace Bib
21K Skate Male Overall 1st LARS HANNAH 1:01:47.33 4:44/mile 342
2nd MAX SCRIMGEOUR 1:01:48.10 4:44/mile 386
3rd JACKSON HILL 1:01:49.50 4:44/mile 388
Award Place Name Time Pace Bib
21K Collegiate Freestyle Female Overall 1st EVA SEVERRUS 1:08:09.49 5:13/mile 346
2nd LINN ERIKSEN 1:08:11.00 5:13/mile 337
3rd ELISE SULSER 1:11:27.13 5:28/mile 354
Award Place Name Time Pace Bib
21K Skate Female Overall 1st EVA SEVERRUS 1:08:09.49 5:13/mile 346
2nd LINN ERIKSEN 1:08:11.00 5:13/mile 337
3rd ELISE SULSER 1:11:27.13 5:28/mile 354
Award Place Name Time Pace Bib
M 21km Skate Race 8-15 1st SCOTT MCCALL 2:13:19.09 9:52/mile 263
2nd SAMUEL DOWD 2:27:00.56 10:53/mile 413
Award Place Name Time Pace Bib
F 21km Skate Race 8-15 1st SOPHIA FINNOFF 1:58:41.85 8:47/mile 414
Award Place Name Time Pace Bib
M 21K Skate Race 16-19 1st CAMERON MOORE 1:05:36.06 5:01/mile 347
2nd MITCHELL HOLLMAN 1:07:21.17 5:09/mile 366
3rd KEVIN GEISEN 1:07:23.70 5:09/mile 343
Award Place Name Time Pace Bib
F 21K Skate Race 16-19 1st JASMI JOENSUU 1:11:34.43 5:29/mile 339
2nd AJA STARKEY 1:12:29.78 5:33/mile 341
3rd BRENNA EGAN 1:17:07.49 5:54/mile 345
Award Place Name Time Pace Bib
M 21K Skate Race 20-29 1st IAN BOUCHER 1:01:57.55 4:44/mile 387
2nd WILL TIMMONS 1:02:41.13 4:48/mile 349
3rd SAMUEL WISWELL 1:02:44.29 4:48/mile 362
Award Place Name Time Pace Bib
F 21K Skate Race 20-29 1st JULIA DEVAUX 1:13:15.09 5:36/mile 344
2nd SELMA AHLSAND 1:13:19.29 5:37/mile 338
3rd CHRISTINA ROLANDSEN 1:13:54.74 5:39/mile 317
Award Place Name Time Pace Bib
M 21km Skate Race 30-39 1st PAUL GIBERSON 1:17:41.64 5:45/mile 299
2nd RYAN CADENHEAD 1:18:53.00 5:50/mile 247
3rd DUSTIN GIESENHAGEN 1:22:21.29 6:06/mile 269
Award Place Name Time Pace Bib
F 21km Skate Race 30-39 1st KELLY AHERN 1:22:37.17 6:07/mile 316
2nd ANNE GALLAGER-WEST 1:32:57.00 6:53/mile 279
3rd MARY MAHONEY 1:39:26.03 7:21/mile 394
Award Place Name Time Pace Bib
M 21km Skate Race 40-49 1st MIKE WEST 1:08:21.57 5:03/mile 280
2nd RICK ZIMMERMAN 1:19:07.38 5:51/mile 427
3rd DARRYL FULLER 1:26:22.67 6:23/mile 307
Award Place Name Time Pace Bib
F 21km Skate Race 40-49 1st NIKI O'CONNOR 1:16:46.24 5:41/mile 425
2nd MONIQUE MERRILL 1:23:22.00 6:10/mile 429
3rd FANNY TOORENBURG 1:28:37.54 6:33/mile 415
Award Place Name Time Pace Bib
M 21km Skate Race 50-59 1st SCOTT YULE 1:13:30.83 5:26/mile 281
2nd CHRIS SWEENEY 1:19:14.65 5:52/mile 376
3rd MARTIN CATMUR 1:20:57.44 5:59/mile 323
Award Place Name Time Pace Bib
F 21km Skate Race 50-59 1st KRIS CLARK 1:28:20.30 6:32/mile 325
2nd MARION DRAGONETTE 1:39:33.57 7:22/mile 290
3rd TERRYL PETERSON 1:39:56.98 7:24/mile 293
Award Place Name Time Pace Bib
M 21km Skate Race 60-69 1st RAY CLARK 1:15:24.83 5:35/mile 324
2nd JEFF HILL 1:16:59.37 5:42/mile 285
3rd GARY LACY 1:21:20.38 6:01/mile 312
Award Place Name Time Pace Bib
F 21km Skate Race 60-69 1st SABINA KUSS 1:39:36.62 7:22/mile 245
2nd COLLEEN RICHMOND 2:10:09.28 9:38/mile 375